Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Hodně podivná diskuse kolem hazardu

04.06.2008   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hodně podivná diskuse kolem hazarduV posledních letech byly několikrát z různých úrovní učiněny pokusy novelizovat zákon o hazardu (tedy zákon o loteriích). Tyto pokusy skončily všechny neúspěchem. Proč? Není žádným tajemstvím, co tuhle situaci blokuje: Na straně provozovatelů hazardu je příliš mnoho peněz, které jsou pro některé velmi dobrými argumenty.

Někteří odpovědní úředníci a politici se tváří, že něco řeší, jiní říkají, že žádný problém nemáme. Přitom seriózní studii o dopadu hazardu na společnost i ekonomiku naší země zatím žádný z ministrů nepovažoval za nutné zpracovat.

V loňském roce Ministerstvo financí ČR pracovalo na změně zákona o loteriích, který měl být ke konci roku 2007 schválen vládou, což se nakonce nestalo. Prý nebyl ještě schválen věcný záměr zákona, což je před samotnou změnou zákona potřeba. To ministerstvo dříve nevědělo? Na začátku tohoto roku tedy ministerstvo udělalo výběrové řízení na firmu, která má být dle zadání facilitátorem veřejné diskuse k věcnému záměru nového zákona, a které vyhrála firma Ernst & Young.

Dobře utajená "veřejná diskuse"

Na internetových stránkách, které k tomu firma zřídila, čteme: „Záměrem Ernst & Young je vést řízenou a strukturovanou diskusi k problematice her a loterií, do které chce zapojit jak širokou, tak především odbornou veřejnost. Pro tyto účely jsou od 1. května 2008 zpřístupněny webové stránky www.hernizakon.cz, které budou hlavním nástrojem časově omezené diskuse (květen - červenec). Prostřednictvím uvedených stránek bude mít každý možnost vyjádřit se k uvedené problematice, stejně jako k průběžně vypracovávaným výstupům.“

Výše uvedené zní velmi dobře, má to ovšem háček. Kdo o téhle „veřejné debatě“ vůbec ví? Ani ministerstvo financí ani firma Ernst & Young tuto diskusi a tyto stránky nikde nepropaguje a neinzeruje. Zajímavé je rovněž to, že ačkoliv firma byla vybrána již nedlouho po začátku roku, stránky byly spuštěny až začátkem května, tedy v předprázdninovém období. Navíc, až po pečlivém zkoumání stránek a dokumentů zjistíte, že celá diskuse končí již v půlce července, protože poté musí zpracovat výsledky diskuse pro ministerstvo financí.

Na uvedených webových stránkách se dále dovídáme tohle: „Mají-li být výsledkem diskuse řešení, která budou odrážet skutečný stav problematiky her a loterií, a která budou pro MF vhodným podkladem pro rozhodnutí o konečné podobě nového herního zákona, pak tato řešení musí vzejít především z odborně vedené debaty vážných zájemců. Předpokládáme, že skupina subjektů, které mají vážný zájem se diskuse zúčastnit a tak přímo ovlivnit novou podobu zákona, bude tvořena především ze současných provozovatelů her a loterií, zástupců dalších zájmových sdružení, jejichž předmětem je související problematika (např. spotřebitelské soutěže), zákonodárce (MF, legislativní rada vlády), odborníků na léčbu závislostí, právníků, neziskových společností, zástupců měst a obcí a dalších osob, které mají vážný zájem přispět k odborné a věcné debatě.“

Skutečnost? Mezi meilem! oslovenými vážnými zájemci velkou část tvoří právě provozovatelé hazardu. Z neziskových organizací bylo osloveno pouze Fórum dárců, které zastřešuje nadační subjekty a další dárce, oslovena nebyla žádná organizace, věnující se bezdomovcům, závislostem, ohrožené mládeži. Z odborníků byl osloven pouze pan Primář MUDr. Nešpor (který na můj dotaz odpověděl, že s touto diskusí nemá a nechce mít nic společného). Osloveno nebylo ani Sdružení měst proti hazardu, přestože kdo jiný by už měl mít větší mandát být do této diskuse osloven, než města, která se musí s následky hazardu denně vyrovnávat a která mají zájem s tím něco dělat.

Firma Ernst & Young je obecně známa jako firma renomovaná, proto se nabízí otázka, kde se stala chyba. Bylo špatné zadání a nedostatečná kontrola ze strany ministerstva financí? Nebo zakázku dostal ve firmě přidělen někdo, kdo má jiné zájmy, ať již v jakémkoliv významu? Bylo by dobře, aby se k tomu odpovědní vyjádřili. Protože rozmach hazardu je v naší republice vážným problémem a tak je k němu také třeba přistupovat.Jasna Flamiková, petiční mluvčí

Zpráva převzata ze stophazardu.cz
foto: www.jwlasvegasresort.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0514 s