Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kouzelník s časy a osudy

28.03.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kouzelník s časy a osudyMohl by být podtitul knihy s názvem Kouzelník z Pekingu. Přesto, že tentokrát se opravdu jedná o kouzelníka, jež spolu se svou, pro toto umění již starou a ošklivou, asistentkou působí ve varieté v Číně.


Jak jsem již naznačila v nadpise, nesledujeme jenom jejich osud, ale také osudy dalších tří žen, které spolu kdysi studovaly. Po studiích, jak už však bývá zvykem, se každá z nich vydala svým směrem. Už se nepotkávají a těžko by se i poznaly. Od té doby uplynulo již mnoho let.

Přesto, kolik lidských osudů se zde popisuje, musí mít vše hlavní leitmotiv. Ten zde můžeme vypozorovat z nevědomých, náhodných setkání uskutečněných různě ve světě. Dvojice o sobě netuší, my však sledujeme osudy obou a občas se tak oba osudy protnou v nevědomí o tom druhém. Vyprávění silně připomíná stoletý dub ve větru, jež pevně stojí, opírá se o kořeny a s rozvahou a šuměním listů vypráví. Ukazuje lidské osudy. Kam se ubírají?

Nedočkáme se nějaké vyhrocené zápletky s jejím ještě vyhrocenějším řešením. Za to se nám nabízí velice sugestivní popisy prostředí, které do něj čtenáře uvedou tak, že se v nich nakonec cítí jako doma. Cítí tu atmosféru a neptá se proč.

Zajímavostí je, že ač kniha čítá něco přes 200 stran, přímé řeči zde nalezneme velice poskrovnu. Vše se odehrává v myšlenkách oněch osob, které se také často protnou. Přesto všechno kniha nenudí, spíš přitahuje, neboť člověk je nejen tvor zvídavý, ale také zvědavý a tudíž jej zajímají i jiné lidské osudy, zvláště, když se do nich dokáže vcítit.

Občas se však vyskytnou netypické skladby vět, což občas může odvádět pozornost. A také zpočátku se hodí velká pozornost, než se čtenář zorientuje, kde se právě nachází a která osoba má zrovna "hlavní slovo". Celý příběh se totiž odehrává nejen v Česku, ale také i ve Finsku a v Číně. V jisté době také dojde z rozdělení osudů i v oné zemi.

Co bych ale knize vytkla, je úprava obálky, jejíž námět dle mého nevystihuje knihu. Stejně tak výtažek z knihy na zadní straně obálky, jež čtenáře může uvést do mylné informace o knize. Pasáž zde vybraná neladí s celkovým ražením knihy a i v knize je ojedinělá tohoto typu.

Co se ale týče obsahu, cením leitmotiv i popisy prostředí. Vše plyne klidně pomalu, avšak ne bez děje. Nápad sledovat tři ženy v odlišných zemích s jejich osudy se ukazuje poutavý, přestože jejich setkání předpokládáte. Nečekáte však, že se potkají náhodně..bez poznání..

V dnešní době se řadí mezi knihy, jež odpoutají vaši pozornost od současného světa a zároveň vám dovolí proniknout do tajů jiných zemí a v neposlední řadě také kouzlit s časem a osudy...


Kouzelník z Pekingu, Markéta Hejkalová
Nakladatelství Hejkal, 2008
Zdroj obálky:
www.hejkal.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0253 s