Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Fénix Lucky Vondráčkové hoří do světa

16.06.2008   Kateřina Sovová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fénix Lucky Vondráčkové hoří do světaÚsměv na tváři, vlídné slovo pro každého a inteligentní vystupování. Tak lze ve zkratce charakterizovat jednu z nejúspěšnějších českých zpěvaček posledních let. Řeč je o Lucce Vondráčkové, lépe řečeno doktorce Lucce Vondráčkové, neboť tato talentovaná „křehká bytost“, jak Lucku nedávno označil Aleš Cibulka v rozhovoru pro Český rozhlas 2, vyniká stejně dobře na půdě akademické, jako ve zpěvu nebo divadle. Devátého června Lucka pokřtila nové album nesoucí název „Fénix“ a tak se pojďme podívat, jak to s tímhle mladým opeřencem vypadá.

Červenočerné 2CD s fotografiemi od Jakuba Ludvíka a kompletními texty, po vzoru interpretky, skutečně nepostrádá patřičnou dávku energie. Sedmnáct nových písniček plus sedm remixů na bonusovém CD je slušná nabídka, která určitě stojí za pozornost. Rychlé taneční kousky (Tenkej led, Válka růží), v nichž se zpěvačka cítí nejlépe, střídají odpočinkové balady (Absolutní Absurdistán, Labutí). Ve jménu tradice úspěšných duetů z Boomerangu Lucka zazpívá s Petrem Bendem (Párkrát) či Petrem Kocmanem (Já to nejsem (Zlej sen)). Kromě původní české tvorby (za což zdvihám oba palce nahoru), Fénix nabízí cover verze a to například oskarového hitu Let the River Run nebo neméně slavné Far From Over.
Novému albu dominuje skladatel Jiří Vondráček a textařka Hana Sorrosová, což lze považovat za výhodu i nevýhodu zároveň. Autorská dvojice, která dříve spolupracovala s Helenou Vondráčkovou, svůj styl nezapře a Fénix tak místy připomíná tvorbu slavné tety. Jako celek deska inklinuje k letům osmdesátým a víc než na současné trendy populární hudby sází na osvědčené postupy. Zda-li je to dobře či špatně zůstává otázkou. Z pohledu fanouška tvorby Lucky Vondráčkové hodnotím album jako jedno z nejlepších, pakliže lze něco takového napsat v konkurenci zlatých a platinových desek, jež Lucka střádá za předešlé počiny. S přihlédnutím k současné hudební scéně a z pohledu recenzenta však musím připustit, že Fénix nepřichází s ničím výrazně novým a pro ostatní posluchače tak pravděpodobně zůstane solidní, avšak spíše průměrnou deskou.

CD1

Tenkej led Hodnocení: *****
Příjemná taneční hitovka, otevírající nové album. Stejně jako v případě písničky Éra dvou (album Boomerang) dostává Tenkej led punc výjimečnosti díky skvělému zakomponování sborů v opakujících se refrénech.

Párkrát Hodnocení: *****
Duet s jedním z finalistů „Superstar“, Petrem Bendem, Lucce sluší. Písnička navazuje v tanečním rytmu na předchozí Tenkej Led a řadí se svým pojetím k duetům z alba Boomerang.

Srdcerváč Hodnocení: *****
Temně laděná atmosféra skladby, podtržená smyčcovou aranží, tvoří sourozence Markytánce z předchozího řadového alba. Název skladby napovídá charakteristický rukopis textařky Hany Sorrosové.

Válka růží (Far From Over) Hodnocení: *****
Písnička Franka Stallona, bratra slavného akčního hrdiny, zazněla v roce 1983 ve volném pokračování Horečky sobotní noci, Staying Alive (Zůstat naživu). Zvuk osmdesátých let zní sympaticky i v roce 2001. Lucce písnička vyloženě sedí a v konkurenci původního interpreta (taktéž F.Stallone) obstála na jedničku.

Fénix Hodnocení: *****

Jedna ze stěžejních původních skladeb alba z tvůrčí dílny rodiny Vondráčkových. Svými kvalitami možná konkurence současné popové scény u nás i v zahraničí. Stejně jako v případě Boomerangu však pravděpodobně nebude největším hitem alba.

Boty proti lásce Hodnocení: *****
Nový cover hitu Lee Hazlewooda, These Boots Are Made For Walkin, patří mezi povedenější, ovšem verzi v podání Yvonne Přenosilové přebít nedokáže. V každém případě, svoje posluchače, především náctileté, nepochybně zaujme.

Absolutní Absurdistán Hodnocení: *****
Název i text opět prozrazuje Hanu Sorrosovou, tentokrát jdou ovšem bohužel body do mínusu. Písnička typově spadá do dosavadního stylu Vondráčkové, ovšem s postupujícím časem začínají zvláštní slovní hříčky, v podání, nyní už dospělé, Lucky, vypadat poněkud zvláštně.
 
Území lvů Hodnocení: *****
Oproti trochu posmutnělému Absurdistánu, Území lvů působí dynamicky a svěže. Ideální hit pro letní podvečery se zapadajícím sluncem.
 
Já to nejsem (Zlej sen)-(It Ain´t Me, Babe) Hodnocení: *****
Na střídání různých hudebních stylů v rámci jednoho alba jsou Lucčini posluchači zvyklí. Kdo má tě rád s bratry Nedvědy se nakonec probojovala i na best off Pelmel, a country duet s Petrem Kocmanem patří mezi další příjemná překvapení Fénixe.

Labutí Hodnocení: *****
Pohádkově-snová balada, jedna z nejhezčích záležitostí nové desky.

Rej kolibříků 2-Pro jinou Hodnocení: *****
Na poslech příjemná písnička, atmosférou podobná Území lvů. Neohromí, neurazí.

Skoč si do tý vody Hodnocení: *****
Kainarův text zlákal mnohé interprety, Zuzanu Navarovou nevyjímaje, ovšem vyslovená „folkovka“ je pro Lucku netypická a v použitých aranžích by lépe sedla například Lence Dusilové, jejíž barva hlasu je pro podobné písně vhodnější a zpěvačka tak právem slaví úspěch.

Keď ma podvedieš-se skupinou Taktici Hodnocení: *****
Spolupráce s různými muzikanty Vondráčkové vycházejí, elánovsky znějící Keď ma podvedieš stojí na pevných základech a lze ji hodnotit jako jednu z nejvyspělejších písní desky.

Othello Hodnocení: *****
Vrací posluchače do tanečního tempa, průměrná skladba, jejíž vadu na kráse spatřuji v poněkud nekonečném refrénu.
 
Poušť
Hodnocení: *****
Jedna z nejzajímavějších a nejpovedenějších věcí alba představuje Lucku v roli textařky a nutno poznamenat, že úspěšné. Spojení textu s nádhernou melodií Davida Solaře a originálního mixu dávají Poušti pět hvězdiček.

Jeho království Hodnocení: *****
Saxofonová předehra kupodivu nepředchází bohémského Petra Hapku, ale vyrovnaný přednes stále lepší zpěvačky. Pokud Bránou zázraků odcházela dětská marmeládová Lucka, v Jeho království ožívá stejně milý, ale zcela dospělý projev velké konkurence českých zpěvaček.

Láska umí víc Hodnocení: *****
Pakliže věříte na nejlepší nakonec, vězte, že v případě Fénixe nepřijdete zkrátka. Podnikavá dívka vynesla Carly Simonové Oskara za nejlepší původní filmovou píseň a Melanii Grifitové nominaci. Česká cover verze Let the River Run-Láska umí víc má oproti originálu výhodu jednak v zajímavějším textu (Hana Sorrosová) a v méně afektovaném projevu Vondráčkové, která na velmi pravděpodobě největším hitu alba konečně ukazuje, jak velký kus práce od předcházejícího Boomerangu udělala a jak výbornou zpěvačkou ve svých 28 letech je. Excelentně vyzpívané výšky jsou skutečným požitkem a při poslechu finálního songu přiznávám mrazení, kterého se mi delší dobu nedostalo. Každý zpěvák potvrdí, že nic na světě neobstojí s chvílí, kdy hlas splyne dokonale s hudbou a člověk potlačuje euforii, která je plně pochopitelná pouze jemu a ostatním hudbu slyšícím.

CD2

Taneční remixy starších hitů Archanděl, Strach nebo také (konečně) Úplně down potěší a možná přimějí k zápisu do tanečních kurzů. Žádný z remixů pro mě nepřesáhl originál, nicméně žádný z nich nepovažuji za nepovedený.

Celkové hodnocení: *****

Mé poděkování patří Honzovi z Fanklubu LV za pomoc při realizaci této recenze.

Lucie Vondráčková
Fénix
Počet nosičů:2
Tommü records
Cena: 299 (279) Kč
(Bontonland ke dni 13.6.08)

www.lucievondrackova.cz
http://fanklub.lucievondrackova.cz/

foto: Jakub Ludvík,www.lucievondrackova.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dan - 16.6.2008 - 12:55

Chyba v recenzi
Chtěl bych jen upozornit recenzentku, že nemá pravdu v jedné z důležitých věcí,které zmiňuje: autoři Jiří Vondráček a Hana Sorrosová se rozhodně NEDAJÍ považovat za autory Heleny V.,je to jinak. Tato dvojice začala spolupracovat v r.1993 na albu Marmeláda a pokračovala od té doby spoustou písní dalších, vždy pro Lucku V.(CD Rok 2060, Atlantida, Malá mořská víla, Manon, Mayday,Boomerang), teprve po několika letech začala psát Hana Sorrosová texty i pro HV ( asi 20 stěžejních textů Helenina comebacku), čili tam je chyba.Není to žádná autorská dvojice osmdesátých let, jak chybně píšete. Jinak se mi recenze líbí a považuji to CD za velmi dobré, jen mě mrzí toto "odsouzení",které je chybné a tím vlastně nespravedlivé a v recenzi zavádějící.


Od: Kateřina Sovová - 16.6.2008 - 14:28

Nedomnívám se, že jsou vaše připomínky oprávněné, protože v recenzi neuvádím J.Vondráčka nebo H.Sorrosovou za stěžejní autory, pouze píši, že se jedná o dvojici, se kterou Helena Vondráčková spolupracovala, což je pravda. Neuvádím ani, že se jedná o autorskou dvojici let osmdesátých, pouze podotýkám, že CD se stylu osmdesátých let blíží a to na základě několika stěžejních hitů alba (Válka růží, Láska umí víc) a na základě způsobu provedení některých dalších písní (Tenkej led), které mi, osobně styl 80. let připomínají.


Od: Pat - 17.6.2008 - 18:54

hmmm
Myslím že jinak až na ty větší chyby OK ale myslím že někdy ubrali až moc písnía co to stěma botma???
Boty proti lásce.. pardon ale to od Yvony se nedá vůbec poslouchat...


Od: Martina Bittnerová - 23.6.2008 - 11:59

Pokud se mohu vložit do diskuse, tak nechápu, jak se nám ten tábor rozdělil, dříve myslím paní Helena Vondráčková se svým bratrem vycházela a spolupracovala, a nyní když z jistých důvodů, po nichž veřejenosti nic ale není, jsou jejich vztahy na bodu mrazu, by se mělo na vše, co se dříve vytvořilo, šmahem zapomenout?
To prostě není fér. Samozřejmě i mně se těžko překousává, že např. František Janeček v osmdesátých letech propagoval kýč a v podstatě dával komunistickou propagandu do hudební podoby, a přitom týž Janeček na úsvitu let šedesátých pracoval jako manažer big beatových Rebels! Ale tak to v kumštu chodí, že s léty se některé věci a vztahy prostě mění.


Od: lucka - 7.2.2009 - 8:28

fak te ze lucka ma nejkrasnejsi pisnicki


Od: helena - 29.8.2009 - 11:31

luci mužeš mě sem dat tvoje písničky?


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s