Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pravda je ve víně...

27.03.2008   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pravda je ve víně...… a před pravdou nelze utéct. I tak lze, s trochou nadsázky, charakterizovat hlavní myšlenku filmové komedie debutujícího Tomáše Bařiny, s tajemným názvem „Bobule“. Přijměme tedy letní pozvání do malebného prostředí jihomoravských vinic, nalijme si sklenku čistého vína a podívejme se, jak to s tímto raným sběrem vypadá.

Honza (Kryštof Hádek) umí podvádět a kamarád Jirka (Lukáš Langmajer) zase balit ženský. Když to dají dohromady, dva z toho docela dobře vyžijí. Jenže každý pohár jednou přeteče a po posledním podvodu, který se poněkud vymkl kontrole, je nejvyšší čas opustit pražský smog a vzít zavděk dočasným útočištěm v podobě vinařství Honzova dědečka na jižní Moravě. Poté, co se Honza dozví o vážné nemoci svého jediného příbuzného, obstará dědovi (Lubomír Lipský) letenky do vysněné Argentiny a přislíbí, že po dobu jeho nepřítomnosti dohlédne na vše potřebné, včetně nadcházející sklizně. Objevování tajů moravských vín či „sousedovic“ Klárky (Tereza Voříšková) tak nic nestojí v cestě. Nicméně, žádná idyla netrvá věčně a dvojice detektivů, pátrající po stopě mladých podvodníků, je ve finále menším narušitelem rajské scenérie než hlas vlastního svědomí či neschopnost vyrovnání se s všudypřítomnou minulostí.

S námětem „návratu ztraceného syna“, případného přerodu v poctivou bytost, jsme se mohli setkat již v Dobrém ročníku či ještě dříve v románu „Ostružinové víno“, spisovatelky Joanne Harrisové. Scénář „Bobulí“ vychází ze skutečného příběhu české variace na Willyho Foga, Lukáše Kohouta, kterému se, v roce 2002, pod falešnou identitou asistenta ministra zahraničí, podařilo procestovat „zadarmo“ 99 zemí za 120 dní. Dalších 7 měsíců byl, následkem tohoto činu, přinucen poznávat pouze krásy pankrácké vazební věznice.

Ačkoliv je prý podobnost hlavní dějové linky „Bobulí“ s výše zmíněným „Dobrým ročníkem“ pouze náhodná, v hodnocení Bařinovy komedie se jedná o první minusové body. Česká verze, stejně jako americká, oplývá řadou zvučných hereckých jmen, v čele s hereckými esy, jakými jsou například, stále svěží, Lubomír Lipský nebo Václav Postránecký. Za skutečnou výhru „Bobulí“ lze označit obsazení Kryštofa Hádka (Tmavomodrý svět), jehož Honza na sebe po většinu filmu strhává veškerou pozornost a stává se hlavním důvodem pro shlédnutí tohoto filmu. I když „Bobule“ v mnoha aspektech připomínají tendenční komedie typu „Snowborďáci“ (výběr stále stejného typu slečen, situační komika), Hádek nesklouzává k podřadným pózám postpubertálních mladíků, ale přes množství rádoby vtipných hlášek, zachovává inteligentní a vnitřně velmi zajímavý ráz hlavního hrdiny. Bláznivý chemik Kozderka Miroslava Táborského patří k dalším výrazným (bohužel) vedlejším rolím tohoto excelentního a stále poněkud opomíjeného herce. Oproti tomu, obsazení tváří současných (výstižnější než českých) politiků do epizodních rolí (v nedávné minulosti primátor Bém v roli taxikáře v „Chyťte doktora“) považuji za zopakovaný vtip a dál nechť si divák doplní sám.

Mezi další silné stránky Bařinova filmu patří kamera Martina Preisse, jehož záběry jihomoravské krajiny vypadají na filmovém plátně opravdu impozantně a místy připomínají Svěrákovu „Jízdu“. Použití hansardovsky laděných písniček Jamese Harriese společně s příjemnou hitovkou „Atentát“ od skupiny Kryštof, dává naději na kvalitní soundtrack a filmu dodává právě takovou atmosféru, jakou bychom po shlédnutí traileru čekali. A tady se dostáváme k čekané zradě tohoto, doposud kladného, hodnocení. Oproti velmi osvěžujícímu upoutávce, slibujícího zábavnou letní komedii, „Bobule“ rozšiřují řady velmi průměrných až podprůměrných komedií. Za nejslabšími místa snímku považuji ohrané scény s hloupými policisty, které vysloveně nudí svou předvídatelností a už skutečně NEJSOU VTIPNÉ, stejně jako nesmyslné množství „hlášek“, vyznívajících povětšinou zcela do prázdna.

Dobrý film lze přirovnat k dobrému vínu. Z traileru ochutnáte, v kině vychutnáte, po shlédnutí vyčkáváte, co to s vámi udělá. „Bobule“ se mnou moc neudělaly. Hádkův posmutnělý výraz je to jediné, co mi z téhle podívané v hlavě zbylo, ale i to je o hodně více, než nabízí průměrná česká filmová produkce. Hlavu vzhůru, příště to bude lepší.

PREMIÉRA: 27. března 2008
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Bobule, ČR 2007
ŽÁNR: Letní komedie
FORMÁT: Klasika (1:1,85),Dolby Digital/DTS, 90 min.
PŘÍSTUPNOST: Přístupný
REŽIE: Tomáš Bařina
SCÉNÁŘ: Tomáš Bařina
HRAJÍ: Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Václav Postránecký, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Tereza Voříšková a další.
Internet:
www.bobule.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0229 s