Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Labilní či odhodlaný?

18.07.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Labilní či odhodlaný?Příběh se odvíjí za kruté doby Hitlerovy války. Bodem jež celý příběh spojuje a kolem kterého se vše točí je velký hrad, sídlo hraběte Lectera. Stal se domovem chlapce, který svůj život prožil ve válce. Nepřátelé mu ohavně zabili rodiče, matku viděl v plamenech, svého učitele spatřil umírat na kousky s mozkovou tkání přischlou k učebnici, z níž jej vyučoval a sestru mu před vlastními zraky uvařili a snědli. Přežije Hannibal hrůzy dětství a stane se odhodlaným splnit, co slíbil?

Aby se příběh neodehrával jen za kruté války protkal ho autor další nesmírně důležitou postavou v ději. Tajemnou a nádhernou japonkou Murasaki, jež dělá společnost hraběti Robertu Lecterovi, strýci Hannibala, ten však často zvažuje, jaký vztah mezi nimi vlastně panuje. Vždyť paní Murasaki se stala jeho nevlastní matkou. Posléze následují drobné Oidipovy prvky, ale bez komplexů.

Hannibal zjišťuje, že paní Murasaki pro něj není pouhou náhradou vlastní matky, zvlášť po smrti strýce, který položil svůj život za čest své společnice. V tomto okamžiku ji cítí jako nejbližší svému srdci a neváhá jí to sdělit. Ve svých osmnácti letech však konečně odhalí jednoho z kumpánů, jež mu zabil rodinu a začne pátrat, aby se pomstil a splnil slib, jež dal sestře Míše po její smrti.

Ví, že pokud se mu podaří ji pomstít, zmizí tak jeho zlé sny, jež ho od té doby nenechávají spát, děsí jej i ve dne a jejich tváře vidí všude kolem sebe. Své vraždy spřádá bez zbytečného vzruchu okolo a s ledovým klidem. Je nedopadnutelný, avšak jeho styl nelze přehlédnout. Proto se autor vražd stane "veřejným tajemstvím".


Thomas Harris v knize podává velice strhující příběh, jež vám nedovolí od ní odejít. Vše se odehrává jako v reálném světě a stejně jako postupujeme v knize stranu od strany dále, tak postupujeme dále a dále i v Hannibalově mysli- jeho Hannibalově paláci a komnatách, jak jej nazývá.

Brzy začnete přemýšlet jako on, přivlastníte si jeho myšlení a pochopíte jeho mysl. Kniha sama se dotkne spousty otázek, jež podněcují naši přirozenou zvědavost, zejména až psychologického hlediska.

Možná, že většina Hannibala zavrhla, ačkoliv knihu pokládají za dobrý příběh. Já ne. Byl někým, kdo si za tím co chtěl, musel velice těžce stát, přejít spoustu nelehkých překážek, oželit lásku a spoléhat se na samotu a sám na sebe. Měl ale pevnou vůli a velké odhodlání pomstít ty, jež mu ukradli celý život před očima. Nebyl labilní. Dokázal to.

Ukázka:

Hannibal se musel rozhodnout. Odvedl sestru zpět do bezpečí a mrtvé ponechal temnotě. Kniha kterou pan Jakov (učitel Hannibala) naposled četl, ležela jako zázrakem nepoškozená vedle zuhelnatělé ruky, dokud ostré tesáky neroztrhaly kožené desky. Vlk pak vylizoval mozek ze sněhu mezi vytrženými listy Huyghensova Pojednání o světle.
Obě děti slyšely zvenčí čmuchání a vrčení. Hannibal rozdělal oheň. Aby překryl zvuky hodující šelem, snažil se Míšu přimět ke zpěvu a připojil se k ní. Držela se ho za kabát.


Knihu Hannibal zrození od Thomase Harrise vydalo nakladatelství Alpress v roce 2007

Zdroj obálky: alpress.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0222 s