Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 16.9.2024, svátek má Ludmila 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Boží zákon. A co dál?

04.02.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Boží zákon. A co dál?Dramatické, konfrontační, společensky nejednotné období na přelomu pozdního středověku a raného novověku, má své kouzlo a své hrdiny


Po období husitských potyček by se (rádoby, jako po každé vítězné revoluci, nebo také krizi, za níž je někdy husitství považováno) očekávalo sjednocení, klid a nová, jedině správná cesta, ale spíše nastalo tíživé dusno, v němž probublávaly nevyřešené latentní problémy, zejména náboženské, specifické pro české země, označované za zemi dvojího lidu (koexistence kališníků a katolíků).

Společnost, nyní jazykově česká, se profilovala výrazně jako stavovská, posílila politická moc zvláště šlechty, královských měst, a naopak výrazně klesla pozice panovníka a zejména katolické církve, jeho dřívější nesporné opory. Právní listinou, která tyto výsledky ukotvovala, se stala basilejská kompaktáta, od nichž se odvíjela vnitropolitická i zahraniční rozhodnutí, a stala se tak páteří českých dějin, minimálně v období let 1436 – 1567.

České království, jako součást Evropy, na jednu stranu odmítalo odhodit výsledky revoluce, ale nemohlo ignorovat nový myšlenkový, estetický, společensko – kulturní kvas, nazývaný humanismus, provázející renesanční období, a vehementně oslovující převážně intelektuály.

Brzy (1437) se uvolnil královský trůn smrtí Zikmunda, posledního přímého potomka Karla IV. a nastoupil jeho zeť Albrecht Rakouský, bohužel pouze na dva roky, pak nečekaně zemřel. Dlouhé bezvládí, využívané politickými stavovskými klikami k urvání co největšího podílu na moci, skončilo roku 1453 nástupem třináctiletého Ladislava Pohrobka. K jeho panování se vztahuje příhodné přísloví: „ Za krále Holce byla v Čechách za groš ovce“. Relativně klidná a úrodná léta skončila jeho předčasnou smrtí v předvečer sňatku s francouzskou princeznou Magdalenou. Přelomovou, převratnou akcí se v roce 1458 stala volba Jiřího z Poděbrad, příslušníka pouze panského rodu, českým králem. Zůstal věrný husitské tradici, chtěl být dobrým panovníkem „dvojího lidu“ a své postavení musel tvrdě vybojovat. Zpočátku vedl zemi ke stabilitě, ale rušivý odpor papeže se ukázal být silnější. Zrušil kompaktáta, vyhlásil klatbu, sesadil Jiřího z trůnu a vyzval ke křížovým výpravám do Čech. Do jejího čela se s radostí postavil uherský král Matyáš Korvín, manžel Poděbradovy dcery. V bojích Jiří 1471 zemřel. Sněm v souladu s jeho závětí zvolil Vladislava Jagellonského. Jeho dlouhá vláda je považovaná za slabou, přispěl však k lesku panovnické moci alespoň pozdně gotickými stavbami, např. Prašnou branou, Vladislavským sálem či královskou oratoří v chrámu sv. Víta. Na trůně ho vystřídal mladičký syn Ludvík, jenž se v roce 1526 utopil v bažinách, když v bitvě u Moháče čelil velké turecké přesile. Jeho smrt otevřela cestu k následné čtyři staletí trvající vládě Habsburků.

Tento stručný nástin období, jež velice podrobně zkoumá Petr Čornej a Milena Bartlová, zve všechny milovníky dějinných zvratů, aby zalistovali v dalším dílu monumentální řady Velké dějiny zemí Koruny české. Dnes se setkáme v VI. svazku s obdobím let 1437 – 1526, které náleží k jednomu z nejrozporuplnějších, a proto i bohatým na zajímavé, neopakovatelné události.

Čornej P., Bartlová M., Velké dějiny zemí Koruny české, svazek VI
Vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2007
Foto:
www.paseka.cz




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0194 s