Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Romeo a Julie pod taktovkou Garfortha

02.11.2007   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Romeo a Julie pod taktovkou Garfortha

Tentokrát nám Národní divadlo chystá představit opravdovou senzaci a to 3 jedinečná představení Romea a Julie v podání slavného baletního sboru Les Ballets de Monte-Carlo. Ani ostatní divadla však nezůstala pozadu, uvádějí hry jako &Sťovík, pečené brambory či Naše městečko.


&Sťovík, pečené brambory
Zoltán Egressy
Hru uvádí: Slovácké divadlo

Jedná se o novinku maďarského dramatika Zoltána Egressyho, odehrávající se v kabině fotbalových rozhodčí. Tváří v tvář se zde potkáme se vzájemnou řevnivostí a pohnutými minulostmi. Trojice svérázných mužů se však navzdory tomu musí naučit žít v realitě současného stavu věcí. Možná se zdá, že tématem tato hra přitahuje spíše diváky mužského pohlaví, ale není tomu tak. Poetický, ale i stroze věcný název naznačuje, že skrze fotbal se autor snažil s lehkou melancholií a přitom i s dávkou sarkasmu a humoru popsat divákům svět, ve kterém každý "kope do toho svého míče" jak umí.


Naše městečko
Thornton Wilder
Hru uvádí: Divadlo ABC

Nejhranější americká hra v historii USA z pera známého spisovatele Thorntona Wildera nevyniká dramatickými zvraty ani exotickým prostředím. Spatříme poetický pohled na zdánlivě "obyčejnou" každodenní existenci dvou rodin a jejich dětí, ty se do sebe zamilují a chystají svatbu, sousedů a dalších obyvatelů městečka. Nejen že Thornton Wilder za toto drama získal Pulitzerovu cenu, ale stala se i inspirací pro další umělecká díla. První filmovou podobu jsme mohli zhlédnout již v roce 1940. Následovala televizní muzikálová verze, televizní adaptace a v roce 1969 se dostala až na Broadway. Televizní verze z roku 1977 získala 8 nominací na cenu Emmy a v roce 1989 získala televizní adaptace režírovaná Gregory Mosherem cenu Tony za nejlepší inscenaci moderní klasické hry. Poslední televizní film vznikl na základě této inscenace v roce 2003.
Romeo a Julie
Wiliam Shakespeare
Hru uvádí: Národní divadlo

Tato inscenace formálně vychází z epizodického charakteru Prokofjevovy partitury a strukturuje děj způsobem podobným filmovému vyprávění. Vysouvá do popředí duality a dvojznačnosti dospívání. Mladí milenci zmítající se mezi protikladnými podněty, mezi něhou a násilím, strachem a pýchou, jsou lapeni v tragickém smrtelném zápase, dokládajícím jejich mládí, extrémní emoce i vnitřní konflikty charakteristické pro toto životní období. Životní období, kdy se osud víc než jindy vymyká vědomé kontrole a kdy vnitřní neklid podnícený vášněmi a ideály může mít někdy nepřiměřené a dokonce smrtelné následky. Ernest Pignon-Ernest vytvořil scénu, pro kterou je typická průhlednost a lehkost: hra jednoduchých forem, která odhaluje základní spletitost významu.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s