Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kdo je origamista?

21.04.2008   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo je origamista?Vlaštovku nebo parník z papíru asi v mládí složil každý z nás. Papírové skládanky se stále těší velké oblibě, a tak není divu, že množství těchto výtvorů vymetají rozmrzelé uklízečky ze školních tříd dodnes. Vytvoření vlaštovky za účelem zkvalitnění nezáživných vyučovacích hodin, je vcelku pochopitelné. Ale využít tentýž objekt jako šperk?!

Ori znamená skládat, gami znamená papír. Spojením těchto slov vzniká zábava, jejíž příznivce najdeme po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Historie origami pravděpodobně sahá až k vlastnímu vynálezu bílých aršíků, nicméně přesné časové určení, stejně jako místo vzniku prvního výtvoru, není jasné. Ať už origami pochází z Japonska či ze &Spaněly proklamované Evropy, jedno jisté je - své místo na slunci si ještě dlouho udrží. Ostatně, papírové skládanky se se sluncem pojí odedávna. V japonských šintoistických svatyních, zasvěcených právě kultu bohyně slunce, vytváří origami součást výzdoby již od svých prvopočátků a nejinak je tomu i dnes. Není divu. Pestrobarevné napodobeniny nejrůznějších zvířat, ptáků či rostlin mají svůj půvab a oko návštěvníkovo zaujmou více než tradiční výzdoba ze zlata či drahého kamení.

Na nevšední vzhled origami nepochybně vsadila také Ayako Brodeková, autorka publikace &Sperky origami, ve které se papírová krása představuje ve zcela nové roli - ve funkci ženského doplňku. Přestože &Sperky origami počítají i s úplnými začátečníky, nutno podotknout, že nějaké předchozí zkušenosti se skládáním origami nejsou k zahození, neboť práce se zmenšeninami klasických tvarů, ze kterých hotové šperky sestávají, je přece jenom náročnější a skladač-zelenáč bude nucen nejprve vyhladit pomuchlané nervy, než mnohokrát zprohýbaný čtvereček papíru. V každém případě, žádný učený z nebe nespadl a dosažení výsledku za námahu vynaloženou jistě stojí.

Čtyřicet návrhů
nejrůznějších šperků Brodeková rozděluje podle ročních období. Origamista tak dostává šanci vytvořit nejenom náušnice z tradičního jeřába, ale také brož z vánočních stromků, andělské náušnice či náhrdelník z podzimního listí. Každý šperk je zpravidla kombinací několika origami, u nichž autorka nejprve podrobně vysvětluje způsob skládání. Poté následuje návod na sestavení dílčích částí do výsledné podoby vlastního šperku. Papírové díly často kombinuje s korálky, v konečné fázi nechybí rady pro upevnění zapínání či ošetření skučivých částí proti nepřízním počasí. Všechny návody doprovází názorné velké ilustrace, díky nimž se pracovní postup stane srozumitelným pro všechny. Neopomenutelným bonusem se ve finále jeví i cena, neboť nejsložitější ozdoba nepřijde na víc než na několik desítek korun.

&Sperky origami jsou zajímavou a originální publikací určenou každému, kdo se nebojí zkusit něco nového a vzepřít se tak, často nevkusným, tretkám, jež na nás, pod nálepkou módního trendu, útočí ze všech stran. Jako všechna origami, skládání šperků přináší způsob, jak kvalitně strávit volný čas. Navíc, závistivé pohledy okolí za nějaký ten zmuchlaný papír stojí, ne?


Ayako Brodeková, &Sperky origami
Nakladatelství Metafora
Formát 220 x 220 mm, vázaná, ilustrovaná
128 stran, 279,- Kč
stránky věnující se technice origami: www.origami.cz
obrázek převzat z: www.jccc.on.ca, titulní strana knihy z knihy.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5308 s