Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dva prsty zemřelého

11.12.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dva prsty zemřeléhoDva prsty zemřelého ve sklenici na zavařeniny. I tak se dá vyjádřit vzpomínka na někoho, koho milujeme. Je to jen vzpomínka. Nejedná se o nic víc než symbol, zároveň ale také i o realitu.

Symboly nabitá je i kniha Dvě staré babky, jež napsal Toon Tollegen. V tomto roce také mimo jiné získal prestižní cenu Constantijn Huygensprijs za své celoživotní dílo.

V knize se se starými, na první pohled lesbickými babkami, setkáme čtyřicettřikrát. Jedná se o stejný počet variací na to, jak by takové babky spolu mohly žít a umřít. Příběhy čiší tragikou, zároveň ale nepostrádají grotesknost.

Smějete se, ale čemu? Absurditě, příběh dvou starých babek čekajících na smrt a vzájemně se milujících nejen jako zástěrka vypadá. Skrývají se pod ní pocity a vlastnosti každého z nás. Také toho, co bychom leckdy my sami nevypustili z úst, abychom to byť jen sobě nemuseli přiznat. Babky to však interpretují beze studu, ať už pod povrchem či na hladině příběhu.

Vzít si staré lesbické babky před smrtí a nechat je dělat si, co se jim zamane. Z výsledku vyplývá teorie čehosi, aplikovatelnost pro všechny, avšak jak se říká "žádná kafkárna". Všechno má svou byť zdánlivou logiku.

Z babek vycházejí pocity, jako když my sami říkame "běž" (už tu pro tebe není místo) avšak myslíme tím "zůstaň" (až odejdeš, budu se tady nudit). Okamžiky v životě se ale vrátit nedají. Řekli jsme běž....dotyční odešli.

Je na vás někdo závislý? Zkuste jej vyhnat, stejně jej zase vezmete na milost. A vzpomínky? Máte je rádi? Stávají se pro vás přítelem v těžkých chvílích nebo jen vyvolávají smutek a bolest? Vzpomínky jsou... byly... a odletí.

Také svědomí se zde vrací jako starý nevrlý dědek, který zabíjí. A pro co? Pro to, co bychom dělat neměli? Zamysleme se, kde se nachází hranice. Dá se to přirovnat k předstírané lásce, o níž oba ví. Stejně ještě téhož večera umře.

Sečteno, podtrženo, nacházíme zde 43 životních pravd, ať se nám líbí nebo ne. Dílo zobrazuje život a příběhy z něj vytržené. Stejně tak jako sám život jsou tragické a groteskní, smutné a komické, zoufalé a zároveň plné života. Především však dojímavé a filosofické. Přečtěte si příběh čítající stranu a půl malého formátu. Doba, po kterou se zamyslíte, se zdesetinásobí. Kniha se nepyšní počtem stran, zato však vyniká plností. Z díla se po otevření až do konce jeho přečtení valí ven další a další myšlenky.

Toon Tollegen, Dvě staré babky
Nakladatelství Argo, 2007
Zdroj fotografie:
www.argo.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.075 s