Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co dělat s dětmi? Zachraňovat les!

10.06.2008   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co dělat s dětmi? Zachraňovat les!Tentokrát nemusíte bloumat v lesním porostu a sbírat odhozené odpadky nepořádných turistů. Stačí, když vaše dítko nakreslí obrázek...

V Klánovicích se rozkládá v rámci chráněného území krásný, bohatou flórou i faunou oplývající les. Až donedávna ho většina lidí považovala tak či onak za příjemnou samozřejmost. Zlom však nastal ve chvíli, kdy vyšel najevo investorský záměr vystavět místo lesa několikahektarové golfové hřiště. A tak vznikla občanská iniciativa (ve formě OS, tedy občanského sdružení), aby se pokusila les zachránit. Bez široké veřejnosti to však stejně nejde. Do boje za lepší vzduch i místo na relaxační procházky se teď mohou zapojit velmi příjemnou formou i vaše děti - stačí, když pošlete jejich obrázek. Nechte se proto inspirovat dopisem občanského sdružení, který přečtěte i potomkům, na vás pak zůstane jen odeslání uměleckého dílka:

Ahoj děti,
na kraji Prahy je velký les, který se jmenuje podle nejbližší osady - Klánovický. Je velký a rozmanitý a jednotlivé jeho části nesou jména ještě starodávnější. Najdeme v něm Blatov, Cyrilov a Vidrholec a rozcestí pojmenovaná po zaniklých dávných obcích, cestách a rybnících jako jsou Nové Dvory, Pěticestí nebo Žák.
Právě proto, že každý kousek velkého Klánovického lesa je trochu jiný, je jako celek velmi krásný. Jinak staré jsou v něm stromy, jsou i jinak narostlé a jsou různých druhů. V každé části lesa žijí jiná zvířata - od nejmenších brouků po největší divoká prasata. I slunce do lesa jinak prokukuje, někde cesty vysouší a některé nechává blátivé po celý rok.
Pro tuto jinakost, rozmanitost a bohatost se Klánovický les stal chráněným územím, navíc se vzácnými místy, která jsou chráněna nejpřísněji.
Klánovický les je plný života, ale ne takového, jaký znáte z ulice nebo ze školy. Život v lese se řídí prastarými pravidly, která znal i člověk, ale dávno je zapomněl. Rozvzpomene se, jen když lesu dlouho a tiše naslouchá, když si na les zvyká a nechá se očarovat jeho zvuky a vůněmi.
Zachování vší té krásy a života v lese nám připadá jako důležitý úkol nejen pro nás, ale i pro Vás. Proto chceme, aby Klánovický les zůstal takový, jaký se nám dochoval do dneška. Aby se ani nezmenšoval, ani neproděravěl vykácenými mýtinami, na nichž už stromy nikdo nezasadí.
A proto také nechceme, aby se uprostřed tohoto lesa stavělo hřiště na hraní golfu. Takové hřiště je určitě prima tam, kde se kvůli němu nemusí ani kácet stromy, ani měnit vlastní život lesa.
Každý z nás, dospělý nebo dítě má právo zastat se Klánovického lesa, pokud si nepřeje přeměnu jeho části na golfový areál. Prosíme Vás proto, abyste každý podle své dovednosti buď napsal, nebo nakreslil důvody, proč by měl Klánovický les i v budoucnosti zůstat lesem.
Dětí se naše prosba týká především. Protože v tomto případě zákon zcela výjimečně zaručuje i jim, že jejich prosba za zachování lesa bude úředně projednána.
Možná právě vás napadne ten nejlepší důvod, proč je dobré neničit les a golfové hřiště postavit jinde.

Napište nebo nakreslete svoji prosbu za les a pošlete nejpozději do 15. června 2008 na tuto adresu:

Ministerstvo životního prostředí
Odbor posuzování vlivů na životní prostředí a IPPC
"Klánovický les"- MZP216
Vršovická 1442/65
Praha 10, 100 10
E-mail: posta@env.cz

Zajímá vás více o záchraně Klánovického lesa? Podívejte se na stránky sdružení: www.ujezdskystrom.info


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0435 s