Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Rudí pod postelí

19.07.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rudí pod postelíProkomunistická skupina, i takto byla nejen ve své době nazývána skupina iluminátů. Jejich vznik, význam a vývoj však halí rouška tajemství.

Už samotný titul knihy Kdo jsou ilumináti? Značí autorovy záměry, ač se zdají být jasnými, text už zdaleka tak jasně nepodal. Zda se o to zasloužil sám, či zda to zapříčinil nedostatek dokázaných informací, se můžeme jen ptát Přesto, že o iluminátech se pravdivých a dokázaných teorií či informací dochovalo velice málo, kniha nabízí spoustu mýtů, legend a teorií, které snad o nich kdy kdo vymyslel.

Vypadá to, jako by autor nevynechal jedinou a to činí knihu v některých pasážích zdlouhavou a zdánlivě přebitou mírou historie a informací. Kniha se dozajista nestane lehkým čtením k vodě, autor ji stylem, kterým ji napsal zařadil k těžké literatuře, u které potřebujeme přemýšlet a vstřebávat spousty příběhů a fakt, ať už mylných či pravdivých.

Abych se lehce dotkla toho, o čem kniha pojednává, musím říct, že na počátku nás čeká úvod, ve kterém si přečteme pár citací a „lehké“ seznámení s pojmem ilumináti. Poté se zaměříme na evropské tajné společnosti vůbec a původ iluminátů, na obavy osvícenecké Evropy a jak ilumináti děsí Ameriku 18.století. Podíváme se také na to, co společného má vzestup antisemitismu s Ilumináty, projdeme pátou kapitolou s příznačným názvem Rudí pod postelí (s ilumináty), seznámíme se se vztahem iluminátů a křesťanské pravice a s ilumináty v kosmu.

Stali se tedy prokomunistickou skupinou či nikoliv? Myslíte, že někdo, kdo podporuje osvícenství, by tohle měl zapotřebí? A uvažme, proč vlastně? Ať tak nebo tak, na ilumináty se svedlo vše, co zrovna nebylo po chuti, počínaje nevírou lidí v Boha, konče třeba francouzskou revolucí. Proč se tomu tak dělo, nepotřebuje vysvětlení, na někoho se vina svalit musela a kdo se nenabízel lépe než tajné spolky mezi které ilumináti patřili?

A nabízela se další výhoda, tehdy panovala doba dominového efektu. Tajných společností se utvořila spousta, stačilo tedy něco svést na jednu a už to měli na vroubku přišité všechny. Ilumináté tedy pro jedny znamenaly skupinu, jež radikálně podporuje komunismus, pro druhé skupinu, jež preferuje osvícenství a důraz klade na schopnosti a studium, pro třetí skupinu téměř satanistickou a jejího zakladatele Weishaupta za samotného satana.

Vznikaly o něm také velice různé a barvité teorie, které hlásají, že Weishaupt poté, co odešel z Bavorska, zabil Georgie Washingtona, zaujal jeho místo a působil dvě funkční období. Tehdejší dobu protkávaly lži, lži, lži a fámy a jedna fáma se opírala o druhou jako o zaručený historický fakt. Proto je tedy nejen dnes stále těžké určit, co se tedy ve skutečnosti vlastně stalo.

Knihu Kdo jsou ilumináti od Lindsay Porter vydalo nakladatelství Alpress v roce 2007

Zdroj obálky : www.alpress.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0608 s