Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Obsazení letošních Colours of Ostrava je na světě

17.03.2008   Lucie Hajduková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Obsazení letošních Colours of Ostrava je na světěNa koho se tedy můžeme těšit letos? Hlavními taháky neoblíbenějšího letního ostravského festivalu jsou Sinéad O`Connor z Irska, Happy Mondays a dále Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu (NOR/IN), Habib Koité & Bamada (ML) a Hawkwind (UK).

Letošní festival zahájí ve čtvrtek 10.července kultovní norský tenorsaxofonista Jan Garbarek se svou kapelou a mistrovský indický perkusionista Trilok Gurtu. Jedná se o setkání západního éterického jazzu a indické hudby.

Smírčí soudce mezi krásou ticha a své pseudokomorní hry. Nepřeslechnutelně rozjímavý klíčový hudebník evropského jazzu třicet let svázaný s vydavatelstvím ECM. Vloni šedesátiletý Nor přezdívaný „Lyrik severu“ už dávno opustil freejazz, se kterým ke konci 60. let začínal. Hrál s těmi nejslavnějšími hudebníky planety, aniž by se nutně muselo jednat o jazzmany: Charlie Hadenem, Ravi Shankarem, Billem Frisellem, Johnem McLaughlinem a Zakirem Hussainem, Kenny Wheelerem, Ralphem Townerem, Chickem Coreou či Donem Cherrym.

Jan Garbarek Group dokázal očarovat publikum na velkých jazzových a rockových festivalech už díky tomu, že kapelu tvoří naprosto výjimeční, na sebe napojení muzikanti. A přestože se občas střídají bubeníci, fenomenální baskytarista Eberhard Weber a klavírista a hráč na syntezátory Rainer Brunninghaus zůstávají, konkrétně o Rainerovi kdysi napsali, že „za nástrojem sedí jako moudrá stará sova, čekající na to, skočit po bludné myši“.

Rodák z Bombaje, světově proslulý bubeník a hráč na tabla, už léta sní o bezbariérovém hudebním ráji, kde nikdo nezkoumá proč, s kým a jak. Přezdívají ho proto Mr. Fusion. Rád totiž spojuje zcela odlišné světy: s Joe Zawinulem, Johnem McLaughlinem, Donem Cherrym nebo Larry Coryellem sbratří indické klasické ragy s jazzem. Salifa Keitu, Oumou Sangares, Angelique Kidjo a další nedostižné africké hlasy zavede do bombajského smyčcového lesa a bez bázně a hany přijme pozvání od DJ Roberta Milese k návštěvě tanečního klubu. Zbožňuje improvizaci a za hranice všednosti sahající muzikantské jiskření.

Nesporně pak další z hlavních hvězd bude irská zpěvačka Sinéad O`Connor. O tom, co Sinéad O’Connor všechno umí, čím ve skutečnosti je a co dělá v mezidobí, kdy se nevystavuje na odiv široké veřejnosti, málokdo ví. Názory na popmusicový cirkus se netajila nikdy a utíkala z něho dávno předtím, než před pár lety ohlásila odchod do ústraní. Už v roce 1988, těsně pod vydání druhého alba I Do Not Want What I Haven´t Got obsahující píseň Nothing Compares 2U, která ji proslavila po celém světě, prohlásila: „Už má dost toho, jak se ke mě chovají, jako k nějakému zvířeti. Sláva mě unavuje“.


Deskami šetří a když nějakou vydá, liší se od těch předcházejících: dokáže být na nich za punkerku, sladkobolnou popařku, pustí se do gospelu i muzikálu, vrací se ke svým hudebním kořenům (na albu Sean-Nós Nua k irské tradici lamentů) a vloni všechny překvapila dvojalbem Theology, na kterém se přihlásila k rastafariánství a splnila si odvěký sen zazpívat si staré reggae: „Souzní s přirozeným rytmem těla i celého vesmíru. Rastafariánská hudba přináší poselství a zaznívá z ní stejně jako z irské touha. Jakoby obě toužily po tom samém: najít cestu k Bohu a pravdě“.
Dalším kdo na Colurs of Ostrava vystoupí bude Iva Bittová spolu s Georgem Mrazem, Emilem Viklickým a Laco Tropp, kteří v tomto roce uvedou na kostelní scéně projekt Moravian Gems.

Dále se můžeme těšit na výjimečné kapely v čele se švédskými Koop (foto v úvodníku) a mauretánským písničkářem Daby Tourém. &Svédští Koop, alias duo Magnus Zingmark a Oscar Simpson, přivezou do Ostravy jemnou fúzi jazzu a elektroniky. Je jim blízká prosluněná atmosféra Karibiku, takže Gillet Peterson z Radia 1 jejich hudbu nazývá „místem setkání švédského letního slunovratu s karibskými vánocemi”. Představu jazzu, způsobu vyjádření pocitů skrze divokou improvizaci, ukládají Koop tak trochu k ledu, dominantní je pro ně uvolněný swingový rytmus prodchnutý latinou.

Daby Touré z Mauretánie (viz foto na konci článku) oproti tomu patří mezi nejvýraznější a emotivně nejsilnější africké písničkáře současnosti, dokonce se o něm říká, že představuje africkou odpověď na Nicka Drakea a Cata Stevense. S lahodně jemným hlasem přecházejícím příležitostně do fistule za delikátního doprovodu akustické kytary, basy a perkusí míchá africkou libozvučnost s jazzem, akustickým folkem, reggae a západním popem. O jeho kvalitách se mohli přesvědčit také fanoušci Petera Gabriela, který Tourého přizval na své poslední koncertní turné.

Mezi další jména se řadí Sergent Garcia (směs salsy, ska a hip hopu), izraelská zpěvačka Noa, finská akordoenistka Maria Kalaniemi, Craig Adams a jeho soubor The Higher Dimension of Praise pak představí americký gospel. Tím však zdaleka nekončíme, následuje francouzská kapela Recycler a britší Happy Mondays ( V České republice vůbec poprvé).

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro a Ticketportal. Cena do konce března je 760,- Kč

Zdroj: www.coloursofostrava.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 17.3.2008 - 9:57

Holt mám co říkat každý rok: Tenhle fest Ostravě závidím. Daby Touré je sousto k přímé degustaci.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2224 s