Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Smrt ve výtahové šachtě

15.08.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Smrt ve výtahové šachtěPředstavte si hotel. Hotel se všemi pěti hvězdičkami, ale i se všemi jeho úskalími jejich zaměstnanců, s nimiž se složitě potýkají a jež se nám zdají neexistující. Přesně takové jsou hotely sítě Global, hotelu svět.


Alespoň se takovými zdají být při barvitém vyprávění autorky Ali Smithové v jejím románu Hotel svět. Ať už onen příběh vypráví ta či ona osoba v té či oné rovině…

Otevírám její knihu a s autorkou sympatizuji již od začátku. První stranu věnuje stručnému poděkování, druhou taktéž, zřejmě pro ni významnějším osobám, kdo ví, Další stranu věnuje pěti nezbytným a klíčovým citátům. Pak už se nám však naskýtá pohled na samý děj knihy. Žádný dlouhosáhlý úvod, plný zbytečných vět, jež by čtenáře obeznámil s knihou a umazal tak na síle efektu, který by se dostavil, kdyby čtenář jen tak vpadl do děje. Tady se efekt dostaví hned dvakrát, na začátku a na konci.

Celá kniha se skládá z pěti příběhů, z pěti různých časových rovin, jež se navzájem prolínají. Každý příběh však má své kouzlo a také svého speciálního vypravěče. Všichni jsou však spojeni, aniž to tuší. Ptáte se jak? Přece hotely Global, v našem případě se dá říct, že jen tím jedním, tím určitým. Avšak kdybyste přece jen vkročili do nesprávného, jiného hotelu Global, nepoznáte to.

Prvním vypravěčem a mně nejsympatičtějším - s myšlenkami, jež mě nikdy nenapadly - je duch Sáry, zemřelé pracovnice již zmíněného hotelu, kolem které se vše točí. Vypráví střídavě v první osobě jednotného a množného čísla. Chápe podstatu smrti v rozdělení bytosti na hmotnou, tedy fyzickou a duševní. Duše ničeho nelituje, ve „svém životě“ teď vypadá šťastně. Z výtahové šachty padá pořád a počítá, jak dlouho to tedy mohlo trvat. Ta chvíle, kdy se kvůli sázce nasoukala do šachty s nádobím až po tvrdé žuchnutí dole.

21 schodů na jedno patro, 16 do přízemku, proletěla jsem je všechny. (…) a pád to byl krátký, nebyla to ani celá vteřina na patro, jak teď odhaduju dávno potom, co jsem nalítla, ulítla a slítla. Byla to docela paráda. Ten pád. Ten pocit. Pořádná řacha, za všechny prachy, na prach, v prachu.

Ta si žije, chudák bezdomovkyně Else, sedí před hotelem, třese se zimou a žebrá, i ji však zasáhla smrt Sáry i když jistě ne tak silně jako recepční, jež s ní měla asi dvě směny či Kláru, Sářinu sestru, o níž si Else myslí, že se jí rozhodla dělat konkurenci. A pátý příběh? Vypráví jej ubytovaná novinářka píšící pro hotel reklamu. Šestý si dotvoříte sami, bude jen váš a jeho vypravěčem budete právě vy sami. Bude jedinečný a originální, tak jako kniha v tisíci rukou, přečtená stejným počtem lidí. Pořád stejná a přitom jiná…

Již samotný název zní symbolicky v pravém smyslu slova symbol. Autorka záměrně volila malé s ve slově svět. Proč asi? Samotné slovo hotel se pak stalo symbolem knihy, značí celý náš svět. Někdo přijde a někdo zas odejde… nikdo se nad tím nepozastavuje, je to koloběh… koloběh života, s příjemnou atmosférou, ale také jakousi hierarchií, kterou s nelehkým srdcem leckdy v životě pocítíme.

Tímto románem prorazila skotská autorka, dnes patřící ke špici britských spisovatelek, na mezinárodní scénu a získala za něj také několik ocenění.

A co si z celé knihy vzít a zapamatovat? Nebude to memento mori, ale: Pamatuj musíš žít rád.

Knihu Hotel svět od Ali Smithové vydalo v roce 2007 nakladatelství Argo
Zdroj fotografie :
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0565 s