Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bismarck: potopit za každou cenu!

02.11.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bismarck: potopit za každou cenu!I když prioritu vlády na počátku války mělo zcela jistě letectvo, jež muselo bránit samotnou existenci Británie a i jeho výsledky jsou více a lépe medializovány, rozhodně nelze opomenout úsilí a úlohu námořnictva.


O to se snaží ve své tetralogii Bojujte s nepřítelem zblízka z dějin britského námořnictva Correlli Barnett.
V prvním díle (http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=5192) se zabýval znovuzrozením britského námořnictva, které ukolébáno vítězstvím v první světové válce poněkud usnulo na vavřínech a nechalo si sebrat prvenství ve světových vodách sílícím Japonskem, USA a později i Německem.

Teprve výstavba spolehlivých bojových lodí z třídy křižníků Town, bojovně hodnotných bitevních lodí třídy King George a nová generace větších torpédoborců třídy Tribal, později uplatněná třída Hunt - torpédoborci speciálně konstruované pro konvojovou službu a korvety třídy Flower spolu s letadlovými loděmi tento nepříznivý stav zlepšily.

Druhý svazek představuje činnost britského námořnictva v období druhé světové války, kdy na jeho bedrech spočívala veškerá tíha a odpovědnost za udržení postavení spojenců v Atlantiku i ve Středomoří, kde proti němu stály jak německé hladinové lodě, tak italské flotily, později podporované německým letectvem. Stejně jako v prvním dílu autor k tématu přistupuje odpovědně a neváhá pravdivě přiznat podíl na mnohých vítězstvích náhodě a štěstěně a nezamlčuje nešťastná politická rozhodnutí od londýnského premiérského stolu. Ta pak musela za cenu nesmírných obětí kompenzovat i riskováním a improvizací námořní generalita na moři a statečnost řadových námořníků.

Britský vojenský historik Correlli Barnett (1927) pravidelně publikuje studie z dějin vojenství, zpracoval biografii vévody z Marlborough, významného vojevůdce z doby válek o španělské dědictví. Česky vyšli Hitlerovi generálové a před dvěma lety Bonaparte. Pracuje obratně s pramennými informacemi, protože jako archivář Churchill Archives Centre na Churchill College v Cambridge k nim má přístup. Čerpá z původních rozkazů, depeší, hlášení, osobitých výpovědí účastníků, námořních deníků, přípravných materiálů k jednotlivým operacím, ať už publikovaných či nikoli. Je velice dobře obeznámen s dokumenty a zahraniční literaturou týkající se této problematiky a úspěšně z nich těží. Pohled z obou, či více stran, přispívá k větší objektivitě a barvitosti celku. Popisy vizáže jednotlivých důstojníků spolu s ponory do jejich psychiky a evokace nálad mužstva jsou zajímavým zpestřením a zlidštěním jinak přísně faktografického popisu bojových akcí, který se tak mnohem lépe vstřebává a stává velice čtivým až napínavým.

Strategický úspěch pro Brity znamenalo zničení Bismarcku. 18. května 1941 začala německá operace Rheinuebung s cílem zasadit britskému zásobovacímu systému smrtelný úder. Britové však pohyb obou lodí (Bismarck a Princ Eugen) zaznamenali a jali se je sledovat i přes sněhové bouře a rozbouřené moře. 24.5. ráno zaútočily Hood (brzy potopen) a Prince of Wales a Bismarck poškodily. Ten se jim pak na útěku na celé dva dny „ztratil“. Nedostatek paliva na britských lodích přenechal aktivitu letadlům, jež měla zbrzdit jeho útěk, což se nakonec zásahem torpéda do kormidlovny podařilo. Druhý den (27.5.) v půl desáté pak Bismarck vystřelil svou poslední salvu…a o hodinu později se potopil. Ztráta nejskvělejší německé lodě, leč trochu zastarale pancéřované,  měla rozhodující vliv na vedení války na moři.

Epizoda s Bismarckem, hra na lovce a nepolapitelnou zvěř, byla nakonec jednou z úspěšných akcí. Britské námořnictvo muselo čelit i porážkám, jak dále popisuje C. Barnett ve své knize.


Correlli Barnett: Bojujte s nepřítelem zblízka
Nakladatelství PASEKA v roce 2007
Zdroj foto: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0257 s