Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Menhiry stále rostou!

07.05.2008   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Menhiry stále rostou!Přestože valná část českých archeologů tento názor nezastává, na území ČR se nachází poměrně velké množství megalitických památek. Menhiry, dolmeny, kromlechy atd. Věk těchto starobylých pozůstatků dávných civilizací se odhaduje i na několik tisíc let. Představte si však, že se staví i dnes…

Hned nad obcí Volary se rozkládá s krásným výhledem kamenný kruh zvaný odborně rondel, nebo kromlech. Nejde o žádnou hříčku přírody, kruh má svůj přesný systém sestavený na centimetr přesně z malých menhirů. Jedenáct kamenů ukazuje nejen světové strany, ale i letní a zimní slunovrat a beltain (tj. keltský svátek). Mnozí zatají dech: takové malinké Stonehange u nás!

Jde i nejde o kruh prastarý. Lépe řečeno, kruh můžeme počítat mezi naprostá novorozeňata, neboť jeho vznik se datuje do roku 2007. Ovšem menhiry, ze kterých kruh pochází, patřily skutečně ještě nedávno mezi megalitické památky. Pocházejí z Krušných hor, kde ještě před necelými padesáti lety tvořily právě památku na megalitickou kulturu. Taktéž v podobě kruhu. Nebyla by to však česká povaha, kdyby kvalitní kámen postupně nerozvezla do stavby svých doupátek a jeho zkázu dokonala usmyslením, že právě středem kruhu je zapotřebí vésti zcela bezvýznamnou silničku. A tak již chatrný zbytek kruhu vztyčeného dávno předtím, než nějací Češi existovali, prostě vyviklali a na jeho místě udělali lesní cestičku.

Neboť nešlo o místo zcela neznámé, brzy si návštěvníci tohoto kruhu všimli, že něco není v pořádku. A tak Ing. Pavel Polák provedl s těžkou technikou záchranný sběr – odhozené kamenné menhiry naložili a převezli do Volar, kde bylo posléze nalezeno vhodné místo k jejich umístění. Dnes se tedy toto malé, leč příjemné městečko může pochlubit dominantou, jakou jinde neuvidíte: novodobý rondel z pravých menhirů.

Slovo menhir značí dlouhý kámen, který se v dávnověku vztyčoval, zřejme z rituálních účelů. Menhiry a stavby z nich patří k nejstarším stavbám na světě, překonávající i slavné pyramidy. Mnohdy na první pohled připomíná vztyčený kámen hříčku přírody, pročež jej archeologové označí za skutečně přírodní útvar. Jenže menhir má několik specifik: často pochází z materiálu, který se v dané oblasti nenachází (a ani nenacházel), navíc mívá spodní část mírně upravenou a někdy zapřenou dalšími, pomocnými kameny (samozřejmě v podzemí). Taktéž se pod ním dají mnohde objevit zbytky keramiky, kostí atd. Což jak jistě uznáte, u normálního kamene nebývá pravidlem.

Jen pro upřesnění, neznamená to, že by nadšenci snad nikde žádný nový menhir (či kruh) nevztyčili, ovšem celý nový kromlech z původních, starých menhirů, to se jinde nevidí. Možná i proto, že v okolních státech si svých památek váží více.

Foto: turistik.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2672 s