Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Cvičte s námi mozek VI.

28.05.2008   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Cvičte s námi mozek VI.Předposlední díl mozkové gymnastiky vás opět oblaží logickými hádankami, jak již můžete spatřit v ikonce, dojde i na oblíbený rébus se zápalkami. A samozřejmě nespočet hádanek. Těch, na které stačí selský rozum, i těch, kde si musíte již něco spočítat…

Zápalky
Přehazování zápalek patří k nejoblíbenějším hádankám. Musíme proto i zde alespoň jednu uveřejnit. Hned v ikonce máte zadání: tyto zápalky pohybem se dvěma z nich přesuňte tak, aby vznikla řeka.

Řešení této i dalších hádanek naleznete úplně dole, pod článkem. Ale než se tam podíváte, určitě to alespoň zkuste sami!

Holič
Tato hádanka nemá vyloženě správnou, či vyloženě špatnou odpověď. Je spíš ukázkou toho, jak si kdo dokáže v životě poradit s dedukcí. Výsledkem špatným tak může být, že místo skvělého sestřihu se vám na hlavě bude třepetat oškubaná hrůza:
Přijeli jste do malého městečka, kde musíte něco projednat. Ještě dříve však chcete, pro kladné působení, zajít k holiči / kadeřníkovi nechat se ostříhat. Zjistíte, že v městečku stříhají dva živnostníci. Než se rozhodnete, ke kterému zajdete, obhlédnete si oba. V prvním krámku se po podlaze válí vlasy a sám maestro kadeřník / holič má na hlavě slehlý, nezajímavý a nesedící účes. Kdežto druhý živnostník má v provozovně skvělý pořádek a na hlavě uchvacující a k němu přesně padnoucí složitý účes. Ke kterému z nich zajdete?

Látky
Tato úloha bude praktická zejména pro ženy i muže, kteří skladují věci v krabicích:
Máte tři krabice. V jedné jsou červené látky, v druhé bílé a ve třetí červené i bílé. Krabice polepíte popiskami s názvem barev a dáte je na skříň, ale všechny popisky přes noc vaše nezdárné dítko prohodí. Kolik látek musíte vytáhnout ke zjištění, co je v které krabici?

Peníze
Kamarád vám v hospodě na stůl vysází desetikorunu, dvacetikorunu a padesátikorunu. Když mu řeknete něco pravdivého, dá vám jednu z nich. Netušíte ale, která to bude. Zalžete-li mu, nedá vám nic. Co mu povíte, když chcete tu nejlepší, tedy padesátikorunu?

Matematická
A na závěr jedna matematická ošklivost pro ty, kterým tu nějaké to počítání chybělo: Máte 9 čísel, jsou to čísla 1 – 9. Dokážete je použít tak, aby vytvořili zlomek s výslednou hodnotou 1/3 (jedna třetina)? Pořadí čísel je libovolné.
Doufáme, že jste si i v šestém díle řádně protáhli mozkové závity. Napříště vás čeká díl VII., poslední. Poté se již můžete rozloučit s tématikou „inteligence“, která v květnu na Rozhledně panovala a těšit se na nová, červnová témata.

Zkoušeli jste i minulé díly? Pokud ne, můžete zde:
První díl (klikni)
Druhý díl (klikni)
Třetí díl (klikni)
Čtvrtý díl (klikni)
Pátý díl (klikni)
Řešení:

Holič
Být vámi, jdu k tomu, co je špatně ostříhán a na zemi má vlasy. Znamená to totiž, že k němu místní často chodí. Ve městě jsou holiči jen dva, takže se stříhají navzájem. Onu hrůznou kštici má tedy od toho druhého.

Látky
Stačí jen jedna.
Vyndáte látku z krabice s popiskou „Červená i bílá“ - dejte tomu, že je červená. Pak krabice musí být plná červených (kdyby tam byly i bílé, pak není nálepka přehozená).
Krabice označená jako ’bílé’ musí být tedy obojetná (červená je zabraná a bílá by byla správě).
A na třetí krabici zbývá nálepka s nápisem ’bílé.’
Pokud vytáhnete bílou, řešení je prakticky totožné, jen naopak.

Peníze
„Nedáš mi ani desetikorunu, ani dvacetikorunu“ Je-li výrok pravdivý, potom musíte dostat 50,-. Pokud by byl výrok nepravdivý, potom musí platit jeho negáace. Tedy „Dáš mi 10,- nebo 20,-.“ To by však bylo v rozporu se zadáním, takže nemůže jít o nepravdivý výrok.

Matematika
5832/17496 = 1/3

Sirky:Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s