Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 5.10.2024, svátek má Eliška 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jestli nás někde něco nesežere...

23.07.2007   Renata Šindelářová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jestli nás někde něco nesežere...Dovolená: moře a pláž, hory a lano, stan a plynový vařič – aneb dovolená x-krát jinak. Jak ji nejraději trávíme my, Češi? Zeptala jsem se padesáti respondentů na jejich představu o ideální dovolené a tady je výsledek.

Výsledek vskutku překvapivý, protože ačkoliv jsem čekala, že naprostá většina dotazovaných zasní o válenici u moře, nestalo se tak. Možná vytrénovaní starým režimem,  naučeni tak od dětství, navyklí na skromnost a úsporný systém, toužíme většinou po víceméně turistické dovolené, kterou sice rádi zčásti strávíme i tím, že sebou někde flákneme na pláž, ovšem nevydržíme tak činit čtrnáct dní v kuse. Protože zároveň toužíme i po poznávání cizích krajů, a tak ochotně vezmeme na záda batoh se sváčou a klíďo píďo vyrazíme na cesty pěšky nebo na kole. A tak vlastně jen dva z padesáti dotázaných vyslovili podmínku "all inclusive" a další tři (ženy) vyslovily pouze zásadu: "to je jedno, hlavně nevařit!"

Z mého domácího výzkumu v podstatě vyplývá, že není až tolik důležité, kde dovolenou strávit, ale spíš jak (vašimi slovy: "hlavně zajímavě") a samozřejmě s kým (protože "jsme rádi všude, kde jsou příjemní lidé a pohodová nálada"). Výjimkou není ani touha po adrenalinu: "nejraději v nějaké nepříliš civilizované zemi, pod stanem, každý den jinde, občas trochu adrenalin, jestli nás někde něco nesežere, mix památek a přírody".

Z toho logicky vyplývají i odpovědi na mou další otázku, kde letos trávíte dovolenou. Je to totiž velice různorodé, a tak kromě dvou případů (Egypt, Peking) se dá  společné říci pouze jedno: absolutní většina v Evropě. Z cizích zemí mírně převládá Chorvatsko a v České republice se vícekrát opakovaly pouze jižní Čechy. Někteří z vás budou trávit dovolenou doma, ale nevadí jim to, protože i zde lze najít zábavu, a to dokonce užitečnou, např. prací na ekofarmě, na chatě, popř. studiem jazyků či rozjímáním nad knihami a verši.

Češi nejčastěji zavítají do Chorvatska
 
Popis vaší volby mezi letní a zimní dovolenou bude rychlý. Jen menšině na tom nesejde. Někteří chytře volí větší část v létě a menší v zimě. A  většina jednoznačně touží po dovolené v létě. Ano, jsme sice ochotni připustit jisté nepohodlí ve stanu, snad ho i vyhledáváme, přesto prahneme po teplíčku.

S tím souvisí i volba dopravních prostředků, z nichž s naprostou převahou zvítězilo auto, volba vyplývající z potřebné nezávislosti. Klidně si však poputujeme i po vlastních nožičkách. Auto vlastně volíme někdy i proto, že bychom bez něj "potřebovali dovolenou v délce dvou let, abychom stihli všechno, co bychom si přáli". Letadlo jako dopravní prostředek preferujeme pouze na delší vzdálenosti. Menšině z nás není proti mysli vlak, cesta prý romantická, zatímco autobus považujeme za nutnost nebo dokonce za dopravu absolutně nevyhovující, abych citovala přesně: "už nikdy více". Dva hlasy zato dostal jiný dopravní prostředek, v Čechách takřka exotický: loď. Myšlena tím ovšem nebyla loď zaoceánská, nýbrž "loď vodácká".

Mé pátrání o představě naší ideální dovolené mě přivedlo k překvapivému závěru. Zjistila jsem, že jsme více dobrodruzi než milovníci luxusu, že umíme být přirozeně skromní a co mě hodně potěšilo, že si umíme naplno užít i na první pohled všední dny.   


Zdroj fotografií: Renata &Sindelářová


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 23.7.2007 - 10:47

Myslím si, že způsob trávení dovolené nemusí být spojován s ekonomickým zabezpečením, jako spíš s celkovou fyziognomií národa. Těžko se dá očekávat pozdrav otylého amíka na horách nebo vodě, zrovna tak "hi" štíhlého angličana na pláži. Je to pouze můj dojem, třeba se pletu, ale zkušenosti takové mám.


Od: Renata Šindelářová - 23.7.2007 - 18:32

To sice ano, ale myslíte, že i kdybychom už nejméně sto let měli životní úroveň jako ti Angličani, bylo by by mezi námi stále tolik trampů? :-)


Od: Jaromír Komorous - 24.7.2007 - 14:51

Píchnu do vosího hnízda. Vidíme čundráky. To není totéž, co tramp, že. Doufám ve ždibec keltské krve v každém z nás, která nás pojí s tím Albionem. Třeba mi to rychle někdo vyvrátí.


Od: Renata Šindelářová - 24.7.2007 - 22:53

Možná že na Vaší teorii něco je, ale osobně myslím, že je to dáno poměrně nedávnou minulostí a trvám si na tom.
Slovo "tramp" jsem užila v nadneseném slova smyslu. A rozdíl mezi čundrákem a trampem? To jen značí o vývoji ve prospěch Angličanů. :-)


Od: Renata Šindelářová - 24.7.2007 - 22:55

Jaromír
p.S. Takový nápad. Máme teĎ málo článků, nechtěl byste na téma "rozdíl mezi čundráky a trampové" napsat článek? přivítala bych ho.


Od: Jaromír Komorous - 25.7.2007 - 9:55

Trváte si na svém správně. Kulturnost vývoje, chování ve světě, hovoří jasnou řečí ve prospěch Angličanů. Pokud na "tramping" nasadíme sociologická hlediska, najdeme podobnost zase ve státech. Chtěl jen jsem upozornit, s kým se spíš setkáme v outdoorovém prostředí. A tam, tramp netramp, si pokecáte spíš s ostrovanem.
P.S. Spáchám a pošlu.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.6832 s