Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Všichni by měli mít stejné šance…

26.09.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všichni by měli mít stejné šance…Záleží na tom, jak jich kdo využije. Václav, architekt a stavitel, postavil pětipatrový dům na dnešním rabínově nábřeží, v tomto díle pokračoval i jeho syn, také Václav, inženýr a podnikatel, sám také postavil několik luxusních domů a restauraci s kavárnou. Miloš zase založil jedny z nejznámějších filmových ateliérů – Barrandov. Hugo, konkrétně Vavrečka, diplomat a státní úředník. Tak co, už víte, o kom je řeč či co mají všichni společného?

Rodinu, jejiž společné příjmení zní Havlovi. Kniha je vlastně krátkým pojednáním nejen o Havlově mládí a životě, ale také o jeho kariéře a o polotické době, která panovala za jeho mládí. Jak asi všichni víme, Václav Havel pocházel z buržoazní rodiny. Za války, která přišla, byli loajální. Už tehdy však začíná Havlovo sociální cítění, kdy pociťuje nerovnost, která se mu silně příčí. (Samotná věta z nadpisu se také stala jednou z těch, jež myšlenkově razil)

Díky svému původu má Václav Havel lepší podmínky, těch by se však raději vzdal a žil jako ostatní. Po válce rodině komunisté znárodní veškerý majetek a Havel, aby si dodělal maturitu, musí dálkově studovat gymnázium. Snil o přijetí na dramatickou akademii, kvůli buržoaznímu původu jej však odmítli. Vyučil se tedy tesařem.

K divadlu se přeci dostal, a to jako kulisák. Později zkusil dráhu dramaturga, načež ho konečně  přijali k dálkovému studiu DAMU. Ve svých hrách odsuzoval praktiky totalitního režimu a poukazoval na nadřazenost vedoucích vrstev režimu – na potírání lidských práv. Tato činnost mu přinesla pronásledování, vyslýchání státní bezpečností a odposlouchávání.

Uvážíme-li přínos knihy, jedná se prakticky o průřez dějinami ČSR a ČR, převážně věnovaný totalitnímu systému. Ukazuje věci tak, jak se doopravdy staly a ne tak, jak nám kdysi tvrdili, že se dějí. Třeba přesně takový pohled měli lidé vně náš řežim (jako například autor této knihy).

Kniha se dobře čte, ovšem nečekejte beletrii. Jedná se spíše o historický přehled než příběh. Vzhledem k faktu, že se autor narodil a převážnou část svého života žil v Kyjevě, je zaručena naprostá objektivita.

Dílo doporučuji především těm, kteří se zajímají o politiku a politické dění. Zajímavým se stane také pro ty, jež totalitu zažili a mohou nyní srovnat, zda a kdy jim byly servírovány mylné informace. Stane se pro ně oživením, uspořádáním a pravdivým vyložením situace, jež jim připomene dobu, jaká tehdy panovala.


Knihu Václav Havel - Portrét kreslený zvenčí od Oleksije Zaryckyje vydalo v roce 2007 nakladatelství Daranus

(Článek jsem vypracovala také na za základě dojmů z knihy pamětníka doby Jaromíra Kumana.)

Zdroj fotografie: www.daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jindřiška - 30.9.2007 - 18:52

Máte pocit, že 1. dnes mají všichni rovné šance a 2. že nám dnes politika, potažmo media, servírzují také jiné než mylné informace? mám obavy, že se vývoj zvrtnul či zastydl.


Od: Lucka Hajduková - 2.10.2007 - 17:08

Ptáte na můj názor.-) takže na otázku první odpovídám že samořejmě nemají, tuhle myšlenku razil Václav Havel, na druhou otázku si dovolím říct, že ne vše je podlě mě pravda, avšak doba je dnes v tomto uvolněnější než byla tehdy.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0377 s