Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Spiderwick to věděl, jsou tu

21.03.2008   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Spiderwick to věděl, jsou tuAčkoliv si na český překlad knížek o rodině Spiderwicků budeme muset ještě chvíli počkat, jejich filmové zpracování, Kronika rodu Spiderwicků, vstupuje do našich kin již nyní. Jsme skutečně jedinými inteligentními bytostmi na Zemi? Malý Jared už odpověď zná. A co vy? Odvážíte se taktéž pohlédnout skřítkům do očí?

Být mladým teenagerem, vytrženým z ruchu rodného New Yorku a odvlečeným se starší sestrou a vlastním dvojčetem do vily po bláznivé pratetě, kamsi doprostřed lesů, kde ani lišky nedávají dobrou noc, rozhodně není lehké. Není to ani vtipné, a protože zbožňovaný táta se z nějakého důvodu stěhování neúčastní a jediným přítomným rodičem je máma, která za to stejně všechno může, tak o jakýchkoliv důvodech k radosti nemůže být řeč.
Ještě, že Jared (Freddie Highmore) objevuje knihu „Klíč k určování kouzelných tvorů“, napsanou vlastním praprastrýcem Spiderwickem. Nic zajímavějšího v okolí zřejmě není, tak začně lačně hltat každou řádku... Ovšem, ne každá kniha je určena zvídavým očím čtenářovým a o tom, že někdy je podobné zákazy dobré dodržovat, se brzy přesvědčí celá rodina. V boji proti zlému skřetímu obrovi, toužícím po vyhlazení veškerých kouzelných bytostí, nejlépe podle klíče Jaredova praprapředka, musí všichni zúčastnění stát při sobě a to mnohem pevněji, než se některým z nich právě chce.

Kronika rodu Spiderwicků (KRS) navazuje po delší odmlce na předtolkienovské fantasy typu Jumanji či Nekonečného příběhu. Zmíněné filmy nespojuje pouze hlavní „magický činitel“-tajuplná kniha, která zprostředkovává ústředním hrdinům setkání s jinými světy, ale také faktor normálního lidského světa, ze kterého hlavní hrdinové pocházejí a ve kterém žijí. Příběhy o překonávání životních problémů v době, kdy se vám, jakoby náhodou, pod nohy připlete nějaký ten pohádkový tvor, nejsou ve světové kinematografii ničím neobvyklým, nicméně, povětšinou fungují. Není divu. Vždyť průměrný divák se snáze ztotožní s pocity porozvodové rodiny, bojující na pozadí fantastického dobrodružství především o vlastní identitu, nežli s ustrašeným kudrnatým hobitem, mumlajícím cosi o prstenu, který „vládne všem“.
KRS patří do kategorie filmů pro každého. Ačkoliv její knižní předlohy byly doporučovány čtenářům od sedmi let, filmová verze počítá i s diváky staršího či pokročilejšího věku. Kromě originálního a poutavého příběhu, plného skřítků a vil (mimochodem, velmi podobným svým germánským kolegům), Kronika disponuje kvalitním hereckým obsazením či skutečně kouzelně vypadajícími digitálními efekty.
Freddie Highmore (Hledání Země Nezemě, Karlík a továrna na čokoládu) si protentokrát „střihl“ hned dvojroli a svoji podobu propůjčil ústředním dvojčatům, Jaredovi a Simonovi, kteří, kromě jednovaječnosti, nemají společného naprosto nic. Highmore, který se doposud prezentoval v rolích plachých nevinných chlapců, představuje v Jaredovi pravý opak těchto vlastností a pouze potvrzuje domněnky o velkém hereckém potenciálu, který se v tomto mladém Britovi skrývá. V roli zlého obra Mulgarata se na filmová plátna vrací herecká legenda Nick Nolte. I když jeho skutečnou tvář, povětšinou nahrazenou počítačovým skřetem, divák uvidí pouze krátce, stává se zajímavým zpestřením snímku, u kterého bychom taková jména vcelku nečekali.

Abychom pořád jenom nechválili, k pokud možno objektivní kritice bych připočetla místy poněkud nesmyslnou hysteričnost, ubreptané vedlejší postavy nebo s hororem hraničící vyznění některých scén. V tomto ohledu nechávám hodnocení na divácích, neboť se počítám k generaci, která na brutalitu „pohádek“Harryho Pottera není navyklá, takže slovo „horor“ berte s přiměřenou rezervou.
Z reakce dětí, přítomných v sále při novinářské projekci, lze předpokládat, že Kronika rodu Spiderwicků si své diváky najde a to zaslouženě. Srozumitelný příběh, ve kterém je „ode všeho trochu“ vás jistě nezklame, milovníky klasičtějších pohádkových postav nadchne a ornitologům vysvětlí, proč někdy v přírodě, místo celého ptáčka, najdeme jen pár chuchvalců rozfoukaného peří.

Osobní hodnocení: 60%

Kronika rodu Spiderwicků (The Spiderwick Chronicles)
Scénář: Karey Kirkpatrick, David Berenbaum
Režie: Mark Waters
Hudba: James Horner
Hrají: Freddie Highmore (Jared/Simon), Sarah Bolger (Mallory), Nick Nolte (Mulgarath), David Strathairn (Arthur Spiderwick)
Česká premiéra: 20.3.2008
Obrázky: bontonfilm.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Doreen - 3.1.2009 - 22:34

Skvělá recenze.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.1396 s