Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válce
Na úvod miniškoly pro psavce se zajisté hodí nejprve smysluplně uvážit, proč vlastně psát. Vede nás k tomu nějaký hlubší důvod, potřeba se zviditelnit, uplatnit se ve vysněném povolání? Na druhou stranu zdůvodňovat svou kreativitu může být stejně mystická a diskutabilní filozofická otázka jako hledání smyslu života. Nelze odpovědět jednoznačně.
Pokud máte chuť si místo těchto malých jednohubek vyzkoušet celý a hlavně aktuální kurz tvůrčího psaní ONLINE, máte možnost. Získáte zkušenosti a důležitou zpětnou vazbu: https://literarnistrom.cz
Rozvinu, plaše, definici Nicholase Sparkse o poezii: Má povznášet, dojímat a vzbuzovat údiv, co a jak lze vyslovit.
Ambice? Proč?
Vkládám názor skromného čtenáře, který napsal raději mně osobně, než by vkládal komentář k článku, ale já myslím, že stojí za zveřejnění: Přiznám se, že literární tvorba není pro mne dennodenní "šálek čaje", spíš jenom občasné odskočení od nudného života penzisty - bez jakýchkoliv ambicí.
Jenomže já myslím, že je krásné mít takový koníček, no ne?
Milá Renato
díky za rubriku, moc sa tomu teším,už jej existencia je povzbudivou. Je krásne vedieť, komu píšem a čo chcem všetko napísať,ako to precítiť a vyjadriť a hlavne, ako nájsť to všeľudské v sebe a zároveň ho vidieť všade mimo seba.
A já bych ještě doplnil: Poezie má povznášet, dojímat, vzbuzovat údiv, co a jak lze vyslovit, a trápit nás přemítáním o tom, proč už jsme to samé dávno nenapsali sami.
to já mám velký problém, když mě něco napadne, chybí slova, když jsou slova, najednou není o čem psát. úžasné je, když se oba atributy sejdou v čase, místě, náladě, prostě když to cinkne. A toto se dá naučit?
Jindřiška
Ne, to se dá jen zaspat.
Diskuse Stanislav Rudolf Miniškola 1
Ke zmíněným 7 bodům Miky Waltariho bych určitě po svých zkušenostech zařadil ještě tyto tři další poznatky, které pokládám já pro optimální literární tvorbu za naprosto nezbytné.
Tady jsou:
8. Musí psát v některém ze světových jazyků.
9. Musí mít svého velkorysého finančního sponzora.
10. Nemusí po sobě uklízet.
A pak může vzniknout velké literární dílo!
Oprava
Druhý odstavec: "...a i když si chceme psaním vydělávat, neměli bychom JE považovat za pouhou práci, ale ZA bohatou..."
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.