Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mimozemské inteligence

09.10.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mimozemské inteligenceA jiné neméně zajímavé záhady týkající se již celá staletí jedné velké neznámé. Co je Vesmír, odkud pochází, proč je Země kulatá a nestojí ve středu jako Slunce? A také nejdůležitější vědecký objev všech dob – Velký třesk.

Zvláště pak jak jednou řekl Einstein – „Tou nejnepochopitelnější věcí na vesmíru je to, že je pochopitelný.“ A já dodávám, že to platí pro všechno, neboť i ta nejsložitější věc, která se umí dobře podat, je zdánlivě tou nejsnadnější na světě.

Pro některé se možná staletí často teoretických zkoumání zdají nudná, avšak badatelé a lidé zasvěcení to tak necítí. Naštěstí člověk je tvor zvídavý, takže vždy se najde někdo, kdo svůj život obětuje vědě. Jak tedy ta dlouhá léta čekání a tvrdé dřiny vnímají samotní vědci či kosmologové?

Zřejmě tak jak to řekl Steven Weinberg : „Snaha pochopit vesmír je jednou z velmi mála věcí, jež lidský život mírně povznášejí nad úroveň frašky a dodávají mu trochu důstojnosti tragédie.“

O co tedy jde? Simon Singh se ujal velkého oříšku a to vysvětlit co nejsrozumitelněji a co nejširšímu publiku nejdůležitější vědecký problém všech dob, k němuž aby lidé nejen teprve dospěli - natož jej vyřešili - potřebovali několik staletí.

Kniha se tak stala jakousi encyklopedií pro dospělé, jež však neservíruje jen holá fakta, ale jen tak mimochodem se nacházejí v příběhu, který nás celou knihou provází. A jeho počátek se nachází v dobách, kdy i samotná „věda musí začínat mýty a kritikou mýtů.“ (Karl Popper)

Velice oceňuji stručný přehled za každou obsáhlou kapitolou (tzv. nejdůležitější fakta k zapamatování, vyňatá z příběhu). Jsou velice důležitá, neboť samotná kniha čítá zhruba 400 stran, a tak slouží k oživení. Také předchází situaci, kterou všichni dobře známe, a to že než se dobereme konce, zapomeneme začátek.

Materiál vybavil autor kvalitními náčrty, kresbami a fotografiemi. Celkově nelze knize nic vytknout, vyjma počtu stran, což však znalci kvalitní literatury jednoduše hodí za hlavu, neboť každé velké téma - zvláště jako toto - potřebuje prostor.

Autor čerpá z nenovějších poznatků vědy a pokud dílo dočteme do konce, můžeme sami sebe pokládat za vědce, protože jsme právě dokázali (spolu s ostatními géniy všech dob), že Velký třesk opravdu nastal. A že nás to stálo velké úsilí, avšak nesmíme zapomenout na ty, bez nichž by lidstvo stále i dnes věřilo v geocentrický model a tedy také v to, že Země je deska a kolem ní se točí vše ve Vesmíru.

Teď jsme schopni s jistotou říct : „ A přece se točí!“

Knihu Velký třesk od Simona Singha vydala nakladatelství Argo a Dokořán v roce 2007
Zdroj fotografie:
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0219 s