Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Hrdinou sám pro sebe

11.05.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hrdinou sám pro sebeCharles Dickens tetován krví příšery. Podívejme se na příběh, odehrávající se v naprosto nově utvořeném světě. Ne v čirém sci-fi prostředí, naopak v silně realistickém, přesto fantazijním.

Zpočátku kniha vyznačující se hlavní osovou zápletkou podobnou Harrymu Potterovi, dále pak příběhem sirotka přípomínajících Řadu nešťastných příhod. Přese všechno z ní však vyzařuje něco jiného. A také laskavé, ale později i strašidelné vyprávění. Přináší strašidelnost, avšak ne onu děsivost až hrůzně vykonstruované reality do nejmenších detailů.

Vypráví o chlapci, vyrůstajícím v sirotčinci, který sponzoruje námořnictvo. Všichni jeho obyvatelé tedy čekají, až konečně přijde onen pracovní agent a vybere si je pro práci ocťáka (tedy námořníka). Rosamunda, jak neznámí rodiče pojmenovali hlavního hrdinu před jeho odložením, má ale nakonec sloužit samotnému císaři v povolání lampáře.

Venku, za hradbami města však čekají různé nástrahy. Především pak v podobě příšer, které nemohou žít paralelně vedle lidí. Podobné jako ve Válkce s mloky, jen v tomto případě místo politické vykonstruovanosti nacházíme magično, poutavost nepoznaného. Sympatizujeme s hrdiny, a jak už to bývá, i Rosamunda se vlastně stane hrdinou v přeneseném slova smyslu. Hrdinou sám pro sebe, ne pro svět. Hrdinou naplnění. Potlouká se ve světě sám, přičemž jeho pouť zkříží tzv. steinikon a fulgarka (lidé, k jejimž orgánům se chirurgicky přidaly přídatné pro boj s příšerami). Provází jej po většinu cesty, stejně jako falešný kapitán Perlík.

Na děj kniha bohatá, se spoustou důmyslně vykonstruovaných zápletek, nepostrádajících poutavost a chytlavost. Složitost světa vás pohltí. Pro lepší orientaci v nových slovech se vzadu nachází obsáhlý slovník pojmů, osvětlující i pro nás jasné věci, v onom prostředí však s poněkud odlišnějším významem.
Pak to může vypadat třeba takto:

"Lampář - druh specializovaného vojáka většinou zaměstnaného Císařstvím, ačkoli je mají i některé státy. Jejich hlavním úkolem je chodit večer rozsvěcet lamperky, které lemují přivaděče a konduktory (hlavní silnice) Císařství, a zase je brzo ráno zhášet. Na vojáky jsou dost dobře placeni, pobírají asi 22 sous ročně."

Dočkali byste se i bohatého obrazového materiálu v podobě map s cestami, kudy Rosamunda cestuje a spoustu příloh. Všechny ilustrace jsou černobílé kresby samotného autora. Za jedinou chybu, kterou v tomto prvním díle trilogie nacházím, považuji obrázky postav, které autor umístil stránkově mnohem dál do středu knihy od jejich seznámení s nimi. Pak tedy přichází mírné zklamání, že postavy vypadají jinak, než jak jsme si je vysnili my. Naopak onu fantazijní zklamanost čtenářům autor vynahrazuje nejen nově vytvořeným světem, ale i celou slovní zásobou,stylem vyprávění připomínajícím právě Chralese Dickense, avšak v moderním pojetí.


Tetování krví, D.M. Cornish
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008
Zdroj fotografie:
www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0645 s