Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nejkrásnější česká písnička se zrodila z bolesti

11.01.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nejkrásnější česká písnička se zrodila z bolestiHašlerovy písničky se do českého kulturního dědictví vtiskly tak silně, že mnozí je považují za lidovky a jejich autor pomalu upadá v zapomnění


V zapomnění minimálně ze třech důvodů. Jedním se zdá trochu povznesené všeobecné odfrknutí nad hudbou tohoto ražení obecně a nášup nových proudů, v nichž se i současník nelehce orientuje. Druhým je umlčování Hašlera v době protektorátu, které plynule přešlo do dalšího dlouhého období po válce. V té době jeho jméno znali už jen nejbližší přátelé a do obecnějšího povědomí se nyní dostává jen obtížně. Opět není zájem! První vlaštovkou znovuobjevení Hašlera se stal „muzikál“ Ta naše písnička česká, jenž v roce 1967 natočil Z. Podskalský. Velkou službu českému písničkáři prokázal Viktor Preiss v oblíbeném televizním seriálu, a nyní se, již druhým vydáním životopisné knihy, přidává i jeho přítel a herecký kolega z Národního divadla, Rudolf Deyl.

Napsal vzpomínkovou monografii, která je cenná právě svou autentičností. Deyl prožil s Hašlerem nejen několik let na prknech divadla, ale dokonce s ním bydlel. Dobře ho proto poznal a v jeho líčení se objevuje jako přímý a statečný, nesmírně, až úporně pracovitý člověk z masa a kostí, který nepodrazí, ale i s různými chybami, např. bohémskou nedochvilností. Zajímavé je, že Deyl jeho chyby dobře zná, ale bere je tak, jak přicházejí, vůbec nic mu nevyčítá, nehodnotí. Naopak, jeho jednání, které vedlo třeba k vyhazovu z Národního omlouvá, vysvětluje, prostě jeho osobu trochu idealizuje. Ale to k pravému přátelství přece patří a objektivní čtenář má možnost se s tím vypořádat po svém.

Pravdou ovšem je, že právě bolest, beznaděj,pomyslná i opravdová křivda, nedocenění, se vždy staly výrazným hnacím motivem pro Hašlerovu práci. Kdyby těch nebylo, zůstal by neznámým rukavičkářem ze Zlíchova, s opařenýma rukama a nevýrazným hlasem. Nikdy by se nepostavil na jeviště, nehrál by třináct sezon ve zlaté kapličce, nezaložil by kabaret v Lucerně, nebyl by průkopníkem nové zábavy v revuálních pořadech, nehrál ve filmech, neskládal hudbu, nepsal scénáře, básně a fejetony, nepodílel by se tak výrazným způsobem na kulturním životě Prahy v první polovině dvacátého století. O to smutnější je, že tak výrazná osobnost s morálním přívlastkem, kdysi formující profil nejedné generace, umučená fašisty v koncentračním táboře, dnes na kulturním ani společenském poli již nic neznamená.

Kniha Písničkář Karel Hašler, není pouze nahlédnutím do klopotného, radostného, ale i nesčetnými překážkami naplněného života, ale přináší i soupis tvůrčího díla KH, který je tím cennější, čím méně o Hašlerovi víme. Jeho tvorba, jak ukazuje rozsáhlý přehled, nestojí jen na té jediné, byť nejkrásnější, české písničce.

Takže až uslyšíte lyrické zalkání o lásce zrodivší se na Starých zámeckých schodech, furiantskou My Prahu nedáme, radši ji zbouráme nebo zaslzíte při představě, že až se česká písnička ztratí, všechno s ní pomine, hledejte jejich otce, Karla Hašlera, a nenechte zahynout jeho památce.

Deyl Rudolf: Písničkář Karel Hašler
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2007
Zdroj foto: www.xyz-knihy.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0805 s