Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Temný odchod australského rytíře

30.01.2008   Kateřina Sovová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Temný odchod australského rytířeMladý muž sedí pološeru televizního studia. Působí nervózně a unaveně. V rozhovoru, týkajícího se jeho dalšího filmového projektu, čelí spoušti otázek a osobních názorů redaktora, který nedává hollywoodské hvězdě téměř žádný prostor pro jejich zodpovězení či jakoukoliv reakci. Herec těká očima po redaktorově tváři, prolamuje ruce a po dalším neúspěšném pokusu zachytit pointu rozmluvy sečtělého novináře se párkrát pousměje a odsouhlasí jeho názor.

Takto vypadal jeden z posledních rozhovorů, které Heath Ledger, známý hollywoodský herec, poskytl novinářům během tiskové konference při příležitosti uvedení filmu I´m Not There a který 15. listopadu 2007 odvysílala kabelová televize TV-Wire. Jen o několik týdnů později, 22. ledna 2008, byl Ledger nalezen ve svém newyorském apartmá mrtvý. Ohlédnutí za životem jedné z nejslibněji se rozvíjejících australských celebrit přinášejí následující řádky.

Své křestní jméno, Heathcliff, získal perthský rodák po hlavní postavě románu Emily Brontëové, Na větrné hůrce, poté, co se 4.dubna 1979 narodil svým rodičům Sally a Kimovi Ledgerovým. Kromě sestry Catherine měl Heath ještě dvě sestry nevlastní. Po rozvodu svých rodičů tak vyrůstal převážně v dámské společnosti, což jej „naučilo respektu k ženám a trpělivosti“ (Cosmopolitan, 1998). Když si musel na střední škole vybrat mezi dramatickým kroužkem a vařením, vsadil na herectví. V 17 letech pak odjel se svým nejlepším kamarádem do Sydney, aby zde prorazil. Po filmovém debutu Blackrock v roce 1997 Ledger obdržel významnější roli homosexuálního cyklisty, připravujícího se na olympiádu v televizním seriálu Sweat. Po několika menších rolích přišel předobraz očekávaného zvratu v podobě Ruce pryč (Two Hands, 1999), ve které Ledger ztvárnil devatenáctiletého zadluženého mladíka, prchajícího před gangstery a stal se tak přes noc miláčkem australských dívek. Tuto pozici, již v celosvětovém měřítku, obhájil v roli moderního Petruccia v americké teenagerovské komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím (10 Things I Hate About You, 1999). Po získání role filmového syna Mela Gibsona ve válečném dramatu Patriot (The Patriot, 2000) se novodobému Marlonu Brandovi, jak jej mnozí nazývali, s konečnou platností otevřely dveře do světa velkých filmů. Mladá hvězda kvitovala možnost svobodného výběru rolí, avšak davy ječících fanynek a všudypřítomných fotografů Ledgera děsily. Příběh rytíře (The Knight´s Tale, 2001) středověce laděná pohádka, jejíž značná část byla natočena v České republice, představila novodobou australskou naději českému publiku. Do Čech se Ledger vrátil ještě jednou, a to při natáčení Kletby bratří Grimmů (The Brothers Grimm, 2005). Sílící pozice dívčího idolu byla nedostatečnou satisfakcí pro herce, který toužil po skutečném ocenění svých hereckých možností, které, jak pevně věřil, nebyly podmíněny pouze příjemným vzhledem. Australský Ned Kelly (Ned Kelly, 2003) vynesl Ledgerovi nominaci na nejlepšího australského herce. Role Casanovy, jakoby vrátila herce o krok zpět, avšak filmová výzva v podobě Zkrocené hory (Brokeback Mountain, 2005), kontroverzního snímku popisující homosexuální vztah dvou amerických kovbojů, naplnila očekávání a hlavní role ve výše zmíněném snímku Ledgerovi vynesla nominaci na Oskara. Natáčení Zkrocené hory se pro Heathe stalo osudovou záležitostí, neboť se zde seznámil se svojí pozdější partnerkou a matkou jeho jediné dcery Matildy Rose, Michelle Williamsovou (Dawsonův svět, postava Jenn).

Ačkoliv se nyní o Heathi Ledgerovi mluví v superlativech, jeho výbušná povaha byla veřejnosti dobře známa. Nelichotivé bulvární články po udílení Cen Akademie, tlak veřejnosti, osobní problémy a následné zrušené zasnoubení s Williamsovou na podzim roku 2007 znamenaly pro herce velkou psychickou zátěž. Ledger v poslední době otevřeně mluvil o stereotypnosti svého života a únavě, kterou prožívá. Práce na postavě zlověstného psychopatického Jokera v Temném rytíři (The Dark Knight), jednom ze dvou posledních Ledgerových snímků, jejichž premiéra nás v dohledné době čeká, patřila ke vzácným okamžikům, o kterých se herec v minulém roce vyjadřoval s nefalšovaným nadšením.
Ledgerova smrt nahrává nejrůznějším spekulacím. Smutnou jistotou zůstává, že bez ohledu na výsledky vyšetřování předčasného odchodu Heathe Ledgera, svět přišel o mladého talentovaného herce a Ledgerova dcera o milujícího otce, jehož tvář bude znát pouze z televizní obrazovky.


Foto: worldpress.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 30.1.2008 - 9:43

Já si ho pamatuji z teen komedie 10 důvodů, proč tě nenávidím. Tam hrál drsňáka.-)


Od: Kateřina Sovová - 30.1.2008 - 10:23

Ten film sice neměl nejlepší ohlasy, ale Heathova taneční kreace na schodech je nezapomenutelná :-)


Od: Radka Zadinová - 30.1.2008 - 10:43

Je ho škoda. Je vidět, že i když měl zdánlivě "všechno", asi mu přece jen něco chybělo... A to něco holt bylo důležitější než sláva, peníze a prestiž. Stejně si myslím, že většina slavných není šťastná.


Od: Kateřina Sovová - 30.1.2008 - 11:04

Těžko říct, co se vlastně stalo. Při psaní článku jsem narazila na jeden zdroj, který uváděl, že kvůli natáčení filmu Candy, Ledger prošel jakýmsi "zaškolovacím" výcvikem, kde mu vysvětlovali aplikaci drog (ve filmu hrál narkomana) a on sám se poté vyjádřil, že " Drogy a alkohol určitě mohou být zdrojem nových nápadů, ale pro mě osobně nejsou prostředkem, který bych při své práci používal" (link:http://www.cinemablend.com/celebrity/Heath-Ledger-Checks-Into-Rehab-1606.html). Mnoho lidí, co ho znalo, nyní tvrdí v rozhovorech, že byl "čistý". Uvidíme...


Od: Martina Bittnerová - 30.1.2008 - 14:49

No tak bohužel už mnoho hollywoodských hvězd bylo závislých na prášcích na spaní a na uklidnění, že... Třeba Marylin Monroe.


Od: Kateřina Sovová - 7.2.2008 - 18:31

Tak ještě dodatek...
Světové tiskové agentury ve středu 6.2.2007 uveřejnili výsledky toxikologických testů Heathe Ledgera, podle nichž herec zemřel nešťastnou náhodou na následky požití několika běžných léků na spánek a deprese, jejichž účinky se bohužel vzájemně ovlivňovaly. Sebevražda či požití drog se nepotvrdily.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0905 s