Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Baarová ve filmovém světě, Baťa tvrdý kapitalista

16.12.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Baarová ve filmovém světě, Baťa tvrdý kapitalistaGottland, tedy Gottova země. Není třeba se ptát, jak k tomuto názvu došlo, stejně tak po přečtení knihy dokážeme s naprostou jistotou říct, proč je na začátku kapitoly "Ani krok bez Baťi" věnování zuřivému reportérovi Egonu Erwinu Kischovi.


Mariusz Szczygeł totiž píše jako novodobý zuřivý reportér. Kde může přispět k dobru věci a kvalitní reportáži, tam neváhá a pouští se do činu. Díky této knize obdržel Cenu varšavských knihkupců a dočkal se nominace nejprestižnější polskou literární cenu Niké. V říjnu tohoto roku sice nevyhrál, skončil však sedmý. A získává Cenu Beaty Pawlak, jež se uděluje každý rok v den výročí úmrtí známé polské novinářky a spisovatelky, která zahynula v roce 2002 při teroristickém útoku na Bali. Cena se uděluje za článek nebo knihu v polském jazyce na téma jiných kultur, náboženství a civilizací..

Co se týče názvu knihy, jednoznačně jejímu obsahu padne. Autor zde vyzdvihuje jak největší české osobnosti, které znají i v zahraničí, tak i ty jež se výrazně podílely na tvorbě dějin a ani mnohým Čechům nic neříkají. Zde se jedná především o sochaře Otakara &Svece, který navrhl Stalinův pomník na Letné.
Přestože už témata historie zpracovali mnozí jiní, Gottland nabízí pohled naprosto nezatížený jak vlivem Hitlera tak mocí komunistů. Bezprostřední a pro Čechy zcela nový a neotřelý. Autor dokáže bezchybně, nezaujatě a poutavě na několika stranách popsat ty největší události, které se na naší scéně odehrály.

Začíná příběhem Baťi. Od jeho počátků, založení školy a tvrdého režimu, který v ní panoval, až po smrt a předání firmy Baťa svému bratrovi. Vychází různé spisy, jež negativně reagují na batismus a Baťu samotného, který prý hledí jen na obrat.

Dozvíme se také o životě Lídy Baarové, kterou často spojovali s Goebblesem. Ten dokonce chtěl, aby s ním, jeho dětmi a manželkou Lída bydlela. Svou rodinu zanechala v Čechách a odjela do Německa. Po návratu tvrdí, že neměla tušení, co se zde děje. Snad se příliš ponořila do světa filmu. Sama si dokonce nějaký čas odbyde v pražské věznici.

Dotkneme se také Kafky, kterého bychom se nejradši přivlastnili všichni. Jak my, tak Židé i Němci. Kde leží pravda, kde bydlí, co dělají jeho potomci a co znamená slovo kafkárna?

Procházkovy tajné soukromé hovory veřejně a všude. Vysílá je televize i rozhlas. On sám tvrdí ta slova jsem vyřkl, věty však ne. Televizní režisér a dokumentarista Jordi Niubó ale dnes tvrdí opak. Slova nikdo nezpřeházel.

Autor také hovoří jak o známém triu Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář, tak o Karlu Gottovi, jež si z České republiky vytvořil Gottland. Také se stal jediným žijícím umělcem, který má své muzeum.

Kniha obsahuje "produkty" Gottlandu a komentuje situaci kolem. Nejstarší datum, které zde spatříte, se týká roku 1882. Naopak jako nejnovější datum naleznete rok 2006. Některé kapitoly tvoří jen data a pod nimi odstavce týkající se událostí, jež se odehrály například v příběhu Baťi. Vnáší tak jasnost a zbytečně nezahrnují nepotřebná fakta. Gottland je velice čtivá kniha, kterou se vám nepodaří v půli odložit, i kdybyste chtěli. Zdá se, že příběh pokračuje dál a dál a vy musíte zjistit, jak skončí. Velice oceňuji živost a dynamiku knihy. Tu a tam dojdete ke zdání, že i vy se příběhu účastníte. Vhodný dárek pro všechny generace, které by se rády dozvěděly víc o významných českých událostech či osobnostech. Nudit se rozhodně nebudete.


Gottland, Mariusz Szczygeł
nakladatelství Dokořán, 2007

Zdroj fotografie: www.dokoran.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0656 s