Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Čekající nebožtíci

27.12.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čekající nebožtíciKniha, jež vás zavede do starých klidných dob, kde panuje pohoda a po ulicích se prohání stará dobrá Topolina. A také jak praví autor o věcech, které se mohly stát a nestaly a o věcech, které se nemohly stát a staly se.

Jedno z oněch již zmiňovaných Topolin patří právě Blumovi. Jeho život poklidně plyne až do doby... Do doby, kdy se probudí v jakési podlouhlé krabici a kdy s vypětím svých sil shodí její víko, zdá se mu, že se ocitl na ospalém nádraží. Zdánlivě plné nádraží však obývají čekající nebožtíci a ona krabice, ze které vylezl, zvenčí kupodivu vypadá jako rakev.

Pana Bluma tedy oficiálně prohlásili za mrtvého a za to, že žije, může děkovat pouhému rozmaru zaměstnanců pohřebního ústavu. Také oni se rozhodli stávkovat a to za barevnější pracoviště. Jen z tohoto prostého důvodu Bluma nezpopelnili dřív, než se stačil probrat.

Jak se tedy Blum srovná s tvrzením, že zemřel, co tomu předcházelo a co naopak následuje? To vše autor Richard Valenta podává s neuvěřitelně rozehranou sítí pavučinek, které splétá a splétá až z nich vznikne fantaskní příběh plný reality.

Zdá se to nemožné, po přečtení však pochopíte. Povídka, v níž je Blum synem a zároveň sám sobě synovcem, stejně tak jako jeho bláznivý otec hraje roli otce i strýce a sám sobě představuje bratra, nabízí spoustu možností pro pobavení i přemýšlení.

Druhá povídka "...zajdem´se podívat." se  taktéž vydařila. Heslo stojící na počátku De omnibus dubitandum est (o všem je nutno pochybovat) charakterizuje celý příběh od samého počátku až do jeho konce velmi trefně. Nebo alternativně také můžeme říct, nevěř všemu, co si přečteš.

Autor zde vypráví životní příběhy doktora Baka. Ten na začátku dne zcela nevinně opustí domov a jde se ucházet o své první zaměstnání. Nakonec vše skončí opětovným setkáním s dívkou, do níž se před lety v cirkuse zamiloval.

Život je řekou, jež plyne a nezná slitování, vše minulé odvane čas a cesta zpátky nevede. Stejně jako řeka se však objevuje v jisté cyklice, tu plyne pomalu a tu rychleji... Stejně tak život doktora Baka, obecně poukazuje na celoživotní pouť člověka, ze které však navzdory všemu vyzařuje pohoda. Dílo humorně laděné avšak ne bez myšlenky.

Richard Valenta, O Blumovi, o Topolinu, o panu Svobodovi ... a "...zajdem se podívat"
Nakladatelství Dokořán, 2007

Zdroj obálky: www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0236 s