Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Psychologické epidemie

08.05.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Psychologické epidemiePokud jste kdysi v médiích zaznamenali případ, kdy vrah násilně ubil dívku k smrti, přičemž celému případu přihlíželo zhruba 40 lidí z bezpečí svých domovů a nikdo nezvedl ani sluchátko telefonu, aby jí pomohl, možná si kladete otázku, jak je to možné?

Ve skutečnosti vlastně existují 3 podbody teorie, kdy nastane tzv. ("kritický") bod zlomu. V tomto případě bychom mohli aplikovat hned ten první. Ač se to nezdá, dokládá, že čím méně lidí, tím lépe. Tváří se zvláštně, ale opravdu funguje.

Paradoxně by tedy dívka měla mnohonásobně větší šanci, kdyby ji například spatřil jediný chodec. Pokud totiž leží zodpovědnost výhradně na jednom člověku, obvykle učiní, co se od něj očekává. Je-li ale přítomno více lidí, zodpovědnost se rozkládá mezi počet přítomných a nastane situace, kdy každý jednotlivec spoléhá na "toho druhého" (případně ty druhé). Na tomto a spoustě jiných, zato však tematicky zcela odlišných případech, autor vysvětluje, jak je možný náhlý nárůst zločinnosti, sebevražd, dopravních nehod či náhlý (a to doslova ze dne na den, bez vnějšího přičinění) vzestup módních trendů, kouření (i přes stále narůstající preventivní opatření) či HIV pozitivních lidí.

Všechny rychlé vzestupy mají tedy podle něj na starosti 3 již zmíněné podbody teorie: zákon malého počtu, faktor chytlavosti a síla kontextu. A samozřejmě zvláštní typy lidí, jejichž výjimečnost, a to jak nás nevědomě ovlivňují, si nepřipouštíme. V našem případě se může jednat například o přátele, kolegy či členy rodiny.

S notnou dávkou pozitivismu k této teorii nahlížíme na její pravdivost a funkčnost v mnoha zajímavých příkladech. Inovativní je zejména ono vysvětlení zatím nikým nerozhřešeného jevu. Nenapadne vás, ale při jejím čtení cítíte, jak se řešení nabízí a jak snadně vypadá. Na obalu se vyjímá kouzelná formulka: " Fascinující kniha, která změní váš pohled na svět." S také: " O malých příčinách s velkými následky."

Podle již třetího vydání knihy lze soudit, že pohledů na svět už změnila mnoho. A pokud ne pohledů, alespoň si při každé další nevysvětlitelné epidemii každý, kdo si Bod zlomu přečetl, s úsměvem na tváři vzpomene na ony zvláštní 3 zákonitosti a na jejich lehké řešení. Při troše fantazie může být i zábavné představovat si osobnosti (tedy prodavače, maveny či spojovatele), kteří za onou epidemií naprosto nevědomky stojí.

Stravitelným a občas lehce šokujícím vysvětlením podává autor nejnovější poznatky dnešní psychologie široké veřejnosti. Zpočátku však chybuje, když na čtenáře promluví řečí hodnou zasvěceného v oné teorii. Nastává zmatečná část, kdy autor propojuje případy a vysvětluje odkazem na jiné. S narůstajícím počtem přečtených stran se však porozumění rychle zvětšuje.

Bod zlomu, Malcolm Gladwell
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2008

Zdroj obálky:
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0348 s