Léčení unavené duše hudbou
17.10.2007
Lucie Hajduková
Společnost
Žijeme v uspěchané době a jen málokdo by každý večer po práci nepotřeboval vypít onen zázračný medikament na léčení duší. Nabízí se rychlé a účinné řešení - léčení hudbou.
Také vám to něco připomíná? Ano, slavné dílo z pera klasika Bernarda Shawa. Má však něco do sebe a popuzuje k přemýšlení o tom, kolik toho takový Shaw mohl vědět o relativně mladém odvětví vědy - muzikoterapie.
Zřejmě mnoho, znáte onen příběh znavené duše, jež sice klavír má, ale hraje na něj jen módní hity pro své potěšení? A tady se právě vyskytuje ten problém. Hudba totiž sice léčí, ale jen ta správná. V tomto případě to může být hudba klasická, jež se na trhu ze všech možností rozšířila nejvíce. Když však budeme hledat, narazíme i na hudbu transcedentální či Spectrum Suite.
Není to však nezbytnost, hudební skladatelé klasické hudby nám nabízejí nepřeberné množství, z něhož můžeme vybírat. I zde ale musíme dávat pozor, k jakým skladbám se uchylujeme, neboť ani tady neznamená každá skladba správnou volbu.
Tato věda funguje na základním principu toho, že každý hluk či zvuk přijímá celé tělo a všechny buňky se následkem toho chvějí. Tyto procesy se odehrávají v podprahovém vědomí a proto o nich člověk nemá ani tušení. Bez vědeckých výzkumů bychom na tohle vůbec nepřišli, protože člověk nemá nejmenší možnost toto chvění zaznamenat.
Ale vědci objevili také to, že i lidské tělo má své vibrace v podobě tepu. Při každém takovém úderu srdce zachvěje celým tělem a na to náš organismus patřičně reaguje. Při podrobnějším zkoumání tohoto jevu bychom zjistili, že člověk vykazuje základní frekvenci a to od 7,8 - 8 Hz.
Této frekvence dosahují i mozkové vlny lidí věnujících se hluboké meditaci. Dokonce i celá země se otřásá touto frekvencí. Hudba tedy musí odpovídat nervové soustavě. Při působivé a opravdu uvolňující hudbě se totiž zklidňuje dýchání, zpravidelní se tep a mozková aktivita se prodlouží až k alfa - rytmu (7,8 - 8Hz).
Terapii lze praktikovat i doma a stačí prý chvilka denně. Samozřejmě se ale musíme oprostit od rušivých zvuků a hluku, jež nás provází celý den a má za následek i nemalé zdravotní problémy.
Hudba také pomáhá rychlejšímu učení, samozřejmě však záleží na volbě. Zde totiž vědci prokázali, že pokud studenti zamění poslech své většinou rockové hudby při učení za hudbu klasickou, dosáhnou tak daleko lepších výsledků a snadnějšího a rychlejšího zapamatování. Zůstává však pravdou, že s tímto tvrzením souhlasí i studenti, jež se zkoušce podrobili.
Vědci prozkoumali několik skladeb klasické hudby a vybrali ty, které jsou pro nás nejvhodnější, pár jich uvádím na ukázku.
Do hudby vhodné pro celý rok zařadili :
Glasunova - Roční období , Čajkovskij - Čtyři roční období , Vivaldi - Čtyři roční období
Pro nadcházející podzim doporučují:
Gried - Notturno z Lyrické skladby
Strauss R. - Z Itálie
Thomson - Autunn
A co se týče hudby taktéž vhodné po celý rok:
J.S.Bach - Brandeburský koncert - vede k lepšímu soustředění a životní radosti
Beethoven - Koncert pro violu - vhodné k léčbě, oduševnělé melodie posilují energii
- Smyčcový kvartet, Opus 131 - vhodné pro přemýšlení
Debussy - Prelude a l` Apres - midi d lun faune - k ulehčení tíže a letargie
Zdroj fotografie :www.radiovalc.cz
Reakce k článku
Od: Renata Šindelářová - 17.10.2007 - 18:38
Já teda laicky používám hudbu jako terapii dost často. Někdy si i zazpívám, např. k Verdimu se to dá obstojně a Marii Rotrovou zvládám úplně s přehledem. :-) Horší je, že z mé léčby, tedy té zpěvní části, mohou zase onemocnět ti druzí... :-))