Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Neposkvrněný původ kukly motýla

10.05.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neposkvrněný původ kukly motýlaNa skulině v zákonech je v podstatě postaven celý příběh detektivního románu, ve kterém najdeme poslední dobou tak oblíbené spojení historie se současností. Dějiny vzácného obrazu už od počátku provázejí nesnáze.

Děj běží už od počátku po rovné linii. Zkoumá původ obrazu Kukla motýla, který v současné době vlastní muzeum v New Yorku. Zároveň by jej ale také chtěla Hilda Baumanová, která vše dokládá zcizením otcova majetku za války a přisuzuje si tedy vlastnictví obrazu. Pravda, do příběhu se zaplétá i samotný příběh holandského malíře ze 17. století, který posléze umělecké dílo a to doslova před našima očima stvoří. Autorka tak rozvíjí hezkou formou historii obrazu, podmínky za kterých byl stvořen a obeznamuje nás se skrytými symboly vně obrazu.

To jediné činí knihu poutavější. Avšak je třeba podotknout, že se jedná o prvotinu mladé právničky, která píše, aby poukázala na mezery a nespravedlnost v ustrnulých amerických zákonech, často jednajících podle precedensů. V tomto případě kniha plní účel, jasně a v rámci detektivního případu nahlédneme do oněch jinak pro většinu nepochopitelných zákonů, skrývajících se pod paragrafy. Jako samotná kniha však nemá čím překvapit. Nedostane se na vrchol bestsellerů. Chybí jí originalita. V druhé půli knihy se sice dočkáme spousty emočně vypjatých situací, ale nešokujících, takže žánrově i obsahově se kniha řadí k průměru lehčího dovolenkového čtení, čtení pro chvíle odpočinku.

Z obsahu knihy se zdá, že autorka není jen dobrou právničkou, ale také se zajímá o historii, nebo že přinejmenším nasbírala úctyhodný materiál. Zdání však klame, jedná se o pouhou fantazii autorky, která sice nepůsobí nelogicky či naprosto smyšleně, stejně ale knize připsala další minus. Nepopiratelně mnohem zajímavěji by působila s pravdivým příběhem. Nejen, že by seznámila se vznikem historického díla, ale uvedla by i něco ze života slavného malíře.

Knihu Kukla motýla řadím mezi žánrově další z řady románů po &Sifře, kde se zběsile setkává tajemná minulost se strohou současností. Zde však alespoň s dobrým účelem informovat širokou veřejnost o strnulosti soudů, a to docela zábavnou formou. Příběh se čte lehce, plyne pomalým tempem, vzbouzí city emocionálními výstupy hrdinů.

Zajímavost navrh: Autorka připravuje další knihu podobné tematiky v jiném prostředí, konkrétně v Pekingu a záhadným objektem se stane mapa. Kniha nese název Poslední císařova plavba.


Kukla motýla,Heather Terrelová
Nakladatelství Metafora 2008
Zdroj obálky:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s