Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Krvavý svět určený pro děti

18.05.2008   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Krvavý svět určený pro dětiDoby, kdy jedenáctileté děti čítávaly knihy „odvahy a dobrodružství“ jsou nenávratně pryč. Ztracený svět v podzemí, s předskokanem v podobě posledního dílu Harryho Pottera, představuje nový, doposud nepojmenovaný literární žánr. Světový bestseller, jehož dotisk momentálně putuje na pulty českých knihkupectví, vás sice dračí smyčku nenaučí, nicméně kvalitně vypodobní metody mučení srovnatelné s praktikami koncentračních táborů či detailně popíše napadení zuřivým psem.

"Zase sedíš před počítačem! Kdyby sis tak radši přečetl/přečetla nějakou PĚKNOU knížku!" Pokud se obáváte, že nebezpečí zkažení vaší ratolesti číhá zpoza rozsvíceného monitoru či televizní obrazovky, zůstaňte klidní, pohlaďte dítě po vlasech a pochvalně okomentujte počet získaných bodů za vystřílení nepřátelské vesnice. Současná tzv. dětská literatura svou brutalitou snadno předčí i nejsurovější počítačovou gamesu.

Když jsem poprvé sevřela v rukou toliko očekávaný český překlad „dětské“ knížky Rodericka Gordona a Briana Williamse Ztracený svět v podzemí (ZSvP), moje nadšení neznalo mezí. Koho by také napadlo, že pod působivou zelenou obálkou (kterou jedinou hodnotím na Ztraceném světě v podzemí opravdu kladně) nečeká slibované „překrásné vymyšlené podzemní vyprávění“, kterak hlásá jeden ze zahraničních ohlasů, ale hororově laděný, hluboce depresivní příběh, jehož některé pasáže dávají „zabrat“ i dospělému čtenáři.

Hlavním hrdinou ZSvP je čtrnáctiletý Will Burrows, který společně s otcem, správcem highfieldského muzea, tráví čas v potemnělých výkopech ve snaze objevit skutečný archeologický poklad. Když se jednoho dne po mladíkově otci slehne zem (a to doslova), Will, v doprovodu nejlepšího kamaráda Chestera, odchází do podzemí, aby zachránil oblíbeného rodiče.

Do této chvíle knížka nabízí přesně to, co proklamují její nákladné (a evidentně fungující) reklamy. Po dobře napsané první části se však příběh mění v brutální vypodobnění bestiálně krutého nelidského světa, ze kterého prakticky po celý zbytek vyprávění nelze odejít.

Celý příběh ZSvP lze charakterizovat jako jeden úmorně dlouhý boj o holý život. Snaha o osvobození uvězněného Chestera se záhy stává prioritou, nicméně popisy nechutného zacházení s nebohým chlapcem nutí čtenáře k zamyšlení, zdali by nebylo humánnější jej nechat prostě zabít a neprodlužovat tak jeho trýzeň o dalších cca 150 stránek. Ačkoliv se jedná o fikci, inspirace reálnými způsoby mučení je zcela očividná. Čtenář tak pochopí funkci elektrického křesla, slasti a strasti psychického týrání, obojí doplněno (ne)chutným popisem následků podobného zacházení. V další části přichází na řadu fyzické násilí, vleklé nemoci včetně šťavnatého popisu jejich příznaků a nakonec, v případě ZSvP skutečně, milosrdná smrt, která ochotně kosí kohokoliv, kdo se v knížce jeví alespoň trochu sympatický či dokonce na straně dobra.

Popis a chování vedlejších postav ZSVP jsou stejně „zajímavé“ jako příběh samotný. Po zjištění, že Willova matka tráví dny i noci před televizí a chod domácnosti spočívá na bedrech jedenáctileté sestry hlavního hrdiny, čekáme brzký logický zvrat. Pakliže zvrat spočívá v dobrovolném odchodu matky do blázince a umístění sestry do špinavého bytu vyhulené tety, oprávněně pokládáme otázku, proč máme něco takového číst, v horším případě naše děti. Právě doporučení ZSvP pro čtenáře od 11 let (?!) považuji za nejzávažnější problém této knihy. Bez ohledu na výše zmíněná fakta, britskému bestselleru nelze upřít obratně, logicky vystavěný příběh, který však, právě s ohledem na popsané skutečnosti, pasuje do rukou dospělého čtenáře, nikoliv dospívajícího dítěte. Kromě násilí příběh disponuje neskutečně sugestivní depresivní atmosférou, navozenou naprostou nevyvážeností střídání tragických momentů s oddechovými pasážemi. Po nekonečné řadě po sobě následujících traumat přichystaných hlavnímu hrdinovi tak čtenář upadá do deprese vlastní.

Dovoluji si poznamenat, že dospívání je dostatečně traumatizující období pro většinu lidských bytostí. Posláním dětské literatury by mělo být zpříjemnění, zkvalitnění a zjednodušení hledání vlastní identity, kterým pubertální dítě prochází, nikoliv propad do ještě hlubších pocitů beznaděje. Ačkoliv Ztracený svět v podzemí staví na těžkých životních situacích, s nimiž se dnešní děti mohou potýkat (šikana, problémy s rodiči), místo řešení či povzbuzení bohužel přináší pouze jejich zevrubný popis a celá knížka ve finále disponuje jedinou hlubší myšlenku, což se mi po třistapadesáti přečtených stránkách zdá málo.

Přes veškeré výtky nelze Ztracenému světu v podzemí odepřít poutavě napsaný, logicky dobře vystavěný příběh. Z pohledu dětské knížky je škoda, že autoři zvolili právě tento způsob zpracování velmi nadějného a vcelku originálního námětu. Ztracený svět v podzemí nepochybně ohromí počtem prodaných výtisků, otázkou však zůstává, zda-li dětští čtenáři ustojí netradiční obsah a rodiče vyčlení finance i na další pokračování, vzhledem k otevřenému konci příběhu. Nechme se překvapit, kam tvůrci ponurého dobrodružství zajdou, nicméně přestože vyprávění naznačuje cestu do ještě temnějších hlubin, v některých aspektech příběhu Ztraceného světa v podzemí již autoři (naštěstí) hlouběji klesnout nemohou.


Roderick Gordon, Brian Williams: Ztracený svět v podzemí
vydalo nakladatelství Fragment, 2008
ZDroj foto: fragment.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0888 s