Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vykradači hrobek a zvířecí mumie

06.11.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vykradači hrobek a zvířecí mumieTaké jste podlehli kouzlu magické země Nilu, zemi faraonů? Ve věčnosti času se zde pod hromadami písku skrývají odvěká tajemství. Objevili jsme je již všechny? A co prokletí, myslíte si, že jsou pravdivá?

Odpravdávna lidstvo přitahují záhady, dovoluji si říct, že jsou po tisíciletích stále stejně mystická. Kdo by neznal magické rituály, které staří Egypťané vykonávali po smrti člověka. A čím víc toho onen dotyčný ve svém životě dokázal, tím tajemnější se pořádaly obřady.

Do sargofágů se ryly úryvky z Knihy mrtvých, aby duše zemřelého překonala všechny překážky, jež ji na cestě do nového (posmrtného) života čekají. Sami faraoni se pak za svého života starali o to, aby jejich hrobky zaopatřovalo jakési prokletí, které jim mělo zaručit klidný odpočinek.

Zde vznikla ona mystičnost, obyčejní lidé se báli. Našli se však i tací, pro které prokletí znamenala jen pouhé kaluže na cestě. Pod vidinou získaného pokladu se pouštěli do hromadného vykrádání hrobek.

Mohlo by se zdát, že podle velikosti a grafiky knihy v podobě plastických stránek (tu se sami podíváme, co se skrývá v kanopách, tu si zase z úkrytu vytáhneme kartičky s egyptskými bohy a jejich vlastnostmi) kniha zaujme především děti.

Pevně ale věřím, že ať knihu otevře jakýkoli dospělý, budou mu tzv. oči nad tou krásou přecházet, o což se zasloužila velice zdařilá grafika knihy s různými skrývačkami, hádankami či dárky (maska Kleopatry). Kniha skýtá samá překvapení, nemohu však vyzradit všechna, neb by se minula účinkem. Poslední tajemství jež odhalím se týká poslední stránky knihy, na kterou nám autorka připravila šplhání pyramidou vzhůru ve formě deskové hry.

Co se týče stručného obsahu knihy, na samém počátku nás čeká časová osa, jež nám umožní dát si dvě a dvě dokupy. Pak již následují samotné kapitoly, které představuje Starověký Egypt, Vládce mrtvých, také poodhalíme roušku tajemství tomu, jak se dělá mumie.

Kniha však zdaleka nekončí, seznámíme se také s oblékáním mrtvých, podnikneme cestu do země mrtvých, vystoupáme po schodech do nebe a prohlédneme si Chufuovu Velkou pyramidu. Také na nás čeká Sfinga, lupiči, písmenka a příběhy a mocný vládce Tutanchamon, který nás celou knihou provází. Neschází ani již zmíněná prokletí a zvířecí mumie.

Na závěr nesmím opomenout samotnou autorku knihy, která zaručuje pravdivé a odborné čtení podané zábavnou formou. Není divu, Joyce Tyldesley dnes patří k přední světové egyptské špičce.

Přeji tedy příjemnou zábavu a poučení.


Joyce Tyldesley, Mumie a pyramidy
Nakladatelství Metafora 2007
Zdroj fota obálky:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0707 s