Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Žádají o pomoc II. - denně 100 dárců

19.08.2007   Lucie Hajduková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Žádají o pomoc II. - denně 100 dárcůV minulém díle jsme hovořili o pomoci finanční, konkrétně o pomoci dětem, o něž se stará UNICEF. Existují však i jiné formy pomoci než peněžní. Některé jsou dokonce penězi nevyčíslitelné...


Jedná se o jinou formu dárcovství, avšak ne méně důležitou. Dárcovství krve. Tekutina, jež se nedá koupit a pro život je nezbytná. Zdravý člověk má v těle zhruba 4 až 5 litrů krve, což tvoří cca 8 % hmotnosti organismu. Jeden člověk  může darovat krev čtyřikrát do roka.

A co se tedy děje v těle člověka, jež odběr podstoupí? Poté, co je mu odebráno 450 mililitrů krve, a samozřejmě také poté, co prošel vstupními formalitami (věk od 18 do 65 let a zdravá krev) se do 36 hodin po odběru v těle obnoví původní objem krve. Během následujících 21 dní se v organismu dotvoří zbylý počet krvinek k původním hodnotám.

Jak se připravit na odběr krve? Lékaři radí ne nutně na lačno, se snídaní to však nepřehánět! Stačí střídmá snídaně a hlavně dostatek tekutin, ty jsou důležité jak před tak po odběru krve. Dárci by také měli několik hodin před darováním krve omezit alkohol a tučná jídla.

Nevhodnými dárci se jeví lidé po operaci, lidé s čerstvým tetováním, či ti, kteří užívají antibiotika nebo mají horečku.

Výhoda? Dárci zadarmo vyšetří krev, zda neobsahuje infekční choroby a poskytnou mu nárok na celodenní placené či studijní volno. Darování krve vám také „uleví“ na daních a to přesně ve snížení základu daně z příjmu. V neposlední a hlavní řadě pomůžete těm, kteří to potřebují, ať už se jedná o úrazy dětí, či různá vážná zranění dospělých způsobených třeba dopravními nehodami (a že jich není málo).

Jen jedna fakultní nemocnice potřebuje denně získat krev až od sta dárců a to činní zhruba 45 litrů krve denně. Přitom někteří těžce zranění pacienti po stabilizaci svého stavu spotřebují i 20 litrů krve a plazmy denně.

Hluší a slepí však k této žádosti nezůstávají bratři Čadíkové, jejichž kinematografie přiveze koncem srpna do Ostravy Filmové léto. Začátkem července se již představili na severní Moravě – v Opavě, Karviné a dalších městech.

O co se jedná? O promítání výhradně českých a slovenských filmů pod širákem. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj bude věnován projektu občanského sdružení Dar života, jež se zabývá dobrovolným dárcovstvím krve.

Minulý díl: Žádají o pomoc I. - děti bez perspektivy (klikni)

Zdroj fotografie:
www.adz.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s