Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Miro Žbirka pořád nesmělým chlapcem z ulice

29.10.2007   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Miro Žbirka pořád nesmělým chlapcem z uliceTak to si potvrdili všichni, jež zavítali na křest nového dvojcédéčka 22x2 The Best Of Miro Žbirka, které vydává při příležitosti svých neuvěřitelných pětapadesátin.

Narodil se 21. října 1952 v Bratislavě. S hudbou začínal s bratry doma v kuchyni, zpíval až třetí hlas, hrál na tamburínu a občas i na kytaru. V patnácti letech po konkurzu, kde mezi porotci seděl o rok starší Jano Baláž ze současného Elánu, obohatil složení hudební skupiny Modus. Na prázdniny vycestovali na turné do &Svýcarska: „ Myslel jsem, že je to opravdu jen na prázdniny, ale dělám tuto práci dodnes. Takže jsem v podstatě stále na prázdninách.“

Meky, jak mu přátelé přezdívají od dětství (tak ho prý poprvé pojmenoval jistý Vlado Rocák, soused z Gundulicové ulice, paradoxně Čech), si skládá své písně sám: „ Při hledání melodie střídám kytaru s klávesami. Myslím, že je to výborná metoda, kterou doporučuji každému, kdo chce složit písničku... V této souvislosti si vzpomínám na větu George Harrisona, který kdysi řekl, že každý může napsat písničku, když doopravdy chce.“

Protože bulváru se sice nevyhýbá, ale ani ho nevyhledává, chybí možná nějaké „drby“ z jeho soukromí. Kromě třech dětí, Lindy, Davida, Denisy a manželky vlastní ještě zlatého retrívra, jehož považuje za zlatého nejen proto, že se tak jmenuje, ale proto, ze je skutečně zlatý, zlaťučký. Je tak trochu světoběžník, určitou dobu žil v Londýně, odkud pochází jeho matka: „Můj domov je ale v Bratislavě, na Slovensku, protože jsem se tam narodil. Mým druhým domovem je Praha, Čechy (nemohu si zvyknout na výraz Česko), protože tady žiji se svou rodinou.“

22. října pokřtil 22 x 2 The Best Of Miro Žbirka. Tak trošku hříčka pro numerology, určitě však věstí CD šťastnou cestu k posluchačům.

A co o svém nejnovějším albu říká autor: „ Obvykle to bylo tak, že starší hity jako Biely kvet nebo Atlantida vyšly na jednom nosiči a ty novější u jiné firmy na dalším nosiči. Tentokrát Opus a Universal vydávají společně v jednom projektu na dvou CD všechny hity od Bieleho kvetu až po Čo bolí, to prebolí. Tím je toto Best Of unikátní. Mapuje písně od roku 1977 do roku 2007, začíná písní Zažni z roku 1977, prvním autorským hitem, a končí písní Daj mi z roku 2007. Skladby jsou řazené chronologicky, samozřejmě se mnou zpívají ve známých duetech Marika Gombitová, Martha, Iva Frühlingová, Jana Kirschner, Barbara Haščáková.
Protože se hitů sešlo víc, nevešly se na jedno CD. Je to dvakrát 22 písniček. Také mám shodou okolností píseň 22 dní a v předvečer 22. října slavím pětapadesáté narozeniny, rozhodli jsme se proto pokřtít dvojalbum právě toho 22. října.


A douška pro pozorné diváky seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde kromě písně Někdy stačí dát jen dech, vstoupil i do děje: „Můj herecký výkon trval 3 sekundy a jsem rád, že nebyl delší! Hrál jsem tam Skota, který přišel a odešel!

foto: autorkaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0211 s