Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 11.10.2024, svátek má Andrej 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Newyorské bary

07.05.2008   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Newyorské baryDalší výstava cyklu Umění na papíře v kavárně Lucerna představuje a připomíná českému publiku bohužel nepříliš známého fotografa George Ermla. Výstava je jen stručnou ukázkou díla českého fotografa, který žil od roku 1980 v New Yorku. Současně je vzpomínkou na fotografa, jehož život náhle skončil letos 13. února.

George (Jiří) Erml se narodil v roce 1945, po střední škole začal v roce 1964 studovat na pražské FAMU v prvním oficiálním ročníku tehdy nově zřízeného oboru umělecké fotografie. Již během studií se kromě osobní fotografické výpovědi, která inklinovala do jisté míry k surrealistickým tendencím, se věnoval fotografii architektury, portrétu – a s portrétem do jisté míry související fotografií uměleckých děl. Již před ukončením studia (v roce 1969) začal fotografovat díla českých sklářských výtvarníků a postupem času se stal stálým souputníkem a pozorovatelem práce významných představitelů „nové vlny“ českého sklářského umění převážně tvořené okruhem školy profesora Libenského. Ermlovy fotografie děl českých sklářů doprovázely jejich cestu ke světové proslulosti a současně budovaly autorovu pověst i mezi sklářskými výtvarníky ( a ovšem i mezi autory a vydavateli publikací) v zahraničí. Po odchodu do Ameriky také byla fotografie děl sklářských výtvarníků odrazovým můstkem k jeho další práci, která se postupně rozšířila i na další obory. Hodně se věnoval i fotografiím sochařských děl.
Jeho osobní fotografická tvorba zůstávala stále ve stínu jeho hlavní profesionální tvorby. To Ermla hlavně v poslední době dost tížilo, stejně jako se nedokázal vyrovnat s brutálním vstupem digitální fotografie na profesionální scénu. Pro své hluboké osobní zaujetí vysoce náročnou černobílou fotografii, ve které dosáhl skutečné virtuozity, dokázal v poslední etapě svého života odmítat i zajímavé zakázky klientů, kteří požadovali fotografie v digitálním provedení.

Výstava v Lucerně představuje malý výsek Ermlovy tvorby. Je malou částí i knižně publikované rozsáhlé práce, zachycující prostředí i lidi z newyorských barů. V tomto seriálu se Ermlovi podařilo zachytit postupně mizící a měnící se tvář barů, které tvořily významnou součást neuvěřitelné mozaiky New Yorku, podařilo se mu dostat hluboko pod povrch města, známý z turistických fotografii a dostat se do blízkosti lidí, se kterými jsme se „znali“ z dobré americké literatury…. Citlivý divák najde v jeho fotografiích i ozvěny dobrého jazzu a blues s jeho smutkem. Výstava je smutně - bluesovým připomenutím díla, které se uzavřelo.

Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.
Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává. Všechny práce budou na papíře... jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..
Kurátorem výstavního cyklu bude Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU. Jeho fotografie byla vystaveny na desítkách výstav doma i v zahraničí a jsou ve sbírkách mnoha galerií a muzeí.


Palác Lucerna se prezentací výtvarných děl snaží Pražanům i návštěvníkům Prahy představit zajímavé umění a zpříjemnit prostředí kavárny Lucerna.
Výstava je v kavárně nainstalována od 28.4. a potrvá do 1.6. 2008.
Výstava je prodejní.


Kontakt pro více informací a obrazové materiály k výstavě:
Hana Neradová, e-mail: neradova@lucerna.cz
Kurátor výstavy: Pavel Vácha, e-mail: p.vacha@volny.cz



Foto: George Erml


Foto nahoře: Pavel Vácha
(na fotografii George Erml)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.045 s