Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Přežijí divadla?

24.05.2008   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přežijí divadla?Včera jsme na Rozhledně uveřejnili zprávu (klikni) o špatné situaci (nejen) v grantové politice pro kulturu, vyzývající všechny příznivce české kulturní scény k reakci. Dnes si můžete přečíst stanoviska z úst nejpovolanějších – ředitelů divadel a festivalů, kterým díky nové politice hrozí zánik. Možná totiž přijdeme i o Semafor…

Divadlo Semafor
14. května jsme uskutečnili premiéru představení Děti kapitána Granta, což je naše odpověď magistrátu. Úspěch tohoto narychlo spíchnutého kabaretu předčil naše očekávání. Takže se tu chlubím. Méně pozitivní jsou další mé informace. Zadluženost divadla vzrůstá a zdržování grantu radnicí je evidentní škodolibost. Poslední zpráva však zní trochu příznivě, grant už je podepsán a nakonec k nám snad dojde a my zaplatíme dluhy. Na další existenci už nám nezbude nic. Uvažuju o vytvoření malé kabaretní skupinky, která bude velmi mobilní, což bude výhodné pro mimopražské výjezdy. Větší inscenace, jako je Lysistrata, budeme moci hrát jednou či dvakrát do měsíce, protože vzhledem k 25 účinkujícím na scéně, se dostane divadlo do deficitu. Takže určité vize tady jsou, ale protože nevylučuji překvapení a náhody - dobré či zlé - nevylučuju, že to bude možná úplně jinak.
Jiří Suchý, principál

Tanec Praha
Tanec Praha - festival jediný svého rozsahu a zaměření v ČR slavící letos v červnu
2O. výročí, který je uváděn jako priorita MHP v platné Koncepci Kulturní politiky města, ohodnotil Výbor pro kulturu letos neuvěřitelně nízkou částkou 300.000,- Kč. Rada HMP tento návrh, který je o 84 % nižší než vloni, odhlasovala v květnu. Redukovaný program festivalu (10 zrušených představení) je již vytištěn a distribuován, další rušení není s ohledem na široký program v českých regionech možné. PR kampaň byla minimalizována, zvýšeny ceny vstupenek, přesto nemůže skončit jinak, než DEFICITEM, odhadem cca 1,5 mil Kč.

Výbor pro kulturu, který je zodpovědný za přidělování darů v rámci partnerství, učinil v poslední době několik základních pochybení. Nejenže nerespektoval názory a doporučení odborné grantové komise, jejímž předsedou je sám předseda Výboru Bc. Pecha (např. 3 mil. Kč na festival TANEC PRAHA), ale zcela záměrně, účelně a bez jakýchkoli odborných posudků rozděluje dary akcím ryze komerčního charakteru na úkor neziskového sektoru.

Elite Model Look tak např. obdržel koncem roku 2007 1,5 mil. Kč na přípravu jednodenní akce a v r. 2008 dalších 1,9 mil. Kč na její realizaci, tedy celkem 3,4 mil. Kč na modeling. Tváří v tvář částce 300 tis. Kč na celoměsíční festival TANEC PRAHA uznávaný nejen v EU je to alarmující výsměch umělecké veřejnosti. Argument, že není v partnerství dostatek prostředků, zde neobstojí.
Marta Lajnerová, ředitelka festivalu


Divadlo Archa
Čtyřletý grant Divadla Archa byl redukován o 40 % z požadované částky. Ačkoliv rozdělení grantů schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy již 27. března, do dnešního dne divadlo žádné peníze z grantu nedostalo. Je důvodné podezření, že podpis grantové smlouvy je zřejmě záměrně zdržován, aby byla divadlu znemožněna činnost. Divadlo žije z půjček od soukromých osob a spřátelených institucí a z tolerance dodavatelů, kterým divadlo dluží za energie a nájemné.Většina půjček měla splatnost už v dubnu, kdy i ty nejpesimističtější prognózy počítaly s tím, že magistrát granty vyplatí. Naštěstí věřitelé stále trpělivě čekají. Nikdo nám už ovšem další peníze nepůjčí.
Připravovaná premiéra hry Václava Havla Odcházení je produkována pouze z podpory sponzorů a soukromých osob (z veřejných prostředků na tuto inscenaci nešel ani haléř). Přesto se tato aktivita setkala s nenávistnou reakcí vedení radnice (viz výroky O. Pechy a I. Bednáře na kulturním výboru či výroky radního Richtera v Radiožurnálu a v Lidových novinách.)
Divadlo je nuceno utlumovat svou činnost především v oblasti vlastních projektů a hostování zahraničních souborů – což je hlavním posláním Archy. V současné době bylo zrušeno 40 plánovaných představení především v druhé polovině roku 2008. Některé koprodukční projekty divadlo i přes zoufalou ekonomickou situaci nemůže zastavit, protože by ohrozilo platnost smluv, na kterých jsou závislí zahraniční partneři Archy. Divadlu bylo zcela znemožněno plánovat aktivity na rok 2009 v době předsednictví EU. Vzhledem k rostoucím nákladům na služby a energie a k inflaci, přidělený grant nebude stačit v příštím roce na jakékoli umělecké aktivity, ale ani na provoz divadla. Jedna z nejmodernějších scén v Evropě tak bude nucena ukončit svou činnost.
Ondřej Hrab, ředitel


Spolek Kašpar
Je mojí nemilou povinností Vám oznámit, že divadelní spolek Kašpar v létě 2008 bude muset ukončit svoji činnost. Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na další sezónu 2008/9. Čekáme ještě na možnou záchranu, o kterou prosíme i v petici „Za Prahu kulturní“ – jsme jedni z mnoha subjektů, které vážně ohrozily poslední „kroky pana Richtera“, ale mnoho naděje i dnů nám už nezbývá.
Pokusíme se dohrát sezónu a pevně věřím, že se nám podaří ještě dohrát červenec a srpen – na letní hraní se těšíme – začátkem září pak končíme…
Jakub &Spalek, producent

Divadlo v Celetné
Vzhledem ke snížení dotací omezujeme počet večerních představení, rušíme víkendové pohádky, malá noční představení a redukujeme počet hostů Celetné…
Divadlo Continuo, Divadlo v 7 a půl, Divadlo Líšeň, Komorní scéna Aréna, Divadlo Petra Bezruče, Studio dell‘ arte, Tyjátr Víti Marčíka – ti všichni sem asi dlouho nepřijedou… A zvedáme nájem domácích souborů v Celetné – tím ohrozíme je i sebe a jak to celé dopadne, to opravdu nevím…
Jakub &Spalek, ředitel

Fringe festival Praha
Pouhých devět dní zbývá do zahájení 7. ročníku Fringe festivalu Praha, na Malou Stranu míří přes 200 účinkujících, aby zde odehráli na 227 představení a my stále ještě nemáme od Hl. města Prahy k dispozici podepsanou smlouvu.
Poté, co nám 27. března bylo oznámeno, že nám bude přidělena nulová dotace, jsme se následně 1. dubna dozvěděli, že s námi město letos opět bude spolupracovat.
Ekonomický dopad, pokud jde o přínos nových peněz, je asi 8 – 10 x větší, než co festival obdrží z grantu (jedná se o částku půl milionu korun).
Steve Gove, ředitel festivalu


Galerie FUTURA
Centrum pro současné umění FUTURA nadále vyhodnocuje situaci, ve které se díky letošním nekompetentním změnám v grantovém systému MHMP ocitlo a hledá různé cesty, jak se z této krize dostat (FUTURA obdržela o 72 % menší grantový příspěvek než v roce předešlém a pouhých 8 % z celkových plánovaných výdajů na rok 2008!). Avšak jakékoli řešení s největší pravděpodobností povede k podstatnému utlumení činnosti, resp. snížení personálního stavu.
Ondřej Stupal, projekt manager

Dny evropského filmu
Výbor Zastupitelstva hlavního města Prahy pro kulturu a volný čas se při jednání
2. 4. (14 dní před začátkem přehlídky) rozhodl nepodpořit 15. Dny evropského filmu. Od vzniku přehlídky Hl. město Praha přehlídku podporovalo, DEF jsou součástí Koncepce kulturní politiky Prahy a bez jakéhokoli zásadního důvodu byla přehlídce navržena nula. Zároveň však bylo řečeno, že o dalších partnerstvích se bude jednat a že současný návrh může být ještě přehodnocen.
Těsně před začátkem přehlídky byli organizátoři osloveni a na neformálním jednání se zástupci magistrátu bylo řečeno, že je i přes zamítnutí pořadatelství v zájmu hl. města Prahy i nadále přehlídku podporovat. Na následujícím jednání Výboru dne
14. 5. byla DEF navržena podpora a tak se i se zpožděním, 14 dní po přehlídce Hl. město přihlásilo k podpoře a spolupořádání přehlídky. Ta je jedinou svého druhu a nabízí českým divákům evropské filmy, které by jinak mezi distribučními filmy, kde převládá americká produkce, nenašli.
Magdaléna Králová, ředitelka festivalu


Čtyři dny v pohybu
Necelé tři měsíce před zahájením festivalu jsme nevěděli, zda město Praha, které je od vzniku festivalu naším partnerem, festival podpoří. Dva měsíce před festivalem jsme dostali zprávu, že nikoliv. Druhého dubna se situace částečně zlepšila, protože Výbor Zastupitelstva hlavního města Prahy pro kulturu a volný čas nám odhlasoval redukovanou podporu, ale dosud nemáme žádnou smlouvu. V takovéto nejistotě se festival našeho rozsahu dělat nedá. Abychom jako renomovaný mezinárodní festival zůstali seriózním partnerem pro okolní evropské partnery a kolegy, byli jsme nuceni posunout termín na říjen letošního roku.
Pavel &Storek, umělecký ředitel


Strašnické divadlo
Ke dni 16. 5. 2008 se Strašnické divadlo blíží k 800 tisícům korunám nesplacených závazků. Na neproplacených fakturách dále nabíhá zcela zbytečné a nemalé penále. Pro soubor a zaměstnance, z nichž někteří nedostali zaplaceno za více než tři měsíce, je to velký psychický tlak. Díky části dotace Městské části Prahy 10, Ministerstva kultury a osobním půjčkám jsme mohli vyplatit herecké honoráře a umořit část závazků. V současné době zkoušíme inscenaci, kterou nemáme, kromě příslibů, finančně pokrytou. Peníze, které máme přislíbeny z jiných zdrojů, jsou závislé na smlouvě s magistrátem. Již více než před měsícem byla z naší strany tato smlouva podepsána. Teprve dnes jsme obdrželi informaci, že je podepsána i zástupci magistrátu a peníze by měly být připsány na náš účet v průběhu dvou až tří týdnů, tedy na přelomu měsíců května a června. Snížení námi navrhované částky, jejíž výše byla stejná jako v minulém roce, nás velmi ohrožuje. Jsme stále ještě "nové" divadlo, sídlící mimo centrum, kde bez odpovídající propagace je u některých představení ohrožena návštěvnost. Toto vše nás uvádí do situace, kdy všichni lidé z divadla jsou vystaveni velmi extrémním podmínkám a je otázkou kdo vydrží.
Eva Bergerová, ředitelka


ALFREDVEDVOŘE – scéna pro nové divadlo
Zuby nehty, ale přežijeme! Rušíme domluvené zahraniční hostování a úspěšně započaté síťování s mezinárodní scénou performačního umění. Sedm let je naší strategií efektivita, skromnost a pevné nervy. Zvykli jsme si na džungli grantového systému HMP a opakující se problémy se zpožděním dotací. Za poslední 3 roky je to pravidelný problém. Provoz divadla jede „tradičně“ na půjčku a také díky shovívavosti věřitelů, umělců a provozního týmu, kterým neplatíme od začátku roku. Informace, kdy peníze přijdou, nemáme. Koncept malého názorově progresivního divadla ALFREDVEDVOŘE je postaven na podpoře mladých neznámých jmen a jejich generačním propojení s mezinárodní scénou. Chlubíme se řadou ocenění a úspěšnou prezentací představení v zahraničí a regionech ČR. Ročně koprodukujeme 8 až 12 premiér. S malým týmem se staráme o téměř stovku tvůrců a divadelních skupin. Podpora města tvořila v loňském roce 5 mil. Kč, což se rovná 62 % našeho celkového rozpočtu. Letos jsme na 53 %, naštěstí jiné instituce naši práci oceňují a přidaly nám! Snížení dotace divadlu ALFREDVEDVOŘE o 20 % je v rozporu s přáním a hodnocením grantové komise (pro pořádek je to -1 mil. Kč, v oficiálních tabulkách je u našeho divadla všude uveden špatný údaj -800 tis.). Snížení dotace jde proti logice propagandy pana radního Richtera. Je manifestací nekvalifikovanosti, diskriminace a veřejné lži pana radního, že „grantový systém dal šanci i mladým“. Navíc „spravedlivá“ dotace na vstupenku diskriminuje typ scény jako je naše, protože výpočet dotace nemá kapacitní koeficient. Finanční zisk je závislý na fixním počtu míst - máme jich 85. Nehmotný zisk je na štěstí na penězích nezávislý a v tomto smyslu máme velmi bohaté divadlo!
&Sárka Havlíčková, umělecká ředitelka

ikonka: www.deaf.ie


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1303 s