Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tip na výlet: České Švýcarsko

05.10.2020   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tip na výlet: České ŠvýcarskoPřekrásná příroda, vyhlídky, torza skalních hradů. Procházka touto krajinou uklidní duši a prospěje tělu. Není divu, že o letních prázdinách zde potkáváte zástupy českých rodinek. S podzimem má tahle krajina osobité kouzlo - a méně lidí v patách. 

Těsně na naší hranici s Německem, nedaleko Děčína, se rozkládá jeden ze čtyř českých národních parků. Jmenuje se České &Svýcarsko. Překvapením zřejmě nebude, že příroda nekončí státní hranicí, anýbrž pokračuje i za ní. Zde však park mění název: přiléhavě na Saské &Svýcarsko.

Zmiňované Saské &Svýcarko není sice starší geologicky, ale sémanticky ano. Název České &Svýcarsko spatřil světlo světa později. Původní Saské pojmenování vzniklo v návaznosti na &Svýcarské malíře Zingga a Graffa, absolventy Drážďanské školy, kteří si tuto oblast zamilovali a stala se nejčastějším motivem jejich obrazů.

Skrze celé území se jako hadi proplétaly středověké obchodní stezky. Díky nim se okolní strmá skaliska stala oblíbeným stavebním místem pro menší hrádky. Ty měly v podstatě jen dvě funkce, zato zcela opačné – buď cesty chránily před nájezdníky, nebo se v nich usídlily bandy lupičů a ochodníky přepadávaly. V dnešní době zbyla z většiny hrádků jen torza, která alespoň poskytují krásné vyhlídky v netradičním zříceninovém prostředí.

Bezkonkurenčně nejslavnější přírodní památkou Českého &Svýcarska je Pravčická brána. Jedná se o největší, přírodou stvořený, skalní oblouk ve střední Evropě. Výška brány přesahuje 16m a šířka má jen o 50cm více. Časté lidské návštevy a neukázněnost turistů udělaly z Pravčické brány nedotknutelnou památku. Statika oblouku zůstává totiž narušenou, vstup musel být zakázán a nezbývá než doufat, že brána zůstane stát.

Nedaleko malebné obce Jetřichovice, kde začínají své výlety po parku houfy návštevníků, se nalézá hned několik památek: Mariina vyhlídka, vysoko položená skála, na které stojí rozkošný domeček. Zmoknutí vám tedy nehrozí. Bohužel, domeček zde stojí již poněkolikáté. Ano, předchozí věta zní podivně, jenže… Až příliš často totiž domek lehne popelem díky neurvalým turistům – jedni si uvaří na stísněné vyhlídce oběd, další v celodřevěné stavbičce kouří jako o život…

Hrad Falkštejn, další památka kousíček od Jetřichovic, toho po sobě moc nezanechal. Horní plac nahradily plechové ochozy, kde vám bude ve vlasech řádit vítr a občas se budete bát přistoupit i blíž k zábradlí. O kousek níže zůstala alespoň zachovalá, ve skále vyhloubená komnata. Cesta nahoru je určena jen zdatnějším a hlavně útlejším. Ne proto, že by snad správa parku chtěla diskriminovat obézní, ale průrvou po skále a žebřících všichni neprolezou.

Cestou na Falkštejn narazíte i na polozborcenou stavbu mlýna. Možná vaše děti s nadšením vypísknou, že jim něco připomíná. A zajásají právem. Mlýn figuroval v nejedné české pohádce (například v Pyšné princezně). Dnes se však potěšíte jen jeho obvodovým zdivem.

A tím výčet českého &Svýcarska nekončí. Bloumat jím můžete sami i po vyznačených trasách k mnoha vyhlídkám, dalším hradům (jako například &Saunštejn) a obdivovat krásy rostlinstva, čistou vodu říček a sem-tam i nějaké to zvířátko.
Fotografie: Vladimír Liška

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0689 s