Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pension pro svobodné pány

12.05.2008   Lucie Hajduková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pension pro svobodné pányzní název "penziónové" frašky hojně protkané nitkami situační komiky. Komedie o tom, co se stane, když pustíte dámu tam, kam by neměla. Jedná se o Krejčíkovu úpravu povídky Bedtime Story od Seana O`Casey.


A právě s onou úpravou jsme se mohli seznámit již v roce 1967, kdy se dočkala hvězdně obsazené televizní adaptace a teprve na jejím základě vzniká slavná inscenace hraná v Činoherním klubu (1965 - 1975) neuvěřitelných šestnáct let. Dnes nejen že pokročil čas, ale také i doba a tuto inscenaci se rozhodla nastudovat Komorní scéna Aréna. Jak se jí zhostili prozradím po mírném načrtnutí děje.

Děj se točí okolo dvou dobře vzdělaných svobodných pánů O`Briena a Halibuta sdílející spolu pokoj v onom pensionu. Halibut si i přes tamější zákaz přivede na pokoj ženu (Andělu), kterou nepozorovaně provede přes ostříží zrak majitelky a zároveň recepční slečny (poněkud postarší dámy) Mossiové. Poté následuje kupa situační komiky. Halibut by si byl přál, aby Anděla, jak v tichosti přišla zase odešla, neboť kolega Halibut se má za chvíli vrátit z plesu. Anděle se však vůbec nechce a tak vymýšlí, jak toho dosáhnout, Poté, co zjistí, že její přítomnost nesmí být prozrazena, začne tímto faktem O`Briena vydírat.

Ten, zdrásán všemi trablemi, přesto se jí stále snaží ve všem vyhovět. Zoufalost, bezmocnost a zdrásanost situací spolu se spisovnou mluvou a k odporu k obecné situaci z něj ve vyhrocených situacích vytváří hromádku neštěstí. Krát dvě vše dostane větší náboj s příchodem velice opilého Halibuta a Andělou schovanou ve skříni. Následují horké chvíle O`Brienovy, které zároveň s dobře podanými hereckými výkony vyvolávají v sále neustávající slavy smíchu. Inscenace, ač od počátku samého uvedení provázena drobnými problémy je nabita energií a vtipem.

Za zmínku také stojí dohled samotného pana Jiřího Krejčíka nad tvořením inscenace a jeho pochvala udělená za dobré typové obsazení, jež se ještě jen tak někomu nepovedlo. &Skoda jejího ohromného patetického konce, kdy se na diváky vyvalí spousta až absurdních situací podaná s mořem patosu. Konec se zdá být jakoby vytržen z kontextu a do hry jeho pojetí nezapadá. Člověk pak dostává pocit, zda náhodou tzv. nepřeskočil několik stránek či zda snad nesleduje konec jiné inscenace.

Zato však po celou dobu nabízí vtip, nesnižuje se k provařeným vtípkům. Dá se charakterizovat jako komedie s kořkým koncem s přetvářkami a konvencemi. A také o tom, jak v současné době dle konvencí zároveň žijeme a zároveň ne a jak je pak člověk po zásluze potrestán. A jak samotná snaha vykroutit se z konvencí, které nedodržíme působí směšně.

Hrají:

O`Brien - Michal Čapka
Dáma - Lucie Finková
Slečna Mossieová - Dana Fialková
Mulligan - Josef Kaluža
Anděla - tereza Dočkalová
Halibut - Albert Čuba
První opatrovník z blázince - Michal Moučka
Druhý opatrovník z blázince - René &Smotek

Premiéru inscenace Pension pro svobodné pány uvedla Komorní scéna Aréna dne 4.5. 2008

Zdroj fotografie: www.divadloarena.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2223 s