Kořeny dělené stravy spadají již do třicátých let minulého století, kdy americký lékař dr.
Howard Hay onemocněl těžkou chorobou ledvin. Lékaři mu nedovedli pomoci
a tak hledal způsob, jak nemoc překonat, doslova dělal pokusy sám na sobě.
Zkoušel různé diety a zjistil, že pokud přijímal 80% zásadotvorných a 20% kyselinotvorných potravin, dostal své tělo do harmonie a ulevilo se mu. Převaha kyselinotvorných přispívá k obtížnému vylučování škodlivin z těla. Nesprávné složení stravy může u predisponovaných jedinců odstartovat vznik civilizačních chorob.
Dělená strava
Během jednoho jídla nekombinujeme potraviny bílkovinného charakteru
(např. tepelně upravené maso, soja, vejce, mléko, málo tučné sýry)
a sacharidové (výrobky z obilí, brambory, banány, sladké zralé a sušené ovoce, pivo). Neutrální potraviny, např. tuky, tvaroh, kysané mléčné nápoje, tučné sýry, smetana, syrové a uzené maso a ryby, zelenina, lze kombinovat s oběma skupinami. Obecně se doporučuje ovoce konzumovat zvlášť, nejlépe na lačno. Nedoporučuje se cukr, bílá mouka, vepřové maso a některé další potraviny, či pochutiny.
Více informací a variant najdete v publikacích H. Haye, U. Summové, manž. Diamondových, J. Ullmanové, J. Mandžukové, tématiky se populárně dotýkají i knihy L. Kořínkové. Při bližším studiu zjistíte, že autoři se mnohdy rozcházejí v zařazování sporných potravin do skupin (hlavně soja a mléčné výrobky, příp. ovoce). Vzhledem k tomu, že i někteří odborníci zpochybňují princip diety, máte možnost pozorovat své tělo a vyhovět mu. V zásadě lze říci, že kdo dodržoval delší dobu hlavní zásady dělené stravy, dočkal se nárůstu energie, zvýšení výkonnosti, vymizení zažívacích obtíží a zlepšení látkové výměny. Navíc většinou zhubl, pokud měl nadváhu, a přibral, pokud byl podvyživený.
Tělo se dostalo do blahodárné harmonie, protože dosáhlo jednoduššího trávení potravy.
Zatímco L. Kořínková radí po celý den konzumovat jen „zvířátka“ nebo jen „kytičky“ (zde se lépe zapamatuje dělení potravin),
Hayova metoda umožňuje jíst potraviny všech skupin během jednoho dne, pokud mezi jídly uplynou čtyři hodiny. Hay tvrdí, že je to doba, kdy dojde ke strávení potravin a skupiny se nepomíchají. Výhodou je, že sledujeme pouze výběr potravin, nemusíme sledovat množství. Spíše než o dietu, se jedná o zdravější životní styl.
Několik praktických rad: 1. K jakékoli dietě je třeba přistoupit s vnitřním rozhodnutím, že opravdu chceme něco změnit.
2. Na počátku je vhodné tělo očistit a připravit. Doporučuji ovocný nebo zeleninový den, kdy konzumujeme pouze jednu vybranou skupinu. Zelenina je vhodnější dušená nebo v podobě polévky. Nezanedbatelný je přísun tekutin.
3. Další den už můžeme postupovat dle dělené stravy, minimálně první týden se vyhýbáme cukru, alkoholu, kávě, čaji a jiným chuťově výrazným potravinám.
4. První týden většinou nezaznamenáme úbytek na váze (někdy bohužel i opak),
ale v další době k redukci hmotnosti dochází.
5. Úbytek na váze urychlíme, pokud zvýšíme příjem zeleniny. Obecně by se talíř měl skládat z jedné části bílkovin nebo sacharidů a tří části zeleniny.
6. Při tomto způsobu stravování nepocítíme hlad, omezíme chutě (protože se trvale zříkáme pouze malého množství potravin (např. uzeniny), ostatní vhodně kombinujeme).
7. Pokud si tento způsob stravování vezmete za vlastní, můžete se jím řídit bez obav celoživotně.
8. Na rozdíl od ostatních diet se jedná o stravu vyváženou, tím i zdravou.
9. Hledání zajímavých receptů se může stát i příjemnou zálibou.
Pokud Vás tato dieta oslovila, či s ní máte již nějaké zkušenosti, připojte např. osvědčený a chutný recept.
Foto: www.ivysehrad.cz a www.uc.edu