Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ďábel, nikoli anděl

30.07.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ďábel, nikoli andělŘíkali mu anděl smrti. Snad pro ty blankytně modré oči nebo jemný smrtonosný dotek?

Ve skutečnosti se za jeho očima skrývala cynická bezcitnost, zvrácená touha vědce dosáhnout výsledku za každou cenu, aniž by hnul brvou nad utrpením. Miminek, dětí, jejich rodičů. Stal se symbolem strůjce hrůzy, pánem nad životy: „Toho dne bylo do Osvětimi přivezeno 981 Židů z tábora u francouzského Drancy. Z tohoto počtu byli do tábora přijati jako vězni 16 mužů a 38 žen. Ostatní šli do plynových komor.“ Tam se během pár hodin proměnili v dým.

Lékař Josef Mengele, kdysi skládající Hypokratovu přísahu. Možná tehdy ani sám netušil, jakých šílených „genetických“ pokusů „na živém materiálu“ bude schopen: „Ve své osvětimské laboratoři prováděl Mengele během války některé z nejohavnějších experimentů. Dětem, připoutaným k mramorovým deskám, se zaváděly sondy do páteře, očí a vnitřních orgánů, a které jim byly rozřezávány, často za použití neznámých chemikálií a bez anestetika“. Proč a ve jménu čeho?

Odpověď nabídne nová kniha, jejíž vydání připravuje nakladatelství XYZ.
V září se na pultech knihkupectví objeví publikace Josef Mengele – Anděl smrti, kterou napsali Gerald L. Posner (známý jako přední odborník na Josefa Mengeleho, je společníkem v newyorské advokátní firmě Posner a Ferrara. Problematiku Mengeleho studoval pět let, cestoval do Evropy a Jižní Ameriky a shromáždil více než 25 000 dokumentů) a John Ware (televizní producent dokumentárního pořadu aktuálních informací Svět v akci, který vyrábí britská Granada Television. Jeho dokument Hon na Dr. Mengeleho vysílala síť Independent Television a také pořad &Sedesát minut v USA).

Monografie je výsledkem pětiletého výzkumu. Během té doby dali autoři této knihy dohromady jeden z nejrozsáhlejších archivů o Josefu Mengelem. Prostřednictvím Mengeleho syna získali přístup k rodinným dopisům i Mengeleho deníku. Strávili měsíce v Jižní Americe, řadu dní bádáním v archivech různých zemí a nahráli více než devadesát hodin interview s jednotlivci zapojenými do Mengeleho života. Získali šokující svědectví Mengeleho první ženy, která jela manžela navštívit do koncentračního tábora v době, kdy tam vykonával své „pokusy“.

Kniha je kronikou hrůzy, krutosti, útěku, skrývání, ale také naprosté samoty, k níž se Mengele ve svém deníku, jejž si vedl skoro dvacet let, přiznává. Autoři podávají definitivní důkazy o tom, že Mengelemu pomáhala rozsáhlá síť osob, které mu poskytovaly pasy, úkryt a peníze a sváděly z jeho stopy pronásledovatele. Podávají bezprecedentní náhledy do Mengeleho mysli a charakteru. Předkládají důkaz, že Mengele byl zajat a dva měsíce držen armádou USA pod vlastním jménem. Poskytují závažné svědectví, že Spolková republika Německo a Izrael mohly Mengeleho při dvou různých příležitostech dopadnout, ale neuspěly.

Kniha závažného obsahu svou vypovídací hodnotou přinese zcela nové, nepublikované poznatky a měla by oslovit každého, kdo pochybuje, i toho, kdo je přesvědčen.

Zdroj ilustrační fotografie: www.nodo50.org


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s