Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


19. století v umění

21.05.2008   Jindřiška Kodíčková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

19. století v uměníNový domov v náročně rekonstruovaném klášteře sv. Jiří našla sbírka umění 19. století. Nejen tradiční obrazy, ale i sochy, funerální plastiky, skicy, sádrové modely, ukázky oblečení, nábytku, skla, porcelánu a stříbra tu dostaly prostor, aby přibližovaly a dokumentovaly bouřlivý společenský i umělecký život „dlouhého“ 19. století.

Prezentace jednotlivých děl, čerpajících z tradic českého i evropského umění a odrážejících historický, společenský i filosofický vývoj období, je uspořádána chronologicky. Zvolený způsob umožňuje nejen výbornou orientaci v prostoru a čase, ale i možnost sledovat kontinuitu uměleckých principů. Klasicistní ideální krajiny s přísně vysoustruhovanou kompozicí postupně ustupují lyrickému romantismu s velice realistickými prvky. Postupné osvobození od akademického rukopisu tak přinášelo no vé náměty i formy. Přetrvává tradice kvalitních portrétů (A. Machek, K. Purkyně, F. Ženíšek) a krajinomalby ( rodina Mánesů, F. Kosárek, A. Chittussi), objevují se obrazy reflektující život obyčejných lidí (V. Brožík, J.Čermák) s dokonalým vystižením atmosféry (J. Schikaneder, L. Marold). Nechybí ani mistrovská zátiší, prezentovaná např. K. Purkyněm.


Nejstarší artefakty nás dovedou na sklonek 18. století a přinesou srovnání děl Norberta Grunda a Františka Xavera Procházky, či Christiana Seckla s prací Ludvíka Kohla. Výrazný prostor je věnován malířskému fenoménu, rodině Mánesů, jejichž geniální umělecký odkaz je koncentrován a završen v díle Josefa Mánesa. Nastupující generace, zastoupená např. díly F. Ženíška, M. Alše, F. Brožíka, V.Hynaise, V. Myslbeka a dalších, úzce spjatá s výzdobou Národního divadla a muzea, představuje nosnou kapitolu českého výtvarného umění. Přehlídka končí díly přelomu 19./20. století od B. Knupfera, E. K. Lišky nebo M. Pirnera.


V expozici je vystaveno celkem 350 obrazů a 54 soch, zachycujících období přibližně od roku 1790 do 1910. Návštěvníci zde poprvé uvidí sochu Ukřižovaného od E. Maxe, ale překvapí je i samostatný oddíl sakrálního umění instalovaného v klášterní kapli. Tu zdobí i čtyři nadživotní Myslbekovy plastiky světců Prokopa, Ludmily, Anežky a Vojtěcha ( jinde uvidíte i studii nádherného koně Arda z Brandejsovy stáje, který nese sv. Václava).

Národní galerie v Praze, klášter sv. Jiří na Pražském hradě, otevřeno denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin. Výstava je doplněna atraktivním doprovodným programem viz. www.ng.prague.cz



Zdroj foto: ngprague.cz
               J. Kodíčková





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.7055 s