V Holandsku by Ježíška vypískali
22.12.2007
Anna Paulová
Společnost
Jestli rádi cestujete, nezahálejte ani o Vánocích. Nechte se pozvat do tulipánového Holandska s bílým popraškem svátečního sněhu. Tato země je nejen hrozně placatá, ale také neuvěřitelně rozmanitá v tradicích. Posbírala je totiž hned z několika zemí a utvořila z nich vlastní mix, který jen podtrhuje zvláštnost tohoto přímořského státu.
Holandsko se spojuje s dávnou kolonizací, kakaem, větrnými mlýny, či výtečnými sýry. Patří do Evropy, jako jakýkoli jiný stát tohoto kontinentu. Čekali bychom, že rovněž nejrozšířenější svátky jako Vánoce dozajista, představují pro všechny evropské země to samé. Ryba se salátem, vánoční stromek s kouličkami a kupa dárků pod ním. Jako se však projevil vliv anglosaských a germánských mocností na holandštině, čímž vznikla neuvěřitelně zkomolená řeč, ani sváteční rituály se prazvláštním zvykům nevyhnuly.
V Nizozemsku se totiž neslaví &Stědrý den tolik, jako svátek svatého Mikuláše. Jeho jméno zní v holandštině Sinterklass, je uctíván jako patron všech dětí, námořníků, ale také hlavního města Amsterodamu. Sv. Mikuláš připlouvá na parníku ze &Spanělska už třetí týden v listopadu. Nikdo vlastně neví, proč přijíždí zrovna z této jižní země, přesto se pověst traduje dál a nizozemské děti v ni pevně věří. Hlavní oslavy propukají samozřejmě až 4. a 5. prosince, kdy chodí Mikuláš i po zemích českých.
Sinterklass však, podobně jako u nás, nepřichází sám. Po zemi se pohybuje na bílém koni v doprovodu černých Petrů. Hází dětem komínem dárky do punčochy, zatímco černí Petrové kontrolují, jestli v nich čekají připravené mrkve a seno pro Mikulášova koně od dětí. Zde se střetává zvláštní kulturní mix, kdy se potkává klasický Santa Klaus (který také naděluje do punčoch) a tradice, kdy například v Čechách doprovází sv. Mikuláše čerti (jako černí Petrové).
Mikuláš nebyl pouze náboženským symbolem, ale skutečnou postavou. Narodil se roku 271 n.l. v Turecku a zemřel ve věku sedmdesáti jedna let v Itálii jako biskup. Holanďané jej zpodobňují stejně, jako my Češi. Potkáte vysokého pána oděného v bílo-červeném rouše a vysoké čepici, se zlatou berlou v ruce. Vypráví se o něm, že je laskavý, při jeho příchodu se rozdávají dárky a on odlehčuje tradiční atmosféru lehkými vtípky na dospělé okolo sebe.
Zvláštní se zdá i místo, kde Holanďané slaví tento svátek a to v docích, holandských přístavech, kde se každoročně schází spousty dětí i dospělých lidí, aby viděly slavný průvod Mikuláše na koni a černých Petrů. Protože, se jedná o jeden z nejznámějších svátků v Nizozemí, vstup Sinterklasse na zemskou pevninu vysílají holandské televize v přímém přenosu po celé zemi. Celou slavnost tak sledují milióny lidí.
Mluvíme-li o Vánocích, musím připomenout, že &Stědrý den Nizozemci slaví také. Například ve známém městě Gouda, odtud pochází výtečný sýr se stejným názvem, mají „večer svíček“. V první polovině devatenáctého století zde Holanďané založili dílnu na výrobu svící. V celé zemi se staly nepostradatelnými bytovými doplňky v různých podobách.
Oslav se účastní všichni občané města, včetně starosty, který předčítá vánoční příběh za doprovodu zvonkohry. Poté se rozdají texty s koledou Tichá noc, svatá noc a celé město pěje.
Tento svátek patří mezi jedny z nejkrásnějších. Ulice, domy i můstky přes kanály ozařuje světlo svíček. Městu Gouda se jinak říká také střed, nebo srdce Holandska.
Zdroj obrázku: edu.pe.ca
Reakce k článku
Od: anonym - 19.12.2013 - 9:07
:P
Od: Jiřina - 10.12.2016 - 15:22
Proč Španělskou a Černý Petr?
Hlavní nadílku dárků mají děti v Holandsku na Mikuláše. Ze Španělska přichází proto, že přichází s tím Černým Petrem, což je vlastně Maur, mouřenín (muslimští Maurové ovládali od 8. do 15. století mimo jiné i jih Španělska). U nás chodí svatý Mikuláš s čertem, v Holandsku s Maurem a tak, jako my strašíme děti, že když budou zlobit, vezme je čert do pekla, Holanďani dětem říkají, že je odnese mouřenín do Španělska. Vím to, máme v Holandsku známé.