Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 12.12.2024, svátek má Simona 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


V alpské republice

15.12.2007   Martin Maška   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V alpské republiceVánoční svátky se již nezadržitelně blíží. Všechny nás začínají čím dál více obklopovat nazdobené stromečky společně s jinými předměty, probíhají nejrůznější trhy a v obchodech potkáváme takový počet lidí, jako nikdy předtím. A obdobně to probíhá i v jiných zemích. V následujícím povídání se podíváme pod pokličku zimních svátků v alpské republice, kde místo Ježíška chodí Weihnachtsmann a jejíž hlavní město se stalo přímo symbolem vánočních trhů.

Možná jste již vytušili, že řeč bude o Rakousku a Vídni. S touto zemí ta naše tvořila po dlouhá léta jeden velký celek – Rakouské císařství. A tak se nelze divit, že Vánoce tam probíhají velmi podobně. Vždyť i v současné době mnoho z nás jezdí na skutečně rozsáhlé vídeňské vánoční trhy. Avšak při ani ne podrobném zkoumání lze nalézt několik málo rozdílů.

Ve Vídni začínají nejdříve
Do hlavního města přicházejí Vánoce prakticky nejdříve, a to již 18. listopadu, kdy zde začínají první adventní trhy. Ulice se začínají plnit lidmi. Už tou dobou můžeme pociťovat sváteční vůni, hlavně v podobě svařeného vína, klobás a pečených kaštanů. V ostatních částech Rakouska pak vánoční svátky začínají o něco málo později, a to prvního prosince. Tehdy se kromě otevírání prvních dvířek kalendáře také rozsvěcuje jedna ze čtyř svíček na adventním věnci. Ten je navíc ozdoben dvěmi stuhami – zelenou, jako symbolem naděje a fialovou, jež znamená minulost. Tradice těchto zdobených věnců pochází také z Rakouska. A to už od roku 1860, načež se tento zvyk začal šířit po celé Evropě.
V prvním prosincovém týdnu si Rakušané na svatou Barboru opatřují snítky třešní s již nalitými poupaty. I zde chodí Mikuláš s čerty. Děti samozřejmě po odříkání básničky obdarovává nadílkou. Nyní též nadchází nejvyšší čas na pečení tradičních rakouských štol, což jsou velmi sladké vánočky a rozhodně nic dietního. Navíc se musí nechat na delší dobu uležet, aby byly co nejchutnější a nejlepší.

&Stědrý den a hlavně večer
Pokud ve zdraví přežijete předchozí týdny plné spěchu a máte nakoupeny všechny dárky, které by měl podle místních tradic balit vždy otec, tak si můžete vychutnávat snad nejlepší den z celých Vánoc, a to ten &Stědrý. Jelikož je Rakousko katolickou zemí, a snad i víc než Česká republika, nikoho asi nepřekvapí, že průběh dne a praktikované zvyky jsou stejné jako v případě mnoha českých rodin (půst a podobně).
Většinu lidi nejvíce zajímá to, jak v jednotlivých zemích probíhají štědrovečerní večeře. V případě Rakouska jsou nejčastějším pokrmem ryby a drůbež na mnoho rozmanitých způsobů. Také v domovech zdejších rodin se ihned po večeři, a přivolání Weihnachtsmanna pomocí zvonečku, na stromečku zapálí svíčky. Konečně lze začít rozdávat a rozbalovat dárky.
A tak vidíte, že rozdílů mezi Vánocemi v Rakousku a České republice zase až tolik není. Těžko říci, které prastaré zvyky převzali oni od nás, a u kterých se tak stalo naopak. Přeci jenom tyto dvě země tvořily po mnoho století jeden celek a v samotné Vídni je dodnes mnoho Čechů.

Snad už jen stačí popřát veselé Vánoce und fröhliche Weihnachten!

Zdroj fotografie (Vídeň): evamarvano.sblog.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Lucie Kunešová - 15.12.2007 - 7:57

Ty tradice...ach!
To je to, co mě na Rakousku (a Německu rovněž) hrozně fascinuje. Lidé jsou tam věřící a nenajdete kostel, který by zel prázdnotou. Teď jsem byla na vánočních trzích v Passově. Zatímco my Češi zapadli v první řadě do Aldiny pro jídlo, místní se šli raději modlit do kostela. Tohle se tam vážně drží a to je to krásné!!!


Od: Stanislav Rudolf - 16.12.2007 - 21:37

Ty rozdíly budou patrně v tom, že nám ve škole při nábiku (tedy při hodinách
náboženství) pan farář, sahaje po ukazovátku, aby nám něco důrazněji vysvětlil,
říkával:
"Poděkujte Pánubohu,
že vás tady řezat mohu!"
A takové verše se do rakousštiny asi dost obtížně i dnes překládají. O němčině
nemluvě!


Od: Renata Šindelářová - 17.12.2007 - 7:32

I mě Rakousko svým způsobem fascinuje, především zdejší čistota a disciplinovanost. Pánbíčkáře tedy nemusím, ale věřím, že pobožnost nám - poznamenaným realismem - připadá jistě trochu exoticky, a proto snad i krásně, možná dokonce romanticky.
Ovšem ani pobožní Němci či Rakušani nejsou dokonalí. Znám dívku z velmi pobožné německé rodiny, pro kterou její věřící rodiče ani nepřijeli na letiště, když se dívka po roce vracela z pobytu v cizině. (Nenašli si čas. Zřejmě by včas nestihli bohoslužbu.) Pobožné zkrátka neznamená zákonitě lepší, i když věřící se nám tohle stále snaží podsouvat.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0986 s