Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vrba: symbol špehování?

09.03.2008   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vrba: symbol špehování?Příběhy lidských osudů mohou být ideovým kořením tvorby umělců. Teprve vlastní život, zbytečně a bezohledně umlčený až do krve bezmoci, se stává mocným gejzírem inspirace


V zámecké galerii v Jičíně až do Velikonoc vystavuje akademický malíř Miroslav Čapek průřez svoji tvorbou. Obrazy, ilustrace knih i plastiky. Svým rozměrem a velkolepostí každého přitáhne Vrba. Název asi odkoukán od Havlíčka Borovského, i v jeho tvorbě ukecaná vrba sehrála zásadní neohroženou roli. Čapkova je přece jen trochu jiná, nejen vzhledem, ale i příběhem.


Na první pohled vypadá jako samorost, vykotlaný kmen. Jenže jeho konečná podoba byla koncipována umělcem. Cirkulárkovými kotouči nasazenými namísto hlavice hadicové brusky, tesařskou teslicí a dláty opracovával kmen po několik týdnů, takže ubylo značné množství dřeva. Těžko se dá nyní rozlišit tvarování kmene přírodou a člověkem. Na kořeny bylo užito svařovaných topenářských kolen a autogenem zohýbaných a propalovaných železných plátů. Lidské ucho se dvěma vývody je z tónovaného epoxidu. Po dokončení (v sedmdesátých letech) stála plastika v pracovně výtvarníka. Když ukazoval fotografii díla svým přátelům, často o ní říkali: „Z tohoto díla nebude mít státní bezpečnost pražádnou radost!“

Začátkem roku 1980 výtvarný časopis Panorama chtěl prezentovat stav výtvarného života ve východních Čechách a projevil zájem i o Čapkovo dílo. Na přebale druhého čísla se objevila Vrba. Protože StB v plastice oprávněně viděla symbol své profese, protagonisté se dočkali její zvýšené pozornosti.

Teprve později mohl být v čtrnáctideníku Ateliér zveřejněn článek PhDr Jiřího Zemánka spolu s reprodukcí plastiky Vrba. Z tohoto článku cituji: „Čapkovo dílo vypovídá s diagnostickou přesností a kritičností...Představuje výtvarnou reflexi pronásledování, dominujícího symptomatického dobového pocitu 70. a 80. let, který se v naší psychice proměnil až v jakési obsedantní trauma... Není pobobenstvím naslouchání a vyslyšení, ... ale slídění někoho jiného. Plastika Vrba Miroslava Čapka vypovídá o absurditě psychického a společenského klimatu totální nesvobody... za vším, ve všem a všude je věčně špehující „ucho“ jako obsesivně prožívaný symbol totalitního režimu. Čapek vtělil do tohoto díla tresť své zkušenosti s totalitou, která ho po celý život permanentně pronásledovala.“

Čapek i svá další díla tvořil jako reakci na tvrdé rány osudu. Pobyt v nacistickém vězení upomíná Historie psaná u kanálu. Z okna vězení se díval na kanál, kam odtékala lidská krev. Jedné noci se tam připlížil velký, černý kocour... Tragickou smrt manželky a syna zvěčnil do kovových plastik podobných pavučině. I obraz Čas se naplnil a kovová plastika Krysožravá rostlina dokumentují nelehká období.

Výstava však rozhodně nepůsobí pochmurně, sklesle nebo smutně, naopak! Precizní práce přinese pohlazení i klid, jen ty příběhy bolí...


Zámecká galerie Jičín: Miroslav Čapek – retrospektiva, přístupná do 23. března 2008


Foto: autorka

VrbaKrysožravá rostlina


Historie psaná u kanálu


Čas se naplnil


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: jana - 9.3.2008 - 22:03

Krásné plastiky, jsou prodejné?


Od: Jindřiška - 12.3.2008 - 11:59

No, teď jsou vystavené V Jičíně a jsou prodejné a kupodivu nejsou tak drahé. vřele doporučuji alespoň prohlédnout


Od: Fejtová Ivana - 1.12.2008 - 17:18

Děkuju,pane profesore
Ještě jednou dík za čas,který jste nám věnoval na gymnáziu v Hořicích. Je milé se tady s Vámi setkat a je ještě milejší znova vidět.


Od: eva - 26.2.2011 - 17:03

Díky
Děkuji panu profesorovi za vytvoření vztahu k výtvarnému umění. Přes Vincenta van Gogha, o němž nám s nesmírným zaujetím vyprávěl na přelomu 50. a 60. let v dětské léčebně v lázních Bělohradě / tehdy tam byl na návštěvě ještě se svým nevidomým přítelem-klavíristou/ jsem se dostala k impresionistům a dalším moderním malířům. Je to 50 let, a dodnes si pamatuju tehdejší podobu i slova pana malíře Čapka. Děkuji!


Od: Fejtová Ivana - 27.2.2011 - 15:38

A tady vidíte,kdo je naživu
Není to z nostalgie a sentimentu. Je to síla,která přetrvává i potom,když člověk usne ve smrti. Letmá vzpomínka na bleskovou kresbu letícího skorce,kopírujícího rozčeřenou hladinu potoka. Hmatatelná laskavost. Pan profesor odešel rozmáchlým krokem v sešlapaných polobotkách z naší třídy. A pokud budem naživu,bude tady s náma. A můžeme se pokusit něco z toho,co nás naučil,předat dál.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0559 s