Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.6.2024, svátek má Milan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Smysly Pedra Pauwelse

21.05.2008   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Smysly Pedra PauwelsePedro Pauwels, významná osobnost současné francouzské taneční scény, vybrán Ministerstvem kultury pro zahraničí (Culturesfrance) k reprezentaci své země, představí v pražském Divadle Komedie svůj projekt Sens / Smysl(y). Propojením tance, vědeckých poznatků a pedagogiky vytvořil interdisciplinární projekt, který prostřednictvím smyslového vnímání tance otevírá nové možnosti pohledu na tanec a zároveň se může stát i hlavním nástrojem k porozumění sebe samotného a světa kolem nás.

SMYSL(Y)
Dvě taneční dua: Etal a Sens I uvedená v jednom večeru nabídnou divákům dva různé pohledy. Etal (1998) nabízí možnost vidět právě to, co si přejeme vidět. Choreograf, věrný svému přání činit publikum zodpovědnější tváří v tvář umění, žádá diváky, aby sami osvětlovali představení. Na zemi dvě mužská těla, na první pohled nehybná, pod plastovou membránou; znenadání ožívají, oddělují se od této placenty a dávají prostor pro smyslné a opojné duo. Divák je zasažen technickými dovednostmi tanečníků. Sens I zavede diváky do světa smyslů a představivosti umocněného váhou pomalosti a lidského těla. Sens I (2003) je první částí experimentálního projektu spojení tance s novými technologiemi. “Čtverec světla, dvě těla propojena v jedno, siamské tanečnice ničí koberec z plastikových bublin, kterým je pokryta scéna. Všechno se děje přímo před diváky, tanec je najednou blízko. Intimně…“

PROBOUZENÍ SMYSLŮ
Jeden z aspektů, který je úzce spjat s tvorbou choreografa a tanečního „výzkumníka“ Pedra Pauwelse, je proces přibližování se a oslovování publika. Snaží se zasvětit do tance děti i osoby tancem nedotčené. Umělecký směr Pedra Pauwelse se již několik let zakládá na vytváření vztahu mezi publikem a tancem. Ve svých choreografických dílech se snaží utkat nit, kterou by mohl vtáhnout diváka až do samotného představení, aby na sebe s tanečníky vzájemně působili, až by se divák cítil jedním z tvůrců kreativního díla. První část večera se tak stane otevřenou hodinou, v níž bude tato výjimečná zkušenost podána hravou a okouzlující formou.

V rámci projektu SMYSL(Y) se uskuteční také konference (23. 5. od 13 h na HAMU) a choreografická stáž pod vedením Pedro Pauwelse (22. – 25. 5. na HAMU).


Kdo je Pedro Pauwels?
Narodil se v Belgii, vystudoval v Centru Rosella Hightowera v Cannes. Jako mladý byl členem skupiny Jeune Ballet International de Cannes (Mezinárodní balet mladých v Cannes), kde se setkal s významnými osobnostmi současného tance jako jsou Dominique Baguet, Mathilde Monnier, Peter Goss, Viola Farber, Jean-François Duroure, Bella Lewitsky. V roce 1990 založil skupinu PePau, se kterou vytvořil svou první choreografii s názvem „L’Insoupçonnée“a s níž pracuje dodnes. Pravidelně vyučuje v Centru Rosella Hightowera v Cannes, v Národní tanečním centru v Paříži a v Lyonu a jinde. Od roku 2003 do roku 2006 spolupracoval Pedro Pauwels s Univerzitou v Caen a z této „vědecké spolupráce“ vznikl projekt Sens.

"Obraz, který se nám nabízí, je jen výsledkem pocitů, které se odehrávají v těle tanečníka. Z těchto pocitů se uvolňuje pohyb, který dává vznik tanci. Proto je nutné dát divákům možnost okusit bohatství, jež skýtá taneční tvorba, tělesné vnímání pohybu a tance. Nabídnout prožitek z pohybu i těm, kteří se nepohybují, pokud možno co největšímu počtu," komentuje Pauwels své choreografické dílo.

Spatřit jej můžete 22. a 23. května 2008 v Divadle Komedie:
19.30 h DRÁHA PROBOUZENÍ SMYSLŮ
20.30 h PŘEDSTAVENÍ: duet SENS I a duet ETAL

Zdroj: TZ divadla Komedie, foto: www.ccfdouala.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0454 s