Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Shakespeare v létě opět ožije

13.06.2008   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Shakespeare v létě opět ožijeI letos čekají návštěvníky Pražského hradu již tradiční Shakespearovské slavnosti. Lístky jdou zatím na dračku, těšit se můžeme i na inovace hereckého obsazení, zejména pak v podobě Martina Stránského.

Zatím nejprodávanější je Othello se Zuzanou Vejvodovou a Martinem Zahálkou v rolích ústředního manželského páru. Othello letos slavnosti 25. června zahajuje a díky novému obsazení Jaga charismatickým Martinem Stránským bude uveden v obnovené premiéře. Režisér Petr Kracik, který představení pojal jako přehlídku vypjatých situací a velkých hereckých výkonů, začne příští týden s odprašovacími zkouškami. Martin Stránský, jehož hlasem mluví seriálový dr. House, exceluje nyní v Divadle pod Palmovkou v představení Přelet nad kukaččím hnízdem jako rebel McMurphy.

Podle mluvčí festivalu Magdaleny Bičíkové je žádaná i Komedie omylů, kterou pro festival připravuje režisér Ivan Rajmont s Jitkou Čvančarovou, Martinem Pechlátem, Filipem Rajmontem, Kateřinou Holánovou a Davidem Suchařípou. Vstupenky se dobře prodávají i na komedii Jak se vám líbí s Mariánem Labudou, Martinem Dejdarem a sestrami Norisovými, premiéru Sen noci svatojánské s Oldřichem Víznerem v roli Oberona a reprízovanou Bouři s Janem Třískou v úloze otroka Kalibana.

Víte, kdo je Martin Stránský (38 let)? Divadelní a filmový herec, který zároveň díky svému charakteristickému podmanivému hlasu dabuje světové filmové hvězdy. Na Shakespearovských slavnostech se poprvé objevil v komponovaném večeru Blázni, milenci a básníci překladatele Martina Hilského, kde ztvárnil hned několik shakespearovských postav. Nyní ztvární zlomyslného rádce a našeptávače Jaga v obnovené premiéře jedné z nejoblíbenějších Shakespearových her Othello. Kromě toho exceluje také v pražském Divadle pod Palmovkou v roli bouřliváka McMurphyho ve hře Přelet nad kukaččím hnízdem, známé rovněž z filmové adaptace Miloše Formana. Režisérem této inscenace, která měla premiéru letos v březnu, je stejně jako v případě Othella Petr Kracik.

Martin Stránský se narodil 11. února 1970 v Jihlavě. Jeho otec Miloš Stránský byl herec a později ředitel jihlavského Horáckého divadla. Martin hrál v divadle už jako dítě, ale tehdy ještě po herecké kariéře netoužil. Studoval gymnázium v Telči, závodně se věnoval volejbalu a možná by z něj později byl i úspěšný reprezentant. Ale všechno změnilo ochotnické představení, v němž si zahrál i se svým otcem. Divadelnické geny to vyhrály na celé čáře a Martin Stránský se nakonec rozhodl pro DAMU. Absolvoval tuto akademii rolí Laca v Její Pastorkyni. Od roku 1993 působí a žije v Plzni. Kromě divadla ho stále táhnou kolektivní sporty a nejlépe se prý odreaguje při hokeji.

Všestranný herec je ve stálém angažmá v plzeňském divadle Josefa Kajetána Tyla a má za sebou na tamním jevišti desítky komediálních i dramatických rolí. Hrál, zpíval i tančil v roli Bejbyho v &Sakalích letech, ztělesnil Petra v Příbězích obyčejného šílenství, Viktora v Arthurově Boleru, Mánka v Gazdině robě nebo například Algernona Moncrieffa ve hře Jak je důležité míti Filipa. V poslední době to pak byly role Astrova ve Strýčkovi Váňovi, JUDr. Hudce ve Třetím zvonění či vévody de Guise v Královně Margot.

Martin Stránský si mimo jiné také zahrál v romantické filmové pohádce Anička s Lískovými oříšky, ve filmu Milana Cieslara Der Lebensraum – Pramen života, v psychologickém dramatu Pravidla lži režiséra Roberta Sedláčka a také v novém snímku Crash Road (režie Kryštof Hanzlík), kde hraje profesora Agáty Hanychové. Hrál také v televizním seriálu Agentura Puzzle a epizodní role ztvárnil v seriálech Pojišťovna štěstí, Místo v životě a Ulice. Má za sebou i mnoho rolí v dabingu. Jeho hlasem promlouvá například Hugh Laurie v seriálu Dr. House, Hugh Grant v Deníku Bridget Jonesové, Joaquin Phoenix ve Vesnici či postavička Verne v animovaném filmu Za plotem.


Shakespearovské slavnosti proběhnou letos od 25. června do 8. září a v Praze je stejně jako loni doprovází open-air výstava Maximální fotografie ze sbírky PPF, generálního partnera festivalu: vstup na výstavu Noční chodec Václava Chocholy, instalovanou od 1. července do 28. září v jižních zahradách Pražského hradu, bude opět zdarma.

Více na www.shakespeare.cz (ikonka převzata tamtéž)
(zdroj: TZ Shakespearovských slavností, foto dole - M. Stránský: house-md.serial4u.cz)
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0407 s