Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Oslavte den dětí !

30.05.2008   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Oslavte den dětí !Divadlo Komedie připravilo pro děti speciální představení ke dni dětí a po jejím shlédnutí mohou navštívit zákulisí přímo s herci. Připravte dětem hezké odpoledne a navštivte s nimi představení Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Vše vypulkne přímo v Divadle Komedie v 15:00, kdy bude uvedena pohádka Karla Jaromíra Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda. O jejíž scénickou úpravu a režii se zasloužil David Jařab (autor her Vodičkova - Lazarská, Žižkov, Karlovo náměstí  - viz rubrika Divadlo - Kde nic není ani smrt nebere).
 
Jedná se o  známý příběh o královském synu Plaváčkovi, kterého vychoval chudý rybář, aby se dostal až k Dědu Vševědovi a zachránil díky němu tři království a stal se králem, si hraje v přítmí půdy starého domu plné tajemných věcí skupina dětí. Díky své fantazii nepotřebují ani zlatou korunu, zlaté jablko a žezlo nebo krásné šaty pro princeznu, postačí jim obyčejné síto, hrábě, či kus záclony. 

Půda je tajemné místo. Dá se tam utéct před světem dospělých a snít. Odpočívají tu staré a zapomenuté věci provokující naši fantazii. A navíc se tohle zvláštní místo může stát také dějištěm pro pohádku o zlém králi, Plaváčkovi, sudičkách i tajemném dědu Vševědovi a jeho třech kouzelných zlatých vlasech.

Klasická pohádka Karla Jaromíra Erbena patří vedle Zlatovlásky a Dlouhého, &Sirokého a Bystrozrakého k jeho nejznámějším pohádkovým textům vůbec.

Příběh Plaváčka, který přišel o své rodiče, byl vychován rybářem a poté, co překonal všechny nástrahy své cesty, se stal králem a vládcem, odkazuje na řadu mýtů a legend. Symbolická a alegorická obraznost tohoto textu je základem jeho životnosti bez ohledu na místo a čas.

Právě narozenému uhlířskému synkovi předurčí sudičky osud. Přes snahy královské moci tento osud zvrátit i přes strastiplnou cestu za štěstím a poznáním se však díky „čisté duši“ hlavního hrdiny a ochraně kouzelné bytosti jeho sudba naplní zcela podle předpovědi.

První sudička: "Já tomu chlapci dávám, aby přišel do velikých nebezpečenství."

Druhá sudička: "A já mu dávám, aby ze všech šťastně vyvázl a byl dlouho živ."

Třetí sudička: "A já m dávám za ženu tu dcerušku, co se dnes narodila tomu králi, který tu nahoře na seně leží.“Zdroj: www.prakomdiv.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s