Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Psychologická řezničina nejen na lidech

06.05.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Psychologická řezničina nejen na lidechAneb vše, co se týče psychologických experimentů, které by se nemusely veřejnosti zrovna líbit, a proto zůstaly utajeny. Nebo alespoň jisté skutečnosti o nich. V knize Pandořina skříňka s podtitulem Nejvýznamnější psychologické experimenty 20. století se dozvíte nejen strohá a přesto šokující fakta, ale také následky experimentů, které se v dnešním světě odráží.

Spousta z nich měla pozitivní dopad na dnešní chápání věcí či léčbu pacientů s psychickými poruchami. Z praktik, které k tomu vědci z dob nedávných využili, mrazí v zádech. Znásilňovací stojan pro opice, rizikové operace s možností vážných následků bez varování a vštěpování lidem falešné vzpomínky, jež přijmou za své. Zdaleka jsme v tomto oboru nedospěli k onomu pomyslnému světlu na konci tunelu, přestože překážek jsme již často přešli mnoho, zatím světlo jen tušíme, než vidíme. Občas se nabízí myšlenka, zda už nám to přece jen nestačí.
 
Kam dál se dá zajít? Dokážeme přinutit druhé páchat děsivé zlo ve formě dobrovolného udílení elektrických šoků dalším lidským bytostem. Dokážeme vštípit falešné vzpomínky a pak poslouchat, jak si na ně ostatní "vzpomínají". Otevíráme lebky, řežeme lebeční kosti, odebíráme části mozku a stříháme jeho části, bereme psychofarmaka, v každé minutě ovlivňujeme druhé a známe zakázané podprahové reklamy.

Jako by všeho stále nebylo dost. Autorka tedy shromáždila uctyhodný materiál týkající se 10 nejvýznamnějších psychologických experimentů. Kontaktuje ty, kterých se experiment týká, či je nějak zasáhl a kteří dosud žijí. Ptá se, komentuje, argumentuje a navštěvuje místa, ve kterých se odehrály zásadní mezníky dnešní psychologie. Nezbývá tedy místo pro suchý a nevýživný text, naopak řine se dopředu s dynamikou vlastní horské bystřiny. Jako okolí, jež ji oživuje, zde slouží dialogy se zasvěcenými osobami, často do případu vnášející další rozpory.

Autorka nesoudí, ale polemizuje, což čtenáři přináší pozitiva. Nejen, že se může zdánlivě "svobodně" rozhodnout, jak by řekl každý psycholog, ještě může bez drzosti konstatovat, že po přečtení může o kauzách docela slušně hovořit a to bez nějakého uvědomělého ukládání informací.

Celý materiál by se stal o to plnohodnotnějším, kdybychom v něm mohli nalézt fotografie míst, která autorka za účelem sepsání knihy navštívila. Dělí se s námi sice o informace, vědomosti, vlastní postřehy, myšlenky i o drobné fragmenty svého života, ale ne o obrazy, čímž knize k dokonalosti přeci jen něco schází. Za to oceňuji objektivitu či subjektivitu, která pokud už se vyskytne, tak jasně daná, vymezená a hlavně ne sugestivní.

Co se týče šíře čtenářstva, obsah se neomezuje jen na zasvěcené psychologii, ačkoli po zjištění, že autorka je sama psycholožka, se tento závěr nabízí. Do rukou se klidně může dostat i laikovi, pokud však k psychologii nemá pevně vyhraněný negativní názor. Na věc se nahlíží jak z hlediska historie a toho, co se uchovalo, tak i ze současnosti, což z knihy nečiní starou encyklopedii v novém přebalu. Nelehké, ale zato šokující čtení.


Pandořina skříňka, Lauren Slaterová
Vydala nakladatelství Dokořán a Argo v roce 2008
Zdroj obálky:
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5365 s