Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Umění prostého života? Návod k použitíKdyž baron práší po MosteckuUkrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara Dvořáka
Je všeobecně známo, že přítomnost zvířat na nás lidi působí léčivým způsobem. Některé pomáhají psychicky, jiné fyzicky...
Léčba psem
Odborně se nazývá canisterapie a využívá se při ní pozitivní působení psa na člověka. Jde o to, že mezi psem a pacientem se vytvoří citové pouto, nezatížené zápornými lidskými emocemi. Léčba se používá při léčbě psychických poruch či v logopedii při poruchách řeči. Pes může pomoci postiženému Downovým syndromem.
Psi ale pomáhají i slepým a samozřejmě obecně všem tělesně postiženým. Kromě toho že cvičený pes zvládne mnoho úkonů a dokáže být oddaný přítel, umí také vycítit nebezpečí a dokáže poznat i blížící se epileptický záchvat.
Léčba koněm
Zřejmě nejznámější léčba, při níž figuruje jiné zvíře než pes, je hipoterapie. Jedná se nejen o psychoterapii, ale zároveň rehabilitační metodu, využívající se při tělesných postiženích po úrazech či chorobách jako např. dětská mozková obrna.
Léčba pijavicí
Tento způsob léčby se používal především v 19. a na začátku 20. století k odsátí krve, místo oblíbeného "pouštění žilou". Výjimečně se používá dodnes při léčbě např. amputovaných prstů. Druh pijavic používaný v lékařství se nazývá „pijavka lékařská“ (hirudo medicinalis) a jako zcela oblíbený způsob léčby se prý stále používá v Rusku, a to např. při léčbě hemeroidů nebo u některých krevních a srdečních chorob.
Léčba rybou
Jedná se o atypickou formu léčby lupénky, při níž se využívá konkrétního druhu rybiček (Garra Rufa) pocházejících z termálních pramenů. Rybičky postiženou kůži z těla v podstatě "okusují". Kdysi se za rybičkami muselo jezdit do Asie, nyní se rybičkami léčí už i v České republice.
Léčba kočkou
Aneb felinoterapie, obdoba canisterapie, aneb pozitivní působení kočky na člověka, pomáhající především při psychických poruchách. Může se však jednat i o léčbu relaxační.
Co se týká naší psychiky, pomoci nám může v podstatě jakékoliv zvíře, které si zamilujeme. Častěji samozřejmě zvíře chlupaté, mazlící, komunikující, zkrátka tzv. polštářový mazlíček, ale nemusí to být podmínkou. Všechna zvířata nám totiž umí trpělivě naslouchat. A tak ačkoliv se v nevýhodě při výběru vhodného léčitele-mazlíčka ocitají alergici, i pro ně se nalezlo řešení u nahých psů a koček, přičemž oblíbenými miláčky se stávají také želvy. Důležité ostatně je, abychom si ke zvířeti našli vztah. Jestli se bude jednat o kosatku nebo Ferdu mravence, na tom v podstatě až tolik nezáleží.
Ta psychická zvířecí pomoc je snad potřebnější než ta fyzická.Jak kdy, že. Projet se na koni terénem, hodit psovi klacek a ten trouba ho vždy přinese, škádlit kočičku, která mňouká tak dokonale otráveně, až ji člověk na usmířenou podrbe. Ano, v podstatě jakékoliv zvíře. Poznají to?
Nevím, jak myslíte tu otázku. Kdo poznají co? Zvířata, že nám psychicky pomáhají? Ve smyslu, dáváme jim to zpátky? (Myslím, že tato zvířata to poznají, protože tu lásku dostávají zpátky. Ale všechna zvířata, pořízená pro radost dětem, nebo "abych se s tím psem donutil jít každý den ven", všechna zvířata se bohužel tak dobře nemají.) Nebo to myslíte úplně jinak?
Myslím to zrovna tak, jak píšete. Tedy má úplně kompletní otázka měla znít: Poznají to, ta zvířata, že nám psychicky pomáhají? Už jste na to odpověděla. Neumím si představit, že se vůbec přiblížím k tomu chlupatému tvoru, bez celkových kladných úmyslů.
A jakého mazlíčka vlastníte?
Perskou kočku. Je to hrůza, ale začínám rozumět jejímu mňoukání. A když je zticha, koukám, zda-li nepotřebuje doktůrka. Mrcha jedna.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.