Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nové testy z angličtiny

12.03.2008   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nové testy z angličtinyObdobí maturit a následných zkoušek na vysoké školy se nezadržitelně blíží a tak mnohý, vysokoškolského titulu chtivý student vyhledává cokoliv, co by mu mohlo v uskutečnění jeho cílů pomoci. Všem, kteří bojují s angličtinou, přináší nakladatelství Fragment aktualizovaná vydání cvičných přijímacích testů.

Ovládnutí nějakého cizího jazyka, zejména angličtiny, se v dnešní době stává nutností, a tak mnohé absolventy středních škol čekají v rámci přijímacího řízení na vysoké školy zkoušky, prověřující tuto schopnost. Ačkoliv se může průměrných 9 let, které středoškolák strávil nad cizí mluvou, zdát jako poměrně dlouhá doba ke zvládnutí prověřovaného jazyka, opak bývá pravdou a k největšímu utužování nabytých vědomostí povětšinou dochází právě v posledním roce studia, při příležitosti příprav na maturitu. Ta je však stále značně odlišná od zkoušky, se kterou se studenti setkají v rámci vlastního přijímacího řízení. Vysoké školy se při sestavování těchto zkoušek inspirují stávajícími mezinárodně uznávanými zkouškami v prověřovaném jazyce a student, který doposud žádný podobný test neabsolvoval, může mít značné problémy.
U zkoušek z anglického jazyka se zpravidla prověřují čtyři základní oblasti: mluvení, psaní, čtení a gramatika. Důraz kladený na jednotlivé oblasti a z toho plynoucí výsledná podoba přijímacího testu se liší podle vybraného typu vysoké školy. Testy z angličtiny tak vycházejí ve dvou provedeních: pro přijímací zkoušky na vysoké školy ekonomického zaměření a dále pak pro filozofické a pedagogické školy, obsažené v jedné publikaci. Podívejme se podrobněji na jednotlivá vydání.
Testy Angličtina na vysoké školy ekonomického zaměření sestávají z 15 doplňovacích testů, v nichž student vybírá ze čtyř nabízených možností. Důraz je kladen na správné použití gramatických jevů a na znalost základních slovních spojení používaných v obchodní angličtině. Každému testu náleží příslušný klíč, který srozumitelně vysvětluje, proč je uvedená varianta správná a ostatní nikoliv. Testy obsahují krátkou teoretickou část, ve které se autoři zaměřili na výklad gramatických oblastí, se kterými se uchazeči u zkoušek často setkávají. Za velmi pozitivní považuji přehled klíčových slov určujících jednotlivé časy či seznam frázových a nepravidelných sloves.
Testy Angličtina na filozofické a pedagogické fakulty jsou rozděleny na tři části, které seznamují uchazeče s používanými typy testů. Kromě gramatiky tentokrát prověřují schopnost práce s textem (doplňování chybějících slov nebo vět, oprava chyb, výběr chybějících slov z nabízených možností atd.) nebo znalost reálií, historických souvislostí či literatury anglicky mluvících zemí. Koncept těchto Testů je jistě dobrý, avšak vzhledem k podstatně větší rozmanitosti používaných testovacích technik, publikace tentokrát poslouží spíše orientačně - jednotlivé testy představí, vysvětlí, ovšem prostor pro větší procvičení nedává. Za další nedostatky považuji chybějící teoretickou část a část věnující se psaní dopisů či esejů.
V celkovém hodnocení lze označit obě publikace za vyhovující a přínosné pro leckterého uchazeče o vysokoškolské studium. Stejně dobře Testy poslouží i pro částečnou přípravu na maturitu. Nespornou výhodou Testů je použití češtiny při vysvětlování chyb a další teorie, neboť většina kvalitních testů tohoto typu se u nás vydává pouze v anglickém jazyce, což pro méně zdatné jedince (ačkoliv se na této úrovni schopnost porozumění anglicky psaným vysvětlivkám považuje za samozřejmost) představuje další zbytečné znesnadnění.

Jana Chárová, Tomáš Jacko:
Testy-Angličtina na vysoké školy ekonomického zaměření 
Testy-Angličtina na filozofické a pedagogické fakulty
Vydalo nakladatelství Fragment
Zdroj foto: www.fragment.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2545 s