Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Fantastické příběhy

28.08.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fantastické příběhyS dvojjazyčnými publikacemi se na knižním trhu v posledním roce roztrhl pytel. A není to čtenáři vskutku na závadu. Pokud totiž milujete díla klasiků a zároveň válčíte s leností i jazykovou bariérou, těžko najdete lépe stravitelné pomůcky k drobným krůčkům vpřed v anglické mluvě.

Pro tentokrát bude řeč, jak avizuje titulek, o tenké, zelené publikaci s lákavým názvem Fantastické příběhy. Takový titul může skrývat celé triliády dějů i autorů, avšak počteme si zde díla jen jediného. Zato opravdu dobrého, slavného, klasického a oblíbeného. Edgara Allana Poa.

Na 101 stránkách čtenáře osloví hned šest z Poových príběhů. První, Černý kocour (The Black cat) líčí krutost mladého pána, který se z sympatického mladíka jako posednutím mění v bezcitnou bestii, schopnou v záchvatu vzteku i připravit svého oblíbeného kocoura Pluta o oko. Druhý, Zrádné srce (The Tell-tale heart), se přidržuje zločinné tématiky – zdrádným srdcem se ukáže starcovo rádoby mrtvé (zavražděné) tělo, které se snaží vrah zakamuflovat pod prkny podlahy. Nakonec to není policie, kdo jej donutí k přiznání…

Příběh třetí, s tajemným názvem Sud amontillada (The Cask of amontillado) nás zavede do chladných katakomb a zednářských lóží. Ze všech zde uveřejněných povídek je také nejvíce konverzačním kusem.

Oválný portrét (The Oval portrait), čtvrtý příběh, jde po stopách fanatického malíře a krásky, kteří spojí své životní cesty, aniž tuší, že pro jednoho z nich bude malířská posedlost znamenat konec pozemských dní.

Poslední dvě povídky, Maska rudé smrti (The masque of the red death) a Na slovíčko s mumií (Some words with a mummy) patří k nejznámějším Poovým příběhům. Stejně jako ostatní v knížce, i tyto se nalézají na pravé straně v jazyku našem, na levé v anglickém originále. O tom, že knížka je určena především coby učební pomůcka, svědčí i nenápadné, leč praktické záchyty pro ty, jejichž slovní zásoba ještě nedosáhla uspokojivé hladiny. V anglickém textu nalezneme totiž mnoho slov, která absolvent běžné školní výuky znát nebude (například zednická lžíce, strnulost, žvanil atd.). Tato se vyznačují bodem s malým čísílkem a jejich zrcadlový obraz na druhé straně, v odlišném jazyce, taktéž. Není proto třeba žádného slovníčku pod čarou či na konci publikace, prostě stočíte zrak do kontextu české verze.

Fantastické příběhy, které dvojjazyčně vydává nakladatelství Fragment v přiléhavě nazvané edici Zrcadlo, nemá smysl hodnotit po stránce obsahové (neboť osobnosti jako Edgar Allan jsou již osvědčeni pouhým časem a skýtají záruku kvality jen jménem na obálce). Publikaci čtenář vnímá také z hlediska praktičnosti. A tu čtenáři, kteří se topí na neměnné hladině jazykového průměru tak jako třeba já, určitě na knížce ocení…

Edgar Allan Poe: Fantastické příběhy / Fantastic tales, vydává Fragment

Titulní strana převzata z: www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0264 s